SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Prvý dom na svete, ktorý sa správa ako strom a odoláva aj extrémnemu počasiu

0

Spoločnosť Partanna Global, výrobca, ktorý sa chváli „uhlíkovo negatívnym betónom“, predstavila prototyp domu odolného proti klimatickým zmenám, o ktorom tvrdí, že odstraňuje uhlík priamo zo vzduchu rovnako ako stromy. Tento prvý dom svojho druhu, postavený na Bahamách, ponúka pohľad na to, ako by mohla budúca výstavba prospievať planéte, a nie ju znečisťovať.

Podľa Rocky Mountain Institute je len v Spojených štátoch amerických výstavba nových domov zodpovedná za uvoľnenie 50 miliónov ton uhlíka do ovzdušia každý rok. (To je rovnaké množstvo, ako uvoľňuje 138 elektrární poháňaných zemným plynom.) Je to preto, že tradičný betón sa vyrába z vody, kameniva a cementu, z ktorých posledný pri výrobe emituje značné množstvo uhlíka.

Náhrada betónu od spoločnosti Partanna Global nahrádza tieto materiály recyklovaným soľným roztokom a oceľovou troskou, ktoré po zmiešaní vytvárajú zlúčeniny schopné zachytávať oxid uhličitý. Bahamy, ktoré v roku 2019 zasiahla tropická búrka Dorian, sú ideálnym miestom na predstavenie tohto nového prototypu, keďže soľanka nie je pre ostrovné komunity, ktoré čelia stúpajúcej hladine mora, nedostatkovým tovarom. 

Partanna vypočítala, že jej dom s rozlohou 116 štvorcových metrov absorbuje počas svojej životnosti 182 metrických ton uhlíka, čo je rovnaké množstvo, ako zvládne 5200 dospelých stromov.  

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať