15.8.2012 0 Comments

Prvá fotografia tieňa jediného atómu

Tím vedcov z Austrálie prvýkrát odfotil tieň jediného atómu. Dave Kielpinski z Griffith University hovorí, že dosiahli absolútny limit v mikroskopii. Nič menšie ako atóm sa nedá pozorovať s využitím viditeľného svetla. Kielpinski tvrdí, že chceli zistiť, koľko atómov je potrebných na vrhanie tieňa. Zistili, že stačí jediný.

Tento úspech bol dosiahnutý mikroskopom so supervysokým rozlíšením, ktorý spravil tieň dostatočne tmavým, aby sa dal pozorovať. Udržanie atómu v pokoji počas fotografovania je síce ťažké, no nebola na to potrebná žiadna nová technológia. Atóm bol izolovaný v komore a držaný na správnom mieste elektrickými silami.

Kielpinski a jeho tím uväznili jednotlivé atómové ióny yterbia a vystavili ich špecifickej vlnovej dĺžke svetla. Pod týmto svetlom atóm vrhal tieň na detektor a digitálny fotoaparát tento tieň potom odfotil. Práve použitím mikroskopu s extrémne vysokým rozlíšením bolo podľa Kielpinského možné zaostriť obraz na menšiu plochu, čo malo za následok vytvorenie tmavšej fotografie, v porovnaní s minulými pokusmi, v ktorej sa dal tieň ľahšie rozpoznať.

Precíznosť tohto procesu je ťažko predstaviteľná. Ak by sa vlnová dĺžka svetla svietiaceho na atóm zmenila len o jednu miliardtinu tieň by nebol viditeľný.

Spoluautor štúdie, Erik Streed, povedal, že tento objav bude mať ďalekosiahly prínos. Vraví, že takéto experimenty nám pomáhajú overiť si poznatky atómovej fyziky a môžu byť prínosom aj pre vývoj kvantových počítačov. Takisto sa dá uvažovať aj o prínose pre biomikroskopiu. Streed ďalej hovorí, že vďaka tomu, že sme teraz schopní predpovedať ako tmavý má jeden atóm byť, čiže koľko svetla absorbuje na vytvorenie tieňa, môžeme merať, či mikroskop dosahuje maximálny kontrast, ktorý umožňujú fyzikálne zákony.

Streed tvrdí, že toto je dôležité, ak sa chceme pozrieť na veľmi malé a krehké biologické vzorky, ako DNA, kde prílišné vystavenie UV svetlu alebo Röntgenovým lúčom by mohlo daný materiál poškodiť. Teraz vraj môžeme predpovedať, koľko svetla je potrebného na pozorovanie procesu vo vnútri buniek pri optimálnych mikroskopických podmienkach bez prekročenia hranice zničenia vzorky.

Zdroj: eQuark


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá