15.8.2012 0 Comments

Prvá fotografia tieňa jediného atómu

Tím vedcov z Austrálie prvýkrát odfotil tieň jediného atómu. Dave Kielpinski z Griffith University hovorí, že dosiahli absolútny limit v mikroskopii. Nič menšie ako atóm sa nedá pozorovať s využitím viditeľného svetla. Kielpinski tvrdí, že chceli zistiť, koľko atómov je potrebných na vrhanie tieňa. Zistili, že stačí jediný.

Tento úspech bol dosiahnutý mikroskopom so supervysokým rozlíšením, ktorý spravil tieň dostatočne tmavým, aby sa dal pozorovať. Udržanie atómu v pokoji počas fotografovania je síce ťažké, no nebola na to potrebná žiadna nová technológia. Atóm bol izolovaný v komore a držaný na správnom mieste elektrickými silami.

Kielpinski a jeho tím uväznili jednotlivé atómové ióny yterbia a vystavili ich špecifickej vlnovej dĺžke svetla. Pod týmto svetlom atóm vrhal tieň na detektor a digitálny fotoaparát tento tieň potom odfotil. Práve použitím mikroskopu s extrémne vysokým rozlíšením bolo podľa Kielpinského možné zaostriť obraz na menšiu plochu, čo malo za následok vytvorenie tmavšej fotografie, v porovnaní s minulými pokusmi, v ktorej sa dal tieň ľahšie rozpoznať.

Precíznosť tohto procesu je ťažko predstaviteľná. Ak by sa vlnová dĺžka svetla svietiaceho na atóm zmenila len o jednu miliardtinu tieň by nebol viditeľný.

Spoluautor štúdie, Erik Streed, povedal, že tento objav bude mať ďalekosiahly prínos. Vraví, že takéto experimenty nám pomáhajú overiť si poznatky atómovej fyziky a môžu byť prínosom aj pre vývoj kvantových počítačov. Takisto sa dá uvažovať aj o prínose pre biomikroskopiu. Streed ďalej hovorí, že vďaka tomu, že sme teraz schopní predpovedať ako tmavý má jeden atóm byť, čiže koľko svetla absorbuje na vytvorenie tieňa, môžeme merať, či mikroskop dosahuje maximálny kontrast, ktorý umožňujú fyzikálne zákony.

Streed tvrdí, že toto je dôležité, ak sa chceme pozrieť na veľmi malé a krehké biologické vzorky, ako DNA, kde prílišné vystavenie UV svetlu alebo Röntgenovým lúčom by mohlo daný materiál poškodiť. Teraz vraj môžeme predpovedať, koľko svetla je potrebného na pozorovanie procesu vo vnútri buniek pri optimálnych mikroskopických podmienkach bez prekročenia hranice zničenia vzorky.

Zdroj: eQuark


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá