15.8.2012 0 Comments

Prvá fotografia tieňa jediného atómu

Tím vedcov z Austrálie prvýkrát odfotil tieň jediného atómu. Dave Kielpinski z Griffith University hovorí, že dosiahli absolútny limit v mikroskopii. Nič menšie ako atóm sa nedá pozorovať s využitím viditeľného svetla. Kielpinski tvrdí, že chceli zistiť, koľko atómov je potrebných na vrhanie tieňa. Zistili, že stačí jediný.

Tento úspech bol dosiahnutý mikroskopom so supervysokým rozlíšením, ktorý spravil tieň dostatočne tmavým, aby sa dal pozorovať. Udržanie atómu v pokoji počas fotografovania je síce ťažké, no nebola na to potrebná žiadna nová technológia. Atóm bol izolovaný v komore a držaný na správnom mieste elektrickými silami.

Kielpinski a jeho tím uväznili jednotlivé atómové ióny yterbia a vystavili ich špecifickej vlnovej dĺžke svetla. Pod týmto svetlom atóm vrhal tieň na detektor a digitálny fotoaparát tento tieň potom odfotil. Práve použitím mikroskopu s extrémne vysokým rozlíšením bolo podľa Kielpinského možné zaostriť obraz na menšiu plochu, čo malo za následok vytvorenie tmavšej fotografie, v porovnaní s minulými pokusmi, v ktorej sa dal tieň ľahšie rozpoznať.

Precíznosť tohto procesu je ťažko predstaviteľná. Ak by sa vlnová dĺžka svetla svietiaceho na atóm zmenila len o jednu miliardtinu tieň by nebol viditeľný.

Spoluautor štúdie, Erik Streed, povedal, že tento objav bude mať ďalekosiahly prínos. Vraví, že takéto experimenty nám pomáhajú overiť si poznatky atómovej fyziky a môžu byť prínosom aj pre vývoj kvantových počítačov. Takisto sa dá uvažovať aj o prínose pre biomikroskopiu. Streed ďalej hovorí, že vďaka tomu, že sme teraz schopní predpovedať ako tmavý má jeden atóm byť, čiže koľko svetla absorbuje na vytvorenie tieňa, môžeme merať, či mikroskop dosahuje maximálny kontrast, ktorý umožňujú fyzikálne zákony.

Streed tvrdí, že toto je dôležité, ak sa chceme pozrieť na veľmi malé a krehké biologické vzorky, ako DNA, kde prílišné vystavenie UV svetlu alebo Röntgenovým lúčom by mohlo daný materiál poškodiť. Teraz vraj môžeme predpovedať, koľko svetla je potrebného na pozorovanie procesu vo vnútri buniek pri optimálnych mikroskopických podmienkach bez prekročenia hranice zničenia vzorky.

Zdroj: eQuark


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

ITAPA 2016: Make IT Easy – Príde Pellegrini, Mikloš z Ukrajiny, aj vynálezca patentov Cullis z Kanady

27.10.2016 00:07

Desiatky inšpiratívnych domácich aj zahraničných spíkrov a stovky lídrov a manažérov z verejnej správy, IT sektora, akademickej obce a NGO sa 14.-15. novembra stretnú na kongrese ITAPA v Bratislave, a ...

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá