Image
13.2.2015 0 Comments

Projekt Dead Drops: Aj vy ste už videli USB flash disk vytŕčajúci zo steny?

dead_drop.jpg Pred piatimi rokmi berlínsky umelec Aram Bartholl počas svojho pobytu v New Yorku spustil svoj projekt s názvom Dead Drops. Jeho nápad je pomerne ťažké rozpoznať, no napriek tomu sa dostal do celého sveta.

Ide v podstate o sieť na anonymné zdieľanie súborov pomocou USB flash diskov zabudovaných do múrov, budov či obrubníkov na verejných priestranstvách. Ktokoľvek si k nim môže pripojiť svoj notebook a nájsť na ňom súbory. No takisto môžete sami nainštalovať jeden napríklad do rozpadajúceho sa múra vo svojom meste.


Vlani v lete Aram vytvoril databázu Dead Drops, ktorá umožňuje nájsť schránky Dead Drops a kontrolovať ich stav aktualizovaný posledným používateľom (napr. funkčný, zlomený či ukradnutý USB flash disk).

dead_drops1.jpg

Z New Yorku sa schránky rozšírili do Paríža, Vietnamu, senegalského Dakaru, Japonska, no objaviť ich môžete už aj u nás, napr. v Bratislave či Pezinku. Projekt teda naďalej žije, a ak sa ocitnete v blízkosti niektorej schránky Dead Drops, pripojte sa, aby ste zistili, čo tam nájdete, prípadne môžete aj zdieľať vlastné súbory.

dead_drops2.jpg

Po vytvorení nového úložného miesta je disk prázdny, obsahuje len súbor readme.txt, ktorý opisuje projekt. No postupne, ako sa ľudia k nemu pripájajú, pribúdajú na ňom najrôznejšie súbory - fotografie, komiksy, videá, umelecké projekty atď. Môžete tam nahrať skrátka čokoľvek, čím sa chcete pochváliť.

dead_drops3.jpg

V súčasnosti je vo svete inštalovaných už 1395 schránok Dead Drops s celkovým úložným priestorom 8904 GB.

Zdroj: popist.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá