Image
15.2.2012 0 Comments

Printový trh zaznamenal minulý rok pokles reklamných príjmov

Rok 2011 priniesol pokles objemu inzertných výdavkov slovenským printovým médiám. Vyplýva to z monitoringu reklamných výdavkov spoločnosti TNS Slovakia. Tento údaj vychádza z oficiálnych cien a nezohľadňuje žiadne zľavy, bartre či bonusy.

Zadávatelia investovali do printovej reklamy 173 mil. Eur a printový trh tak zaznamenal medziročne pokles príjmov z reklamy v priemere o 8%. Výraznejšie poklesli výdavky na reklamu v novinách (-12%), časopisy poklesli menej ako noviny (-5%).

Vývoj výdavkov do reklamy (v mil. €)

print-tab1.jpg

Pokles objemu predaných inzertných strán kopíruje pokles objemu reklamných výdavkov. V roku 2011 sa predalo 51 650 inzertných strán, čo je o 8% menej ako rok predtým.

Vývoj počtu predaných inzertných strán

print-tab2.jpg

Na päť najväčších vydavateľstiev pripadlo až 72% celkových reklamných výdavkov.

print-tab3.jpg
Medzi mesačníkmi alokovali zadávatelia najviac prostriedkov do reklamy v časopise Eva drží prvenstvo medzi mesačníkmi už niekoľko rokov. Medzi týždenníkmi sa najviac inzerovalo v Plus 7 dní a z denníkov vedie Nový čas.

Oproti roku 2011 klesol záujem zadávateľov o vkladanú inzerciu v novinách i časopisoch o 12%. Záujem o merchandising, t.j. vkladanie vzoriek produktov k printom stúpol a odzrkadľuje ho nárast výdavkov až o 44% oproti roku 2010.

Najrozsiahlejšou kampaňou bola tá, ktorou komunikovalo na jeseň rádio Európa 2. Táto kampaň sa objavila na 90 inzertných stranách. Spoločnosť Orange kampaňami služieb Orange Doma a Nekonečný paušál pokryla spolu 168 inzertných strán.

Najväčšie kampane (v počte inz. strán)

print-tab4.jpg

Najväčším zadávateľom reklamy v tlači bol Orange, nasledovaný ďalším mobilným operátorom (Slovak Telekom) a predajcom záhradnej a bazénovej techniky (Mountfield).

Top 10 zadávateľov v tlači

print-tab5.jpgNechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá