Image
15.2.2012 0 Comments

Printový trh zaznamenal minulý rok pokles reklamných príjmov

Rok 2011 priniesol pokles objemu inzertných výdavkov slovenským printovým médiám. Vyplýva to z monitoringu reklamných výdavkov spoločnosti TNS Slovakia. Tento údaj vychádza z oficiálnych cien a nezohľadňuje žiadne zľavy, bartre či bonusy.

Zadávatelia investovali do printovej reklamy 173 mil. Eur a printový trh tak zaznamenal medziročne pokles príjmov z reklamy v priemere o 8%. Výraznejšie poklesli výdavky na reklamu v novinách (-12%), časopisy poklesli menej ako noviny (-5%).

Vývoj výdavkov do reklamy (v mil. €)

print-tab1.jpg

Pokles objemu predaných inzertných strán kopíruje pokles objemu reklamných výdavkov. V roku 2011 sa predalo 51 650 inzertných strán, čo je o 8% menej ako rok predtým.

Vývoj počtu predaných inzertných strán

print-tab2.jpg

Na päť najväčších vydavateľstiev pripadlo až 72% celkových reklamných výdavkov.

print-tab3.jpg
Medzi mesačníkmi alokovali zadávatelia najviac prostriedkov do reklamy v časopise Eva drží prvenstvo medzi mesačníkmi už niekoľko rokov. Medzi týždenníkmi sa najviac inzerovalo v Plus 7 dní a z denníkov vedie Nový čas.

Oproti roku 2011 klesol záujem zadávateľov o vkladanú inzerciu v novinách i časopisoch o 12%. Záujem o merchandising, t.j. vkladanie vzoriek produktov k printom stúpol a odzrkadľuje ho nárast výdavkov až o 44% oproti roku 2010.

Najrozsiahlejšou kampaňou bola tá, ktorou komunikovalo na jeseň rádio Európa 2. Táto kampaň sa objavila na 90 inzertných stranách. Spoločnosť Orange kampaňami služieb Orange Doma a Nekonečný paušál pokryla spolu 168 inzertných strán.

Najväčšie kampane (v počte inz. strán)

print-tab4.jpg

Najväčším zadávateľom reklamy v tlači bol Orange, nasledovaný ďalším mobilným operátorom (Slovak Telekom) a predajcom záhradnej a bazénovej techniky (Mountfield).

Top 10 zadávateľov v tlači

print-tab5.jpgNechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá