26.8.2014 0 Comments

Prieskum: trh technického spotrebného tovaru medziročne narástol o takmer 10 %. Rástli všetky sektory s výnimkou fota.

Telekomunikácie: Trvajúci rast

Trh telekomunikácií vykázal oproti rovnakému obdobiu minulého roka nárast o viac ako 22 % z hľadiska hodnoty. Celý trh je do značnej miery ovplyvňovaný vývojom smartfónov, ktoré sa opäť pohybovali v čiernych číslach. Pozitívne sa tiež vyvíjal trh slúchadiel s mikrofónom. Naďalej zákazníci dávajú prednosť dotykovým telefónom s väčšou uhlopriečkou displeja.

Spotrebná elektronika: Pokračuje oživenie na TV trhu

V druhom kvartáli roku 2014 sa ešte zvýšilo tempo rastu začaté v predchádzajúcom kvartáli. Medziročne to bolo o takmer 11 % z hľadiska hodnoty.

Významnú úlohu na trhu spotrebnej elektroniky hrajú televízie, ktoré pomerne značne narástli. Pokračuje trend smerom k veľkým obrazovkám a viditeľný podiel na trhu už majú taktiež UltraHD televízory.

Väčšinu ostatných kategórií naďalej sprevádzali negatívne trendy, ale je tu niekoľko výnimiek s veľmi pozitívnym vývojom, ako napr. soundbary a dokovacie reproduktory.

Foto trh: Opäť v červených číslach

Trh digitálnych fotoaparátov sa naďalej ocitá v dvojciferných červených číslach. Za negatívnym vývojom stojí predovšetkým segment najlacnejších kompaktov s pevným objektívom nahradzovaný postupne smartfónmi, ktoré sú schopné fotiť v odpovedajúcej kvalite. Naopak, zákazníci dávajú prednosť sofistikovanejším fotoaparátom z radov zrkadloviek a kompaktov s výmenným objektívom. Dopyt tiež rastie po kompaktoch s pevným objektívom s veľkým senzorom.

Malé domáce spotrebiče: Rast pokračuje aj v 2. štvrťroku 2014

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku, trh malých domácich spotrebičov rástol takmer o 10 %.

Kategórie, ktoré zaznamenali najvýznamnejší nárast, boli kuchynské roboty, vysávače, holenie a kávovary. Ostatné produktové kategórie ako strojčeky na vlasy, fény a odšťavovače taktiež rástli.

Veľké domáce spotrebiče: Pozitívny vývoj trhu od začiatku roka

V druhom štvrťroku 2014 vykázal trh veľkých domácich spotrebičov rast o viac ako 10 % a pokračoval tak v pozitívnom vývoji z predchádzajúceho štvrťroku.

K tomuto vývoju prispeli všetky kategórie, najmä však sušičky, umývačky riadu a práčky. Vývoj predaja cez internet bol silnejší, ale taktiež tradičný predaj rástol. Podiel medzi vstavanými a voľne stojacimi spotrebičmi ostal na rovnakej úrovni.

Informačné technológie: Rast trhu pokračuje

Trh informačných technológií zaznamenal obratovo nárast aj v druhom štvrťroku v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku. K pozitívnemu vývoju najviac prispeli stolné a prenosné počítače aj vďaka ukončeniu podpory operačného systému Windows XP. V rámci prenosných počítačov sa výrazne darilo ultratenkým zariadeniam, ktorých podiel sa na celkovom objeme priblížil k 10 %. Monitory s uhlopriečkou 24 a viac palcov zaznamenali výrazný rast a boli tak schopné udržať celú kategóriu v čiernych číslach.

Kancelárska technika: trh medziročne rástol

Tržby v sektore kancelárskej techniky zaznamenali pozitívny vývoj, celková hodnota predajov v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roku vzrástla o 7 %. K celkovému rastu tržieb v sektore kancelárskej techniky naďalej prispieval najmä segment laserových multifunkčných zariadení. V rámci atramentového trhu potom v medziročnom porovnaní rástla hodnota predajov jednoúčelových tlačiarní.

GfK TEMAX® Slovakia: Spotrebiteľská dôvera sa mierne zvyšuje

Spotrebiteľská dôvera sa mierne zvyšuje a to má pozitívny dopad na predaj technického spotrebného tovaru.


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Prieskum GfK Consumer Climate Europe: náladu spotrebiteľov ovplyvňuje neistota

25.10.2016 10:50

Výsledky prieskumu GfK zisťujúce spotrebiteľskú klímu v Európe v treťom štvrťroku 2016 Najväčším medzinárodným problémom bolo v treťom štvrťroku rozhodnutie Britov odísť z Európskej únie. Diskusiu v  ...

Tlačové správy

Seagate BackUp Plus Portable - první 2,5“ externí disk na světě s kapacitou 5 TB

25.10.2016 00:00

Seagate Technology, přední světový výrobce datových úložišť, uvede v listopadu na český a slovenský trh externí disk Backup Plus Portable, vůbec první 5TB přenosný disk na světě. Novinku zdobí elegant ...

Tlačové správy

Týždne 4ky štartujú aj na jeseň: Zákazníci z vybraných pôšt neodídu naprázdno

25.10.2016 10:30

Pre veľký úspech prvých Týždňov 4ky sa štvrtý mobilný operátor rozhodol túto marketingovú akciu zopakovať. 4ka v spolupráci so Slovenskou poštou  rozšírila počet zapojených pobočiek až na 152. V hre b ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá