Image
22.8.2014 0 Comments

Prepojenie automobilov by malo zvýšiť bezpečnosť prevádzky

auto_technologia.jpg Americká vláda chce prepojiť autá bezdrôtovou sieťou a verí, že by tento systém mohol v krajine ročne zachrániť viac ako 1000 ľudí.

Americký úrad zaoberajúci sa bezpečnosťou na tamojších diaľniciach by rád presadil štandard pre komunikačnú technológiu, pomocou ktorej by si vozidlá automaticky vymieňali informácie o aktuálnej situácii na vozovke. Na tento účel úrad požiadal verejnosť aj odborníkov o pripomienky v lehote 60 dní.

Nová technológia by v niektorých oblastiach úplne zastúpila vodiča. Na jej využitie by dochádzalo napríklad v situáciách, keď sa vodič ocitne vzhľadom na iné vozidlá v tzv. mŕtvom uhle.

Svoje riešenie chce organizácia zverejniť v roku 2016. Už teraz však odhaduje, že by technológia mohla zabrániť až 592 000 nehodám a zachrániť dovedna 1083 životov ročne.

Vodič by však nad autom kontrolu úplne nestratil. Časť technológie by napríklad používateľa len varovala pred odbočením vľavo vo chvíli, keď by sa v ľavom pruhu nachádzalo iné vozidlo. Primárnym cieľom novej technológie by tak bolo zabrániť prípadným nehodám.

Vedľa záchrany životov by potom technológia mala prispieť aj k plynulejšej premávke a nižšej spotrebe paliva.

Úrad počíta s použitím bezdrôtovej komunikácie a špecifikácie IEEE 802.11p. Sľubuje aj spoľahlivé zabezpečenie, čím chce zabrániť prípadným obavám o narušenie súkromia alebo bezpečnosti osôb v automobiloch.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá