Image
22.8.2014 0 Comments

Prepojenie automobilov by malo zvýšiť bezpečnosť prevádzky

auto_technologia.jpg Americká vláda chce prepojiť autá bezdrôtovou sieťou a verí, že by tento systém mohol v krajine ročne zachrániť viac ako 1000 ľudí.

Americký úrad zaoberajúci sa bezpečnosťou na tamojších diaľniciach by rád presadil štandard pre komunikačnú technológiu, pomocou ktorej by si vozidlá automaticky vymieňali informácie o aktuálnej situácii na vozovke. Na tento účel úrad požiadal verejnosť aj odborníkov o pripomienky v lehote 60 dní.

Nová technológia by v niektorých oblastiach úplne zastúpila vodiča. Na jej využitie by dochádzalo napríklad v situáciách, keď sa vodič ocitne vzhľadom na iné vozidlá v tzv. mŕtvom uhle.

Svoje riešenie chce organizácia zverejniť v roku 2016. Už teraz však odhaduje, že by technológia mohla zabrániť až 592 000 nehodám a zachrániť dovedna 1083 životov ročne.

Vodič by však nad autom kontrolu úplne nestratil. Časť technológie by napríklad používateľa len varovala pred odbočením vľavo vo chvíli, keď by sa v ľavom pruhu nachádzalo iné vozidlo. Primárnym cieľom novej technológie by tak bolo zabrániť prípadným nehodám.

Vedľa záchrany životov by potom technológia mala prispieť aj k plynulejšej premávke a nižšej spotrebe paliva.

Úrad počíta s použitím bezdrôtovej komunikácie a špecifikácie IEEE 802.11p. Sľubuje aj spoľahlivé zabezpečenie, čím chce zabrániť prípadným obavám o narušenie súkromia alebo bezpečnosti osôb v automobiloch.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá