Image
22.8.2014 0 Comments

Prepojenie automobilov by malo zvýšiť bezpečnosť prevádzky

auto_technologia.jpg Americká vláda chce prepojiť autá bezdrôtovou sieťou a verí, že by tento systém mohol v krajine ročne zachrániť viac ako 1000 ľudí.

Americký úrad zaoberajúci sa bezpečnosťou na tamojších diaľniciach by rád presadil štandard pre komunikačnú technológiu, pomocou ktorej by si vozidlá automaticky vymieňali informácie o aktuálnej situácii na vozovke. Na tento účel úrad požiadal verejnosť aj odborníkov o pripomienky v lehote 60 dní.

Nová technológia by v niektorých oblastiach úplne zastúpila vodiča. Na jej využitie by dochádzalo napríklad v situáciách, keď sa vodič ocitne vzhľadom na iné vozidlá v tzv. mŕtvom uhle.

Svoje riešenie chce organizácia zverejniť v roku 2016. Už teraz však odhaduje, že by technológia mohla zabrániť až 592 000 nehodám a zachrániť dovedna 1083 životov ročne.

Vodič by však nad autom kontrolu úplne nestratil. Časť technológie by napríklad používateľa len varovala pred odbočením vľavo vo chvíli, keď by sa v ľavom pruhu nachádzalo iné vozidlo. Primárnym cieľom novej technológie by tak bolo zabrániť prípadným nehodám.

Vedľa záchrany životov by potom technológia mala prispieť aj k plynulejšej premávke a nižšej spotrebe paliva.

Úrad počíta s použitím bezdrôtovej komunikácie a špecifikácie IEEE 802.11p. Sľubuje aj spoľahlivé zabezpečenie, čím chce zabrániť prípadným obavám o narušenie súkromia alebo bezpečnosti osôb v automobiloch.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Technológie

Dr. AI: Umelá inteligencia vás vyspovedá a potom vám povie, akú máte chorobu

13.01.2017 00:35

Spoločnosť HealthTap chce pomôcť tým, ktorí pri prvých príznakoch choroby začnú „gúgliť“ namiesto toho, aby vyhľadali lekára. Chce pri tom použiť umelú inteligenciu, aby neboli odkázaní na náhodné výs ...

Technológie 3

V Izraeli testujú „elektrické cesty“. Umožnia bezdrôtové nabitie elektromobilov za jazdy

11.01.2017 00:25

Možno už v blízkej budúcnosti budú nabíjacie porty na elektromobiloch zbytočné. Vozidlá sa totiž nabijú počas jazdy a vodiči už nebudú musieť stáť pri nabíjacích staniciach. Izraelský startup Electro ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá