SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Prelomový identifikačný štítok odolný proti falšovaniu využíva terahertzové vlny

0

Výskumníci z MIT sa postarali o prelom v technológii autentifikácie vývojom identifikačného štítku odolného proti neoprávnenej manipulácii. Informovali o tom v tlačovej správe. Na rozdiel od tradičných štítkov RFID, ktoré sú veľké, drahé a náchylné na falšovanie, tento cenovo dostupný inovatívny kryptografický čip využíva terahertzové vlny na zvýšenie bezpečnosti. Nový identifikačný štítok je podstatne menší a cenovo výhodnejší ako štítky RFID a môže sa pochváliť zlepšenými bezpečnostnými opatreniami.

Využíva vzor kovových častíc v lepidle, ktorý účinne slúži ako jedinečný odtlačok prsta. Táto funkcia umožňuje autentifikačnému systému detegovať akékoľvek pokusy o manipuláciu, ako je odstránenie a opätovné pripojenie štítku k falošnej položke. Predchádzajúca iterácia štítku spred niekoľkých rokov mala rovnakú zraniteľnosť ako štítky RFID. Výskumníci však túto chybu úspešne vyriešili začlenením funkcie proti neoprávnenej manipulácii, ktorá využíva vlastnosti terahertzových vĺn, ktoré ponúkajú viaceré výhody oproti tradičným rádiovým vlnám: väčšiu šírku pásma, lepšie rozlíšenie a nižšiu spotrebu energie. Prenikajú aj do materiálov, ako sú odevy a plasty.

Nový štítok využíva malé štrbiny, ktoré umožňujú terahertzovým vlnám dosiahnuť lepiacu vrstvu. Táto vrstva obsahuje mikroskopické kovové častice, ktoré náhodne odrážajú vlny a vytvárajú tak jedinečný vzor. Štítok dešifruje tento vzor do digitálneho kódu, čím vytvorí pre položku zreteľný odtlačok, ktorý sa potom porovná s databázou na overenie. Na potvrdenie účinnosti štítku tím vytvoril kompaktný čip poháňaný svetlom a vyvinul model strojového učenia na identifikáciu podobných vzorov lepidla s presnosťou 99 %.

Keď nastal čas otestovať štítok proti neoprávnenej manipulácii, vynoril sa významný problém: získanie presných meraní na určenie podobnosti medzi dvoma vzormi lepidla sa ukázalo ako mimoriadne ťažké a časovo náročné. Pri hľadaní riešenia tím využil silu umelej inteligencie. Prostredníctvom trénovania vyvinuli model strojového učenia, ktorý je schopný presne porovnávať vzory lepidiel a dosahovať mieru presnosti presahujúcu 99 %.

Demonštrácia sa síce spoliehala na obmedzenú vzorku údajov, výskumníci sú však optimistickí a upozorňujú na potenciál zlepšenia s nasadením väčšieho počtu štítkov v dodávateľských reťazcoch, čo by poskytlo dostatok údajov na spresnenie neurónovej siete. Autentifikačný systém navyše čelí obmedzeniam vyplývajúcim z vlastností terahertzových vĺn.

Pri prenose týchto vĺn dochádza k veľkým stratám, čo si na presné čítanie vyžaduje krátku vzdialenosť približne 4 cm medzi snímačom a štítkom. Táto vzdialenosť je síce vhodná pre aplikácie, ako je snímanie čiarových kódov, ale predstavuje problém pre iné potenciálne použitia, ako sú napríklad automatizované diaľničné mýtne búdky. Okrem toho musí byť uhol medzi snímačom a štítkom menší ako 10 stupňov, aby sa zabránilo degradácii terahertzového signálu.

Zdroj: techtimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať