SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Prečo bude čoskoro pre uchádzačov o prácu vodičský preukaz na počítače dôležitejší než vodičský preukaz na auto?

Tlačové správy
0

Krajiny celej Európy sa pripravujú na štvrtú priemyselnú revolúciu a digitálnu transformáciu podnikov vo všetkých odvetviach a postupne predstavujú svoje národné stratégie. Ako sme na tieto výzvy pripravení my na Slovensku?

Podľa posledných prieskumov (Trend a ITAS) manažéri slovenských podnikov sú optimistickí, ale nepripravujú sa. Možno dôležitejšie ako pripravenosť investovať do týchto zmien je to, či bude s kým tieto zmeny realizovať. Konkrétne, ako je na to pripravená pracovná sila a či majú zamestnanci požadované digitálne zručnosti, ktoré budú potrebné pri výkone až 90% povolaní, ktoré budú v najbližších rokoch vznikať.

Ako uvádza prezident RÚZ p. Miroslav Kiraľvarga: „Tieto zmeny sú nablízku a či sa to u nás na Slovensku niekomu páči alebo nie zasiahnu prakticky všetky odvetvia a sektory hospodárstva a nielen priemyselnú výrobu. Je kľúčové, aby sa všetci začali pripravovať a najmä aby začali od seba a od svojich vlastných zamestnancov. Pre zamestnávateľov je to veľká výzva, ale rovnako aj veľká príležitosť, ktorú by mali využiť ak chcú zostať konkurencieschopnými“.

Dňa 10.6.2016 bol v Bruseli prijatý NOVÝ PROGRAM V OBLASTI ZRUČNOSTÍ PRE EURÓPU: Spolupráca na posilnení ľudského kapitálu, zamestnateľnosti a konkurencie-schopnosti, ktorý pokladá digitálne zručnosti ako aj čitateľskú a matematickú gramotnosť medzi základné zručnosti pre život. Podľa tohto programu rýchla digitálna transformácia hospodárstva znamená, že takmer všetky pracovné miesta, ale i všeobecná účasť na dianí v spoločnosti, si vyžadujú určitý stupeň digitálnych zručností. Je však zarážajúce, že takmer polovici obyvateľov EÚ chýbajú základné digitálne zručnosti, pričom približne 20 % osôb ich nemá vôbec.

„Dôležité je zvýšiť investície do zručností, pretože tie sú kľúčové pri uplatnení sa na trhu práce v nových podmienkach. Aj preto už Európska komisia prijala nový program v oblasti zručností pre Európu, konkrétne New skills agenda for Europe“   hovorí komisárka EÚ pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssen.

Mário Lelovský konštatovanie komisárky víta: „Je dobré, že aj keď s istým meškaním,  Európska komisia tento problém identifikovala a teraz bude dôležité skutočne začať konať a to hneď. To, čo sa však deje s naším vzdelávacím systémom a rekvalifikáciami tomu vôbec nenasvedčuje. IT Asociácia Slovenska preto predložila na ministerstvo školstva a ministerstvo práce dva projekty, aby sme začali utekajúci vlak aspoň chytať.“

Zamestnávatelia združení v RÚZ si tieto zmeny a problémy s nimi spojené uvedomujú a prichádzajú s konkrétnym riešením a to prostredníctvom Memoranda k zvyšovaniu počítačovej gramotnosti.

Milan Ftáčnik, predseda SISp konkretizuje: „ECDL certifikácia je celoeurópsky uznávaná schéma, ktorá je aplikovaná ako európsky digitálny vodičský preukaz už viac ako 15 rokov na základe rovnakých pravidiel v celej Európe. Na získanie certifikátu ECDL sa uchádzač školí osobne alebo online v moduloch zručností, ktoré si vyberie a potom sa testuje za prítomnosti skúšobného komisára v akreditovanom testovacom centre, čím je zaručená objektívnosť a vystavený certifikát odráža skutočné digitálne zručnosti absolventa.“

Memorandum a jeho aplikácia majú za cieľ:

  1. Umožniť zamestnávateľom lepšie identifikovať aké digitálne zručnosti uchádzač o zamestnanie má, a to na základe dôveryhodného certifikátu
  2. Umožniť zamestnancom, aby sa dokázali lepšie presadiť na pracovnom trhu tým, že vedia objektívne preukázať svoje zručnosti
  3. Motivovať študentov, uchádzačov o zamestnanie aj zamestnancov, aby sa v týchto zručnostiach zdokonaľovali, zvyšujúc tak svoju zamestnateľnosť aj produktívnosť.

Redakcia

Všetky autorove články
pocitace

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať