Image
14.7.2014 0 Comments

Používateľov služby Tor pokladá NSA automaticky za teroristov

nsa.jpg Ak používate Tor alebo niektorú inú internetovú službu na ochranu súkromia, prípadne len navštívite ich webové stránky či zadáte ich názov do vyhľadávania, máte dobrú šancu, že sa stanete terčom záujmu NSA. Svedčí o tom uniknutý prísne tajný zdrojový kód programu, ktorý agentúra používa na vykonávanie dohľadu nad internetom. Je takisto veľmi pravdepodobné, že budete označení za podozrivých, ak čítate články o takýchto službách, zverejnené na rôznych spravodajských serveroch a ďalších lokalitách.

Tvrdia to po získaní a analýze kódu nemeckí novinári a odborníci, ktorí prvýkrát odhalili neuveriteľne široký rozsah sliedenia NSA zameraného ľudí, ktorí používajú alebo majú záujem o využitie anonymizačných nástrojov a služieb. Ide najmä o aktivistov z oblasti ľudských práv, politických disidentov z niektorých krajín a veľa ďalších, ktorí z rozličných dôvodov pokladajú za potrebné chrániť svoju identitu pri on-line aktivitách.

Zdrojový kód systému NSA známeho pod názvom XKeyscore, ktorý sa používa na zhromažďovanie dát a analýzu internetovej prevádzky, ukazuje, že aj vyhľadávanie webových nástrojov na ochranu osobných údajov je dosť na to, aby vás NSA označila za „extrémistov" a zaradila vašu IP adresu do svojej databázy.

Analýza NSA sa však neobmedzuje len na metadáta, ako sú IP adresy. Systém vykonáva aj hĺbkovú kontrolu paketov e-mailov, ktoré si používatelia vymieňajú prostredníctvom anonymizačnej služby Tor.

Tieto zistenia sú v rozpore s dlhoročnými tvrdeniami NSA, že cieľom monitorovania sú len osoby podozrivé zo zapojenia do činnosti ohrozujúcej národnú bezpečnosť. Odhalenia publikovali dve nemecké televízne a rozhlasové spoločnosti NDR (Norddeutscher Rundfunk) a WDR (Westdeutscher Rundfunk). Analýzu zdrojového kódu programu X-Keyscore zverejnil Jacob Appelbaum, známy americký vývojár zapojený do projektu Tor, a ďalší dvaja nemeckí vývojári, ktorí hrajú významnú rolu v tomto projekte.

XKeyscore bol opísaný aj v dokumentoch, ktoré poskytol Edward Snowden, ako systém na zber internetových dát a ich analýzu. Charakterizovaný tu bol ako významný nástroj, ktorý NSA používa na sledovanie „takmer všetkého, čo používateľ robí na internete".

Tor umožňuje používateľom internetu anonymné surfovanie, četovanie a posielanie správ. Funguje tak, že šifruje prevádzku a odovzdáva pakety prostredníctvom série náhodne vybraných serverov alebo uzlov, hostovaných dobrovoľníkmi z celého sveta, aby sa sťažila možno sledovania dát späť k zdroju. Každý uzol v sieti môže vidieť iba predchádzajúci uzol, ktorý mu paket poslal, a ďalší uzol, ktorému ho odosiela.

Okrem IP adries, ktoré sa pripájajú na službu Tor, NSA sleduje aj adresy pripájajúce sa napríklad na anonymnú e-mailovú službu s názvom MixMinion, ktorá je spravovaná serverom na MIT, ako aj návštevníkov linuxovej on-line publikácie Linux Journal, ktorú agentúra označuje v zdrojovom kóde ako „extrémistické fórum". Ďalej sú jej terčom aj používatelia iných služieb na ochranu osobných údajov, ako napr. Freenet, Tails, FreeProxies.org, MegaProxy, HotSpotShield a pod.

Na uniknutý zdrojový kód XKeyscore sa môžete pozrieť na tejto stránke.

Zdroj: wired.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Bezpečnosť

Generálmajor Jonathan Shaw: Kybernetickú bezpečnosť musí riešiť manažment, a nie IT oddelenie

25.11.2016 00:13

Pod názvom Judgment Day sa v Bratislave konal už 11. ročník konferencie zameranej na informačnú bezpečnosť. Na konferencii, ktorú pripravuje TEMPEST spolu so svojimi partnermi, sa každoročne stretáva ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá