SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Potkany majú predstavivosť a dokážu teleportovať virtuálne predmety

1

Schopnosť predstaviť si scenár a plánovať situácie s dostatočným predstihom bola doteraz známa len v prípade ľudských mozgov. Vedci však nedávno zistili, že aj zvieratá podobne ako ľudia majú predstavivosť. Nedávna štúdia vedcov z Výskumného centra Janelia a Lekárskeho inštitútu Howarda Hughesa odhalila, že potkany dokážu ovládať svoju mozgovú aktivitu a predstavovať si virtuálne miesta a predmety. Neurovedci Chongxi Lai a Albert Lee spolu so svojím tímom skúmali mozgovú aktivitu potkanov pri ovládaní ich priestorových myšlienok.

Integráciou virtuálnej reality a rozhrania mozog – stroj (BMI) vyvinuli dve fázy úloh pre potkany vo svojej štúdii. Prvú úlohu nazvali Jumper (Skokan). Lee, ktorý študuje, ako sa mozgy môžu vrátiť v čase prehodnocovaním spomienok a takisto skákať dopredu, aby si predstavili budúce scenáre, hovorí, že tieto procesy, niekedy nazývané „mentálne cestovanie v čase“, „súčasťou toho, čo robí náš vnútorný duševný život bohatým a zaujímavým“. V prvej úlohe bolo zviera testované v 360-stupňovom imerzívnom prostredí virtuálnej reality, v ktorom sa pohybovalo na sférickom bežiacom páse.

Otáčanie bežiaceho pása sa premenilo na vizuálnu aktualizáciu zaznamenávajúcu signály nervovej aktivity z hipokampov zvieraťa (komplexné mozgové štruktúry v spánkovom laloku, ktoré sú významné pre vytváranie a získavanie priestorovej pamäti). Boli nasmerované k odmene (vode), ktorá mala byť ich cieľovým miestom. Zdalo sa, že potkany úspešne prechádzajú virtuálnym svetom. V druhej úlohe, nazvanej Jedi, vedci testovali, či zviera dokáže pohnúť predmetom alebo ho nasmerovať k náhodnému cieľu. Na rozdiel od prvej úlohy, kde sa zviera teleportuje do cieľa, táto úloha testovala, či sa dá objekt teleportovať fantáziou zvieraťa.

Zatiaľ čo potkan zostal na pevnom mieste na sférickom bežeckom páse, vedci študovali jeho schopnosť získať prístup k nervovým reprezentáciám pre miesta vzdialené od ich polohy. Zdalo sa, že potkany precízne kontrolujú aktivitu svojho hipokampu a teleportujú virtuálne predmety do cieľa. Jednoducho povedané, potkany len premýšľali o vzdialených miestach bez toho, aby k nim skutočne išli, a to bolo možné, pretože ich mozog aktivoval a udržiaval vhodné ipokampálne znázornenia týchto vzdialených miest.

Neurovedci veria, že výsledky tejto štúdie sú stavebnými kameňmi pre pochopenie epizodickej pamäti, mentálnej simulácie/plánovania a predstavivosti. Podobne ako elektródy implantované do rôznych častí mozgu, ktoré pomáhali pri ovládaní robotických končatín, Lee a jeho kolegovia dúfajú, že tento výskum bude kľúčový pre ovládanie pokročilej nervovej protetiky pomocou signálov z hipokampov.

Zdroj: scoop.upworthy.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Potkan geňius reakcia na: Potkany majú predstavivosť a dokážu teleportovať virtuálne predmety

30.11.2023 21:11
No uz len to na Lebo mat ic

m chybalo ,aby sa potkany teleportovali ! Pomyslia si na syr , a hop! Zraxu len otvorime chladnicku , a tam ajhla,.potka n
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať