SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Ponorte sa do histórie najväčšieho výrobcu polovodičov

Archív NXT
0

Pri našej návšteve Silicon Valley sme zavítali aj do múzea spoločnosti Intel. V tomto článku si ju pripomenieme a v krátkosti si zopakujeme aj základy výroby procesorov. Múzeum Intelu sa nachádza priamo v centrále spoločnosti v meste Santa Clara, vzdialenom asi 50 minút cesty autom zo San Francisca po diaľnici 101 smerom na juh. Múzeum je otvorené od pondelka do soboty, za vstup sa neplatí.


Pri našom pobyte v Silicon Valley sme sa pozreli aj do múzea firmy Intel, kde sme si prezreli hlavne spôsob výroby mikroprocesorov a finálne výrobky. Mali sme tiež možnosť vyskúšať si oblek, ktorý používajú zamestnanci firmy Intel vo fabrikách.


BudovaRoyce.jpg

Centrála firmy Intel, múzeum je na prízemí vľavo od hlavného vchodu

Pripomeňme, že spoločnosť Intel bola založená v lete roku 1968 a jej zakladateľmi boli Gordon Moore a Robert Noyce. Budova centrály Intelu nesie meno Roberta Noycea a Gordon Moore vošiel do histórie svojím zákonom, podľa ktorého sa počet tranzistorov integrovaných na čipe zdvojnásobí každé dva roky. V originálnej podobe publikoval Moore tento zákon už v roku 1965 a s istým prispôsobením platí dodnes.

Celé múzeum je koncipované ako časový prierez históriou Intelu, pričom je orientované na bežných ľudí a predovšetkým ako zábavno-vzdelávacie centrum pre deti a mládež. Hneď na vstupe vás privíta procesor Intel 4004, ktorý spoločnosť uviedla na trh v roku 1971. Pre zaujímavosť, jeho taktovacia frekvencia bola 740 kHz, inštrukčná súprava mala len 46 príkazov a vyrábal sa až do roku 1981. Zároveň tu uvidíte aj zariadenia, ktoré obsahovali tento procesor, patrí k nim napr. aritmetická kalkulačka. Bol to vlastne jeden z hardvérových začiatkov dnešných počítačov, nad procesorom tohto typu potom vyrástol napr. operačný systém MS DOS a neskôr Windows.

Legenda4004.jpg

Procesor Intel 4004 - prvý komerčne dostupný procesor od tejto firmy; od začiatku jeho predaja uplynulo už viac ako 42 rokov

Ohromení dávnou históriou sa posúvame do polovice rozľahlého múzea. Tu sú procesory, ktoré vytvorili podstatnú časť finančného základu firmy - 8086, 286, 386, 486 a Pentium. Hneď vedľa sú umiestnené aj počítače vtedy označované ako IBM PC compatible. Tieto počítače prenikli aj na územie bývalého Československa. Ide o historické stroje, ktoré obsahovali napr. dve disketové mechaniky a ich súčasťou bol často len monochromatický monitor.

Procesory8086.jpg

Rozhodujúce procesory v produkcii firmy Intel - od 8086 až po Pentium

IBMPCcompatibile.jpg

Takto vyzerali počítače ešte pred pár rokmi, bola to úplne iná doba

Ďalšia časť múzea je venovaná výrobe procesorov, pričom sa na modeloch vysvetľuje všetko od ich základov až po balenie. Návštevníci uvidia ingot, čo je veľký kus monokryštalického kremíka s mimoriadne vysokou čistotou (99,9999 %). Vyrába sa pre firmu Intel externe, v múzeu je umiestnený o niečo menší exemplár, originál má asi dva metre po odrezaní jeho spodnej časti.

Z ingotu sa rozrezaním na plátky hrubé typicky niekoľko desatín milimetra vytvoria tzv. wafery. Tie majú dnes priemer 300 alebo 450 mm a zmestí sa sem niekoľko stoviek budúcich procesorov. Pri výrobe tranzistorov na čipe sa potom používa fotolitografia s využitím fotocitlivej vrstvy a UV lúča. Takto sa vytvorí štruktúra tranzistora a neskôr sa podobným procesom naň nanesie vrstva iónov. Nastáva proces leštenia a tvorby prepojení medzi tranzistormi. Po dohotovení celej štruktúry sa procesory z wafera vyrežú, niekoľkokrát testujú, zabalia a distribuujú do predajnej siete. Celý tento proces je pritom v múzeu animovaný vo viacerých videách, vidieť môžete wafer, ale aj jeho pohyb v rámci výrobného závodu. V tejto časti výstavy si navyše môžete vyskúšať aj oblek, v ktorom pracujú zamestnanci firmy Intel vo výrobnom závode (tzv. FAB). Nič príjemné to nie, aby sa zachovala úplná čistota, sú zamestnanci zahalení od hlavy až po päty. Treba si to vyskúšať, k dispozícii sú všetky bežné konfekčné veľkosti.

Ingot.jpg

Toto je ingot z čistého kremíka, ktorý sa neskôr rozreže na tenké pláty

Wafer.jpg

Tieto tenké pláty sa volajú wafer a obsahujú stovky procesorov. Procesory po okraji wafera sa nepoužijú. Počet procesorov závisí od ich plochy a priemeru wafera.

Nasleduje posledná časť expozície s hotovými produktmi, o ktoré je medzi verejnosťou najväčší záujem. Intel tu mal v čase našej návštevy vystavené ultrabooky od rôznych partnerov. Podľa toho, čo sme si neskôr zistili od informačnej služby, plánujú sa tu aj expozície notebookov a tabletov s ovládaním pomocou pohybov ruky, hlavy alebo s rozpoznávaním reči.

Ultrabooky.jpg

Výstavka ultrabookov s najnovšou výbavou od firmy Intel

Múzeum firmy Intel je zaujímavé miesto, aké by sa určite zišlo aj v Európe. Na návšteve sme tu boli v sobotu tesne pred záverečnou a stále tu bolo dosť ľudí. Bolo zrejmé, že je to súčasť rodinného zábavného programu, ale to je len dobre.

Santa Clara, USA

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať