Image
10.1.2014 0 Comments

Podvodná reklama na Yahoo zotročila počítače na bitcoin

ITN_yahoo1.jpg Až 2 milióny európskych používateľov si do svojich počítačov stiahli malvére potom, čo klikli na reklamu umiestnenú na domovskej stránke Yahoo.

Niektoré z infikovaných počítačov sa potom bez vedomia ich majiteľov zapojili do ťažby virtuálnej meny bitcoin, čím mohlo dôjsť k ich výraznému spomaleniu.

Yahoo zožalo vlnu kritiky pre pomalú reakciu na vzniknutý problém. Spoločnosť odmietala povedať, koľkých používateľov by sa problém mohol týkať, a postihnutým používateľom neposkytla žiadnu pomoc ani neponúkla nejaké rýchle riešenie.

Vo svojom neskoršom vyhlásení Yahoo uviedlo: "V období od 31. decembra do 3. januára sa na našich európskych stránkach objavila inzercia, ktorá nespĺňala naše publikačné pravidlá - presnejšie povedané, šírila malvér." Používateľom na iných kontinentoch sa škodlivá reklama nezobrazila. Rovnako sa problém nijako nedotkol majiteľov Macov a mobilných zariadení.

"Budeme aj naďalej pokračovať v hľadaní a blokovaní všetkých reklám používaných na takéto aktivity. Naši používateľa budeme čoskoro informovať o ďalších krokoch," uistilo Yahoo.

Podľa bezpečnostnej firmy Light Cyber​​, ktorá Yahoo na problém koncom decembra upozornila, jeden zo šírených programov zapájal používateľské počítača do ťažby bitcoinov. V praxi to znamená, že na infikovaných zariadeniach dochádzalo k vykonávaniu zložitých výpočtov, čo znemožnilo ich bežné používanie.

Holandská spoločnosť Fox IT odhaduje, že v období, keď sa škodlivá reklama bežne zobrazovala európskym používateľom, dochádzalo približne k 27 tisícom infekcií za hodinu. Keby sa teda reklama zobrazovala v rovnakej intenzite po dobu 3 dní, znamenalo by to, že infikované boli takmer 2 milióny počítačov.

Útočníci na inštaláciu malvéru využili neopravené zraniteľnosti v starších verziách Javy. Ak si teda pravidelne sťahujete najnovšie aktualizácie, potom sa vás problém zrejme nijako netýka.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Bezpečnosť

KillDisk útočí už aj na operačný systém Linux, ako výkupné za odšifrovanie dát chce 200-tisíc eur

10.01.2017 00:24

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili variant škodlivého kódu KillDisk, ktorý útočí aj na operačný systém Linux. KillDisk je škodlivý kód, ktorý bol na sklonku roka 2015 použitý pri úto ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá