Image
10.1.2014 0 Comments

Podvodná reklama na Yahoo zotročila počítače na bitcoin

ITN_yahoo1.jpg Až 2 milióny európskych používateľov si do svojich počítačov stiahli malvére potom, čo klikli na reklamu umiestnenú na domovskej stránke Yahoo.

Niektoré z infikovaných počítačov sa potom bez vedomia ich majiteľov zapojili do ťažby virtuálnej meny bitcoin, čím mohlo dôjsť k ich výraznému spomaleniu.

Yahoo zožalo vlnu kritiky pre pomalú reakciu na vzniknutý problém. Spoločnosť odmietala povedať, koľkých používateľov by sa problém mohol týkať, a postihnutým používateľom neposkytla žiadnu pomoc ani neponúkla nejaké rýchle riešenie.

Vo svojom neskoršom vyhlásení Yahoo uviedlo: "V období od 31. decembra do 3. januára sa na našich európskych stránkach objavila inzercia, ktorá nespĺňala naše publikačné pravidlá - presnejšie povedané, šírila malvér." Používateľom na iných kontinentoch sa škodlivá reklama nezobrazila. Rovnako sa problém nijako nedotkol majiteľov Macov a mobilných zariadení.

"Budeme aj naďalej pokračovať v hľadaní a blokovaní všetkých reklám používaných na takéto aktivity. Naši používateľa budeme čoskoro informovať o ďalších krokoch," uistilo Yahoo.

Podľa bezpečnostnej firmy Light Cyber​​, ktorá Yahoo na problém koncom decembra upozornila, jeden zo šírených programov zapájal používateľské počítača do ťažby bitcoinov. V praxi to znamená, že na infikovaných zariadeniach dochádzalo k vykonávaniu zložitých výpočtov, čo znemožnilo ich bežné používanie.

Holandská spoločnosť Fox IT odhaduje, že v období, keď sa škodlivá reklama bežne zobrazovala európskym používateľom, dochádzalo približne k 27 tisícom infekcií za hodinu. Keby sa teda reklama zobrazovala v rovnakej intenzite po dobu 3 dní, znamenalo by to, že infikované boli takmer 2 milióny počítačov.

Útočníci na inštaláciu malvéru využili neopravené zraniteľnosti v starších verziách Javy. Ak si teda pravidelne sťahujete najnovšie aktualizácie, potom sa vás problém zrejme nijako netýka.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá