Image
10.1.2014 0 Comments

Podvodná reklama na Yahoo zotročila počítače na bitcoin

ITN_yahoo1.jpg Až 2 milióny európskych používateľov si do svojich počítačov stiahli malvére potom, čo klikli na reklamu umiestnenú na domovskej stránke Yahoo.

Niektoré z infikovaných počítačov sa potom bez vedomia ich majiteľov zapojili do ťažby virtuálnej meny bitcoin, čím mohlo dôjsť k ich výraznému spomaleniu.

Yahoo zožalo vlnu kritiky pre pomalú reakciu na vzniknutý problém. Spoločnosť odmietala povedať, koľkých používateľov by sa problém mohol týkať, a postihnutým používateľom neposkytla žiadnu pomoc ani neponúkla nejaké rýchle riešenie.

Vo svojom neskoršom vyhlásení Yahoo uviedlo: "V období od 31. decembra do 3. januára sa na našich európskych stránkach objavila inzercia, ktorá nespĺňala naše publikačné pravidlá - presnejšie povedané, šírila malvér." Používateľom na iných kontinentoch sa škodlivá reklama nezobrazila. Rovnako sa problém nijako nedotkol majiteľov Macov a mobilných zariadení.

"Budeme aj naďalej pokračovať v hľadaní a blokovaní všetkých reklám používaných na takéto aktivity. Naši používateľa budeme čoskoro informovať o ďalších krokoch," uistilo Yahoo.

Podľa bezpečnostnej firmy Light Cyber​​, ktorá Yahoo na problém koncom decembra upozornila, jeden zo šírených programov zapájal používateľské počítača do ťažby bitcoinov. V praxi to znamená, že na infikovaných zariadeniach dochádzalo k vykonávaniu zložitých výpočtov, čo znemožnilo ich bežné používanie.

Holandská spoločnosť Fox IT odhaduje, že v období, keď sa škodlivá reklama bežne zobrazovala európskym používateľom, dochádzalo približne k 27 tisícom infekcií za hodinu. Keby sa teda reklama zobrazovala v rovnakej intenzite po dobu 3 dní, znamenalo by to, že infikované boli takmer 2 milióny počítačov.

Útočníci na inštaláciu malvéru využili neopravené zraniteľnosti v starších verziách Javy. Ak si teda pravidelne sťahujete najnovšie aktualizácie, potom sa vás problém zrejme nijako netýka.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá