Image
26.8.2015 0 Comments

Podarí sa vedcom kvantovo prepojiť veľké objekty?

Vedci v poslednom čase vynakladajú veľké úsilie na kvantové prepojenie čiže entanglovanie objektov. Doteraz najväčšie objekty, ktoré boli entanglované, mali veľkosť v ráde mikrónov. No Roman Schnabel, profesor fyziky v Inštitúte Maxa Plancka pre gravitačnú fyziku, zverejnil v časopise Physical Review Letters dokument, v ktorom načrtol svoj plán na kvantové prepojenie dvoch „masívnych objektov". Konkrétne by malo ísť o dve zrkadlá s hmotnosťou 0,1 kg.

Kvantové entaglovanie je vcelku záhadný vzťah medzi dvoma či viacerými objektmi, ktorý nie je celkom vysvetlený. Ide o to, že ak sú objekty kvantovo prepojené, pri zmene jedného sa rovnaká zmena prejaví aj na druhom, a to bez ohľadu na to, ako veľmi sú objekty vzdialené. Tento jav predpovedali už v 30. rokoch minulého storočia Einstein, Podolsky a Rosen. V priebehu ďalších rokov vedci našli spôsob, ako entanglovať častice a malé objekty, no nebolo jasné, či takto možno prepojiť aj objekty dostatočne veľké na to, aby sa riadili zákonmi klasickej fyziky.


Schnabel sa domnieva, že je to možné. Plánuje umiestniť tesne vedľa seba dve vysokokvalitné laserové zrkadlá, ochladené asi na 4 K (asi -269 °C) do interferometra Michelsonovho typu takým spôsobom, aby obe strany obidvoch zrkadiel boli zasiahnuté svetlom, ktoré sa doň vyšle. Navyše budú umiestnené v interferometri tak, aby sa mohli rozkmitať, keď ich zasiahne svetlo.

To by umožnilo prenášať hybnosť medzi zrkadlami a svetlom. Kmitanie zrkadiel by potom malo vplyv na fázu odrazeného svetla, čo by spôsobilo entanglovanie hybnosti a svetla. Potom by sa kvantové prepojenie malo preniesť na zrkadlá, ktoré by sa tak stali entanglovanými. Toto kvantové prepojenie by sa malo prejaviť na svetelných lúčoch odrazených od zrkadiel.

entanglement_scheme.jpg

Overenie, či k entanglovaniu skutočne došlo, by sa mohlo vykonať opakovaným vypínaním a zapínaním zdroja svetla vo veľmi krátkom čase. Schnabel poznamenáva, že na to, aby sa experiment dal uskutočniť, treba ešte vyriešiť niekoľko problémov. Ide napríklad o chladenie oboch zrkadiel a zabránenie tomu, aby boli ovplyvnené okolitým prostredím.


Zdroj: phys.org


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 3

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá