SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Plazma pomohla vytvoriť zázračný prostriedok na hojenie rán

0

Výskumníci použili plazmovú technológiu na premenu druhu siníc na bioaktívny povlak s neuveriteľnými vlastnosťami hojenia rán. Plazma vzniká zahrievaním plynu do takej miery, že sa elektróny odtrhnú od atómov, čím vznikne zmes kladne nabitých iónov a záporne nabitých elektrónov. Plazmový oblúk pri atmosférickom tlaku (atmospheric pressure plasma jet – APPJ) poskytuje plazmový výboj pri okolitom tlaku pomocou zmesi vzácneho plynu a molekulárneho plynu, ktorá prechádza cez silný elektrický oblúkový výboj. 

SAMSUNG 042024 Advertisement

Výskumníci z Flindersovej univerzity v Južnej Austrálii použili argónový APPJ na premenu siníc na ultratenký bioaktívny povlak, ktorý sa môže pridávať do lekárskych obväzov na ničenie baktérií, znižovanie zápalov a podporu hojenia rán. „Technológiu plazmového povlaku používame na premenu akéhokoľvek typu biomasy – v tomto prípade Spirulina maxima – na udržateľný špičkový povlak,“ uviedol Vi Khanh Truong, jeden z autorov štúdie. Extrakt zo S. maxima, druhu modrozelených mikrorias, sa často používa ako doplnok stravy.

Tento jednobunkový organizmus má jednoduchý reprodukčný systém, ktorý vytvára biomasu obsahujúcu bioaktívne zlúčeniny so silnými antioxidačnými a antibakteriálnymi vlastnosťami, ktoré môžu pomôcť pri hojení rán. Hrubé bunkové steny mikrorias však predstavujú významnú prekážku pri získavaní týchto cenných zlúčenín. Tu prichádza na rad APPJ. Výskumníci použili technológiu na selektívne rozbitie hrubých stien mikrorias, čo viedlo k významnej premene. S. maxima stratila svoju pôvodnú štruktúru, úplne sa rozpadla a následne sa reformovala do ultratenkých filmov.

Pri hodnotení sa zistilo, že antibakteriálna aktivita S. maxima ošetrenej argónom APPJ je vysoko účinná proti Pseudomonas aeruginosa a Staphylococcus aureus, pričom došlo k 93 %, resp. 73 % bunkovej smrti a inhibícii tvorby biofilmu. Okrem toho, že povlak S. maxima bol biokompatibilný, vykazoval aj protizápalové vlastnosti. A rana vytvorená výskumníkmi v teste hojenia rán sa pri použití povlaku úplne uzavrela do dvoch dní.

Vedci tvrdia, že táto nová technika je sľubná ako liečba rán vrátane tých chronických, najmä vzhľadom na nárast rezistencie proti antibiotikám. Tím teraz hľadá možnosti komercializácie tejto jedinečnej technológie. Štúdia bola uverejnená v časopise Small.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať