Image
11.1.2017 0 Comments

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU.

Vo svojom výskume sa zamerali na najnovšiu generáciu pamäťových čipov RAM, označovanú ReRAM (Redox-based resistive switching random access memory). Čipy ReRAM v súčasnosti vyvíjajú a testujú firmy, ako je Panasonic či SanDisk, a čoskoro by sa mali dostať na trh.

Čipy ReRAM využívajú ternárny systém namiesto binárneho. To znamená, že dáta môžu byť uložené vo viacerých stavoch než v dvoch (0 a 1), čo otvára dvere ukladaniu väčšieho množstva dát. Medzi ďalšie vlastnosti ReRAM patria dlhodobé skladovanie, nízka spotreba energie, ako aj možnosť ich výroby v nanorozmeroch.

Tieto prelomové vlastnosti lákajú nielen výrobcov hardvéru, ale aj výskumné tímy, aby experimentovali s novými spôsobmi využitia ReRAM. Vedci z Nanyang Technological University v Singapure a z nemeckej RWTH Aachen University a Forschungszentrum Juelich vytvorili nový počítačový obvod, ktorý využíva ReRAM na vykonávanie výpočtových úloh.

Zjednodušene by sa dalo povedať, že tím presunul binárne výpočtové operácie z CPU do voľného priestoru pamätí ReRAM. Podľa výskumníkov by výrobcovia hardvéru mohli používať čipy ReRAM na úlohy, ktoré v súčasných zariadeniach vykonávajú CPU. Pritom by mohlo ísť nielen o stolové počítače a notebooky, ale aj menšie zariadenia, ako sú smartfóny, tablety či prístroje z oblasti internetu vecí.

Nová technológia by zvýšila rýchlosť počítačov, pretože dáta by nemuseli putovať medzi RAM a CPU. Zároveň by sa znížila spotreba energie, pretože namiesto dvoch zložiek bude  treba k napájaniu pripojiť len jednu.

Vedci sú presvedčení, že koncept použitia rôzneho elektrického odporu na ukladanie informácií v pamäťových čipoch by mohol byť rozšírený, aby sa na ukladanie dát v ReRAM využili viac ako štyri stavy, ktoré oni použili vo svojom experimente.

Zdroj: bleepingcomputer

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

Výskum 1

Rok 2017 - rok génovej terapie v medicíne. Od hemofílie a rakoviny až po opätovné sfunkčnenie oka

04.01.2017 00:15

Génová terapia je liečba, pri ktorej sa konkrétny gén pacienta buď nahradí, prípadne ak ide o gén spôsobujúci ochorenie, úplne sa deaktivuje. Tento efekt sa zvyčajne dosiahne zavedením nových informác ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá