Image
26.6.2014 0 Comments

PR: Servery s novým procesorom POWER8 ponúkajú vysoký výkon a šetria zákazníkom náklady

ibm.jpg O prínose novej generácie procesorov POWER8 a highendových serveroch na nich postavených sme sa rozprávali s Martinom Nemečkom, špecialistom na systémy UNIX a virtualizáciu.

V čom je nová generácia procesora POWER8 lepšia ako tá predchádzajúca?

Nový procesor POWER8 prichádza s výraznými zlepšeniami v oblasti architektúry čipu, I/O zbernice a aj pamäťového subsystému. Samotný čip je osadený 12 výpočtovými jadrami, z ktorých každé dokáže spracovávať 8 vlákien súčasne. V staršej generácii POWER7 to bolo maximálne 8 jadier a 4 vlákna na jadro. Čiže nový procesor dokáže spracúvať paralelne viac operácií a dosahuje vyšší výkon na jedno procesorové jadro. Celkovo teda jeden procesor zvládne súbežné spracovanie až 96 vlákien. Ďalšia dôležitá zmena sa odohrala na úrovni zmeny architektúry vyrovnávacej pamäte. Každé z jadier je vybavené vyrovnávacou pamäťou 512 kB SRAM L2 a 8 MB eDRAM L3, čo znamená v celkovom súčte 6 MB vyrovnávacej pamäte L2 a 96 MB L3. Okrem toho v rámci architektúry pamäťového systému pribudla ďalšia úroveň vyrovnávacej pamäte, tzv. L4 s veľkosťou maximálne 128 MB eDRAM.

Aké sú jeho unikátne vlastnosti, resp. v čom je odlišný od predošlej generácie?

Napríklad takzvaný I/O kontrolér bol presunutý priamo na čip, čo umožňuje zvýšenie priepustnosti komunikácie procesora a vstupno-výstupných kariet až 2,3-násobne oproti predzajúcej generácii POWER7. Okrem toho celková pamäťová priepustnosť sa zvýšila oproti predchádzajúcej generácii POWER7 viac ako dvojnásobne na hodnotu 230 GB/s. Je to aj vďaka integrovaniu novej tzv. transakčnej pamäte, prevzatej z mainframových systémov IBM. Každý čip dokáže adresovať až 1 TB operačnej pamäte, čo je výhodné pri aplikáciách s obrovskou pamäťovou náročnosťou, ktorých je v dnešnej dobe čoraz viac.

Pre aké typy využitia či zákazníkov sú predurčené?

Nové systémy predstavené spoločnosťou IBM v apríli tohto roka sú prvé svojho druhu, pripravené a optimalizované na spracovanie v oblasti Big Data & Analytics, teda na nasadenie, kde sa predpokladá analýza nad obrovským množstvom štruktúrovaných a neštruktúrovaných dát. Pre túto oblasť ponúka nový procesor IBM obrovský výkon a predpripravené riešenia na takéto typy nasadení, ako je napríklad Apache Hadoop a Infosphere BigInsight (ktoré sú použité aj v rámci superpočítača Watson). Takisto oblasti ako cloudové riešenia sú vhodné na nasadenia technológie POWER8. Napríklad pri analýze dát oproti staršej generácii by mal byť nový procesor dva až trikrát rýchlejší, ale presné čísla sú závislé od typu spracovania.

Koľko stál jeho vývoj a ktorí ďalší partneri sa na jeho vývoji podieľali?

Spoločnosť IBM do rozvoja highendových serverov s procesorom POWER8 investovala 2,4 miliardy dolárov. Ich vývoj trval vyše troch rokov a sú v nich použité stovky inovácií a patentov spoločnosti IBM. Do vývoja POWER8 sa okrem IBM zapojili aj členovia konzorcia OpenPower, ktoré umožňuje svojim členom určovať smer ďalšieho vývoja architektúry POWER, a tvoria ho napríklad firmy Canonical, Micron, Google, nVidia, Mellanox, Tyan alebo najnovšie aj Samsung a ďalší.

Aké typy operačných systémov môžu na serveroch s týmto procesorom bežať?

V apríli tohto roka spoločnosť IBM predstavila päť nových serverov triedy Scale-out, vybavených najnovšími procesormi POWER8, ktoré sú k dispozícii zákazníkom od 10. júna tohto roka. Dva z nich bežia na operačnom systéme Linux a tri poskytujú zákazníkom na výber prácu s operačnými systémami Linux, AIX alebo IBM i. IBM rozšírila podporu v oblasti operačného systému Linux, kde nadviazala spoluprácu so spoločnosťou Canonical, čiže okrem tradične podporvaných operačných systémov, ako je RedHat Linux a SUSE, je na platforme POWER8 podporované aj Ubuntu. Klienti teraz môžu ešte rýchlejšie presúvať linuxové aplikácie na platformu POWER. Podľa zistení a testovaní spoločnosti IBM, či už sú to aplikácie napísané v jazyku C a C++, alebo Java, až 95 % z tých, ktoré bežia na platforme x86, možno spustiť iba prekompilovaním (bez nutnosti zásahu do zdrojového kódu). IBM takisto predstavila pri najnovších systémoch s linuxovým operačným systémom podporu technológie KVM.

Ako sa zmenili prevádzkové náklady na servery s novým procesorom oproti predchádzajúcej generacii?

V prvom rade zvýšením výkonu celého systému a zvýšením výkonu na jedno procesorové jadro zákazník ušetrí na investičných a operačných nákladoch napríklad na softvérové licencie, keďže väčšina softvérových produktov je dnes licencovaná týmto spôsobom. Ďalšia úspora je, samozrejme, možná v oblasti prevádzkových nákladov na elektrickú energiu, chladenie a ostatných prevádzkových nákladov. Systémy ponúkajú aj vynikajúcu ekonomickú výhodnosť pre cloudové nasadenia, resp. cenu za požadovaný výkon v porovnaní s klasickými komoditnými systémami. Klienti prevádzkujúci tradičné ERP, ako napríklad SAP, budú ťažiť z výhody dvojnásobného počtu používateľov na jedno procesorové jadro s POWER8 v porovnaní s konkurenciou, čo, samozrejme, tiež redukuje investičné a operatívne náklady.


Pre viac informácií navštívte oficiálne stránky IBM alebo www.powerclub.sk.

Martin Nemecek.jpg

Martin Nemeček je špecialista na systémy UNIX (Power), architektúry a virtualizáciu. V spoločnosti IBM Slovensko pracuje ako technický konzultant pre produktový rad IBM Power systems, pred nástupom na túto pozíciu bol manažérom inovačného centra IBM, kde sa venoval podpore obchodných partnerov a zákazníkov v oblasti technológií, testovania, migrácie a testovania softvérových riešení. Takisto má bohaté skúsenosti v oblasti spolupráce s univerzitami na lokálnom trhu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá