Image
25.5.2016 0 Comments

PCM: Technológia rýchlejšia než flash a lacnejšia ako DRAM je teraz bližšie ako inokedy

Spoločnosť IBM predstavila technológiu PCM (phase-change memory), ktorá má byť rýchlejšia ako flash, ale zároveň lacnejšia ako DRAM. Mohla by tak umožniť rýchlejší prístup k dátam za nižšiu cenu, ako ponúka súčasné riešenie.

Existujú však isté výzvy, ktoré sa ešte len musia prekonať. Jedna z nich je hustota. Firma IBM tvrdí, že práve v tomto ohľade dosiahla nové míľniky so svojou verziou PCM, ktorá zvládne napasovať tri bity na jednu bunku. To je o polovicu viac, než IBM predstavila v roku 2011 s dvojbitovou verziou PCM. Väčšia hustota tak umožňuje IBM „vyžmýkať“ viac kapacity z technológie, ktorá je stále dosť drahá.

Podobne ako technológia NAND flash uchováva dáta aj vo chvíli, keď je zariadenie vypnuté, čo DRAM nedokáže. Ale PCM reaguje na žiadosť o dáta rýchlejšie ako flash: za menej ako jednu mikrosekundu v porovnaní so 70 mikrosekundami, ktoré potrebuje flash - aspoň tak to podáva IBM. Takisto vydrží dlhšie, aspoň 10 miliónov zapisovacích cyklov oproti trom tisícom cyklov pri bežnom disku USB flash. To je takmer nepredstaviteľný rozdiel.

Miesto na pomedzí medzi pamäťovým a flashovým úložiskom je momentálne populárne. Intel a Micron naň mieri so svojím 3D Xpoint, ktorý využíva na seba naskladané vrstvy média. Medzi ďalšie nové technológie patria napr. RRAM, MRAM či memristor.

Ako 3D Xpoint aj trojbitové PCM by mohlo dosiahnuť veľký úspech vďaka podpore výrobcu čipov. Intel pracuje na tom, aby 3D Xpoint fungoval s architektúrou x86, zatiaľ čo IBM uľahčuje cestu PCM pomocou architektúry Power. Takáto investícia od oboch firiem je pre veľkoplošnú výrobu kľúčová a práve sériová výroba ženie ceny nových technológií dole.

IBM pridala dve funkcie, ktoré novú formu PCM umožňujú využívať. Prvá je systém, ktorý reaguje na tzv. Drift - záležitosť, keď sa postupne znižuje schopnosť pamäte ukladať správne hodnoty. Druhá novinka je bránenie sa efektom tepla na pamätiach, aby mohli spoľahlivo bežať v normálnych systémových teplotách.

IBM zatiaľ neoznámila, kedy bude trojbitové PCM dostupné na trhu. Čiastočne preto, že firma sama pamäte nevyrába a bude si musieť nájsť obchodného partnera. Možná je spolupráca so spoločnosťou SK Hynix, s ktorou už v minulosti na PCM spolupracovala. Cesta k sériovej výrobe by však mohla trvať ešte tak dva alebo tri roky, hovorí IBM.

Autor: ComputerWorld

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá