Image
25.5.2016 0 Comments

PCM: Technológia rýchlejšia než flash a lacnejšia ako DRAM je teraz bližšie ako inokedy

Spoločnosť IBM predstavila technológiu PCM (phase-change memory), ktorá má byť rýchlejšia ako flash, ale zároveň lacnejšia ako DRAM. Mohla by tak umožniť rýchlejší prístup k dátam za nižšiu cenu, ako ponúka súčasné riešenie.

Existujú však isté výzvy, ktoré sa ešte len musia prekonať. Jedna z nich je hustota. Firma IBM tvrdí, že práve v tomto ohľade dosiahla nové míľniky so svojou verziou PCM, ktorá zvládne napasovať tri bity na jednu bunku. To je o polovicu viac, než IBM predstavila v roku 2011 s dvojbitovou verziou PCM. Väčšia hustota tak umožňuje IBM „vyžmýkať“ viac kapacity z technológie, ktorá je stále dosť drahá.

Podobne ako technológia NAND flash uchováva dáta aj vo chvíli, keď je zariadenie vypnuté, čo DRAM nedokáže. Ale PCM reaguje na žiadosť o dáta rýchlejšie ako flash: za menej ako jednu mikrosekundu v porovnaní so 70 mikrosekundami, ktoré potrebuje flash - aspoň tak to podáva IBM. Takisto vydrží dlhšie, aspoň 10 miliónov zapisovacích cyklov oproti trom tisícom cyklov pri bežnom disku USB flash. To je takmer nepredstaviteľný rozdiel.

Miesto na pomedzí medzi pamäťovým a flashovým úložiskom je momentálne populárne. Intel a Micron naň mieri so svojím 3D Xpoint, ktorý využíva na seba naskladané vrstvy média. Medzi ďalšie nové technológie patria napr. RRAM, MRAM či memristor.

Ako 3D Xpoint aj trojbitové PCM by mohlo dosiahnuť veľký úspech vďaka podpore výrobcu čipov. Intel pracuje na tom, aby 3D Xpoint fungoval s architektúrou x86, zatiaľ čo IBM uľahčuje cestu PCM pomocou architektúry Power. Takáto investícia od oboch firiem je pre veľkoplošnú výrobu kľúčová a práve sériová výroba ženie ceny nových technológií dole.

IBM pridala dve funkcie, ktoré novú formu PCM umožňujú využívať. Prvá je systém, ktorý reaguje na tzv. Drift - záležitosť, keď sa postupne znižuje schopnosť pamäte ukladať správne hodnoty. Druhá novinka je bránenie sa efektom tepla na pamätiach, aby mohli spoľahlivo bežať v normálnych systémových teplotách.

IBM zatiaľ neoznámila, kedy bude trojbitové PCM dostupné na trhu. Čiastočne preto, že firma sama pamäte nevyrába a bude si musieť nájsť obchodného partnera. Možná je spolupráca so spoločnosťou SK Hynix, s ktorou už v minulosti na PCM spolupracovala. Cesta k sériovej výrobe by však mohla trvať ešte tak dva alebo tri roky, hovorí IBM.

Autor: ComputerWorld

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá