Image
28.9.2016 2 Comments

Ovládate posunkovú reč nepočujúcich? Keď nie, pomôže tlmočník v mobile (video)

Na Slovensku denne používa posunkový jazyk viac ako 10-tisíc nepočujúcich. Funguje vynikajúco pri ich vzájomnej komunikácii, no problém nastane, keď nepočujúci potrebuje komunikovať s ľuďmi, ktorí tento jazyk nepoznajú, napríklad na úradoch, v obchodoch či pri riešení bežných životných situácií.

Pre nepočujúcich je množstvo bežných úloh ťažko riešiteľných, a tak sú odkázaní na pomoc blízkych alebo profesionálov. Len vybavenie akejkoľvek úradnej záležitosti, pri ktorej nepočujúci potrebuje komunikovať s klientskym pracovníkom, je bez spoluúčasti tretej strany takmer nemožné. Pomoc tlmočníka do posunkového jazyka vyžadujú aj každodenné neočakávané situácie.

Práve na základe tejto potreby vznikla v roku 2015 platforma on-line pomoci pod názvom Online tlmočník, ktorá reaguje na potreby nepočujúcej komunity. Služba Online tlmočník je jedna z ďalších cielených aktivít Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis, ktorý už 14 rokov pomáha nepočujúcim riešiť každodenné výzvy a skvalitňovať ich život.

Online tlmočník aktuálne funguje cez Skype, pričom na spojenie sa s tlmočníkom je potrebný počítač, tablet alebo smartfón s webovou kamerou. Výhodné je aj kvalitné pripojenie do internetu.

Ako Online tlmočník funguje v reálnej praxi, ukazuje naše video, ktoré zachytáva situáciu, keď nepočujúci potrebuje komunikovať s predavačkou.

Pre nepočujúcich, aby mohli túto službu využívať, ponúka Telekom službu Mobilný internet L, jej súčasťou je balík 15 GB dát a bez koncového zariadenia bude stáť zákazníka 0,99 eura, s koncovým zariadením 1,99 eura mesačne.

Zobrazit Galériu

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie 4

4ka ako prvá na Slovensku prináša totálne neobmedzené volania aj dáta

18.10.2016 00:21

Štvrtý mobilný operátor prináša na slovenský trh ďalšiu novinku z produktovej rady TO. S novinkou TO.∞ za cenu 30 eur na 30 dní prinesie do mobilu neobmedzené množstvo dát v sieti 4ky aj v sieti obcho ...

Telekomunikácie

Telekom predstavil nové technologické vychytávky aj zrýchlenie pripojenia k internetu

18.10.2016 00:07

Telekom predstavil viacero noviniek, ktoré pripravuje na nadchádzajúce predvianočné obdobie. Z technologických noviniek to bude okrem iného zrýchlenie prenosových rýchlostí pripojenia k internetu takm ...

Telekomunikácie 3

4ka ako prvá na Slovensku spúšťa do komerčnej prevádzky VoLTE volania

12.10.2016 00:15

Oddnes môžu už aj obyvatelia Slovenska využívať Voice over LTE (VoLTE), čo je revolučná technológia prinášajúca rýchlejšie spojenie volania a vyššiu kvalitu hlasu. Jej komerčnú prevádzku ako prvá spom ...

2 Comments

 1. nechapem reakcia na: Ovládate posunkovú reč nepočujúcich? Keď nie, pomôže tlmočník v mobile (video)
  28.9.2016 10:09
  "Online tlmočník aktuálne funguje cez Skype, pričom na spojenie sa s tlmočníkom je potrebný počítač, tablet alebo smartfón s webovou kamerou. Výhodné je aj kvalitné pripojenie do internetu." Nepocujuci predsa vedia pisat a citat, tak ked uz tam je potrebne nejake to zariadenie, stacilo by nanom napsiat poziadavku a posunut ju cloveku ktory neovlada posunkovu rec a ten by odpisal... aj ked to nie je elegantnejsie riesenie, pride mi ovela jednoduchsie, kedze tam odpada potreba tretej osoby a kvalitneho pripojenia k internetu.
  Reagovať
  • RE: nechapem reakcia na: nechapem
   1.10.2016 10:10
   Mal som na to rovnaký názor ako Vy, ale zistil som že som sa mýlil Videl som to v praxi pri nakrúcaní videa, síce to bolo rámcovo dohodnuté ale inak nenaaranžované. Písanie by to neskutočne zdržovalo. Pozrite si video pozornejšie. Nepočujúci chcel internet, predavačka upresnila program a dohadovali sa na tom či a ak áno aké zariadenie to potrebuje. Keď si to vysvetlili, predavačka od nepočujúceho pýtala potvrdenie že je postihnutý aby dostal zľavu. Chvíľu trvalo kým si upresnili aké potvrdenie. Proste pomerne zložitý dialóg, ktorý bežne vedieme v obchode či na úrade. Máte pravdu, na jednoduché úkony, napríklad objednanie piva by písanie stačilo.
   Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá