Image
28.9.2016 2 Comments

Ovládate posunkovú reč nepočujúcich? Keď nie, pomôže tlmočník v mobile (video)

Na Slovensku denne používa posunkový jazyk viac ako 10-tisíc nepočujúcich. Funguje vynikajúco pri ich vzájomnej komunikácii, no problém nastane, keď nepočujúci potrebuje komunikovať s ľuďmi, ktorí tento jazyk nepoznajú, napríklad na úradoch, v obchodoch či pri riešení bežných životných situácií.

Pre nepočujúcich je množstvo bežných úloh ťažko riešiteľných, a tak sú odkázaní na pomoc blízkych alebo profesionálov. Len vybavenie akejkoľvek úradnej záležitosti, pri ktorej nepočujúci potrebuje komunikovať s klientskym pracovníkom, je bez spoluúčasti tretej strany takmer nemožné. Pomoc tlmočníka do posunkového jazyka vyžadujú aj každodenné neočakávané situácie.

Práve na základe tejto potreby vznikla v roku 2015 platforma on-line pomoci pod názvom Online tlmočník, ktorá reaguje na potreby nepočujúcej komunity. Služba Online tlmočník je jedna z ďalších cielených aktivít Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis, ktorý už 14 rokov pomáha nepočujúcim riešiť každodenné výzvy a skvalitňovať ich život.

Online tlmočník aktuálne funguje cez Skype, pričom na spojenie sa s tlmočníkom je potrebný počítač, tablet alebo smartfón s webovou kamerou. Výhodné je aj kvalitné pripojenie do internetu.

Ako Online tlmočník funguje v reálnej praxi, ukazuje naše video, ktoré zachytáva situáciu, keď nepočujúci potrebuje komunikovať s predavačkou.

Pre nepočujúcich, aby mohli túto službu využívať, ponúka Telekom službu Mobilný internet L, jej súčasťou je balík 15 GB dát a bez koncového zariadenia bude stáť zákazníka 0,99 eura, s koncovým zariadením 1,99 eura mesačne.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Slovak Telekom predstavil Immmr - konkurenciu pre WhatsApp, Viber či Skype

07.12.2016 00:15

Slovak Telekom včera uviedol komunikačnú aplikáciu immmr, ktorá kombinuje komunikáciu cez WiFi a mobilné dáta. Aplikácia immmr umožňuje posielať správy a súbory, realizovať bezplatné hovory a videohov ...

Telekomunikácie

Telefonovanie v EÚ bude od leta lacnejšie

05.12.2016 00:07

Telefonovanie a spotreba dát v rámci EÚ budú od leta lacnejšie. Konštatoval to minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Arpád Érsek. Na zasadnutí Rady EÚ v Bruseli sa totiž podarilo dosiahnuť ...

Telekomunikácie

Prieskum: Štvrtina mladých Slovákov sleduje televíziu v mobile alebo na tablete. SWAN im ponúka riešenie

08.11.2016 00:18

Poznáte ten idylický obraz, keď si večer celá rodina sadá spolu pred televíznu obrazovku a svorne pozerá program, na ktorom sa jej členovia dohodnú? Podľa prieskumu verejnej mienky takáto pohoda sa z  ...

2 Comments

 1. nechapem reakcia na: Ovládate posunkovú reč nepočujúcich? Keď nie, pomôže tlmočník v mobile (video)
  28.9.2016 10:09
  "Online tlmočník aktuálne funguje cez Skype, pričom na spojenie sa s tlmočníkom je potrebný počítač, tablet alebo smartfón s webovou kamerou. Výhodné je aj kvalitné pripojenie do internetu." Nepocujuci predsa vedia pisat a citat, tak ked uz tam je potrebne nejake to zariadenie, stacilo by nanom napsiat poziadavku a posunut ju cloveku ktory neovlada posunkovu rec a ten by odpisal... aj ked to nie je elegantnejsie riesenie, pride mi ovela jednoduchsie, kedze tam odpada potreba tretej osoby a kvalitneho pripojenia k internetu.
  Reagovať
  • RE: nechapem reakcia na: nechapem
   1.10.2016 10:10
   Mal som na to rovnaký názor ako Vy, ale zistil som že som sa mýlil Videl som to v praxi pri nakrúcaní videa, síce to bolo rámcovo dohodnuté ale inak nenaaranžované. Písanie by to neskutočne zdržovalo. Pozrite si video pozornejšie. Nepočujúci chcel internet, predavačka upresnila program a dohadovali sa na tom či a ak áno aké zariadenie to potrebuje. Keď si to vysvetlili, predavačka od nepočujúceho pýtala potvrdenie že je postihnutý aby dostal zľavu. Chvíľu trvalo kým si upresnili aké potvrdenie. Proste pomerne zložitý dialóg, ktorý bežne vedieme v obchode či na úrade. Máte pravdu, na jednoduché úkony, napríklad objednanie piva by písanie stačilo.
   Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá