Image
10.3.2014 0 Comments

Osem povolaní, ktoré prežijú aj v dobe robotov. Hádajte, ktoré to sú!

roboty_317.jpg Podľa mnohých futuristických názorov nás v budúcnosti začnú nahradzovať roboty. Aj pokiaľ by sme sa nedočkali vízie apokalypsy, je pravdepodobné, že roboty nájdu uplatnenie v mnohých povolaniach - v prípade niektorých povolaní sú však ľudia nenahraditeľní. Ktoré to sú?

1. Psychiater / poradca

Ľudská psychika je náročná veda a nikto iný nepochopí človeku lepšie, ako iný človek. Hoci by umelá inteligencia mohla dokázať správne analyzovať stav psychiky, resp. problémy pacienta, ľudská empatia je však rovnako dôležitá a nenahraditeľná.

2. Pôrodná sestra

Hoci sa aj v zdravotníctve určite dočkáme značnej automatizácie a robotizácie, v niektorých prípadoch však ľudský faktor musí ostať zachovaný. Alebo by vám nevadilo, keby vás/vašu manželku odrodil robot?

3. Všeobecný lekár

Hoci by sa v prípade niektorých lekárov - napr. chirurgov, dalo hovoriť o nahradení robotmi, nakoľko sú presnejší, všeobecný lekár je samostatná kapitola. Podobne ako v prípade psychiatra, postup diagnostikovania by sa dal robotovi jednoducho zadefinovať, avšak človek potrebuje niekoho, s kým sa môže o zdravotných problémoch porozprávať, niekoho, komu môže veriť.

4. Farmár

Čiastočná automatizácia sa síce nevyhla ani poľnohospodárstvu, správny spôsob, ako sa starať o zvieratá a rastliny však stále ostáva výsadou ľudí.

5. Spisovateľ

Roboti síce už dnes dokážu generovať jednoduché reportáže, avšak kreatívne písanie vyžaduje ľudský mozog a nevieme si reálne predstaviť, že by fikciu alebo básničky písali roboty.

6. Umelec

Nie je náročné naprogramovať, ako má robot maľovať, vždy mu však bude chýbať ľudská kreativita a predstavivosť.

7. Opatrovateľ

Samozrejme, robot môže predstavovať efektívnu ochranu pre vaše dieťa a ako strážna veža sa určite osvedčí. Deti alebo starí ľudia však potrebujú ľudskosť a tú im poskytnú iba iní ľudia.

8. Inžinier - robotik

Hoci sa v niektorých sci-fi filmoch roboty osamostatnili, minimálne zo začiatku budú potrebovať ľudí, ktorí ich budú navrhovať, opravovať, programovať a vyrábať.

Zdroj: mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá