Image
10.3.2014 0 Comments

Osem povolaní, ktoré prežijú aj v dobe robotov. Hádajte, ktoré to sú!

roboty_317.jpg Podľa mnohých futuristických názorov nás v budúcnosti začnú nahradzovať roboty. Aj pokiaľ by sme sa nedočkali vízie apokalypsy, je pravdepodobné, že roboty nájdu uplatnenie v mnohých povolaniach - v prípade niektorých povolaní sú však ľudia nenahraditeľní. Ktoré to sú?

1. Psychiater / poradca

Ľudská psychika je náročná veda a nikto iný nepochopí človeku lepšie, ako iný človek. Hoci by umelá inteligencia mohla dokázať správne analyzovať stav psychiky, resp. problémy pacienta, ľudská empatia je však rovnako dôležitá a nenahraditeľná.

2. Pôrodná sestra

Hoci sa aj v zdravotníctve určite dočkáme značnej automatizácie a robotizácie, v niektorých prípadoch však ľudský faktor musí ostať zachovaný. Alebo by vám nevadilo, keby vás/vašu manželku odrodil robot?

3. Všeobecný lekár

Hoci by sa v prípade niektorých lekárov - napr. chirurgov, dalo hovoriť o nahradení robotmi, nakoľko sú presnejší, všeobecný lekár je samostatná kapitola. Podobne ako v prípade psychiatra, postup diagnostikovania by sa dal robotovi jednoducho zadefinovať, avšak človek potrebuje niekoho, s kým sa môže o zdravotných problémoch porozprávať, niekoho, komu môže veriť.

4. Farmár

Čiastočná automatizácia sa síce nevyhla ani poľnohospodárstvu, správny spôsob, ako sa starať o zvieratá a rastliny však stále ostáva výsadou ľudí.

5. Spisovateľ

Roboti síce už dnes dokážu generovať jednoduché reportáže, avšak kreatívne písanie vyžaduje ľudský mozog a nevieme si reálne predstaviť, že by fikciu alebo básničky písali roboty.

6. Umelec

Nie je náročné naprogramovať, ako má robot maľovať, vždy mu však bude chýbať ľudská kreativita a predstavivosť.

7. Opatrovateľ

Samozrejme, robot môže predstavovať efektívnu ochranu pre vaše dieťa a ako strážna veža sa určite osvedčí. Deti alebo starí ľudia však potrebujú ľudskosť a tú im poskytnú iba iní ľudia.

8. Inžinier - robotik

Hoci sa v niektorých sci-fi filmoch roboty osamostatnili, minimálne zo začiatku budú potrebovať ľudí, ktorí ich budú navrhovať, opravovať, programovať a vyrábať.

Zdroj: mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 4

Vybudovanie Národného systému dopravných informácií stálo 14,2 milióna eur, jeho prevádzka vyjde ročne na 1,5 milióna eur

11.01.2017 00:05

Nový web z dielne ministerstva dopravy informuje o dopravných nehodách, aktuálnych zdržaniach na cestách či meškaniach vlakov, ale aj o počasí a údržbe na dopravných komunikáciách. Národný systém dopr ...

Biznis

Gartner: Trh PC, tabletov a mobilných telefónov do roku 2018 neporastie

09.01.2017 00:15

Celosvetové kombinované dodávky PC, tabletov, ultraprenosných notebookov a mobilných telefónov podľa analytikov spoločnosti Gartner v tomto roku neporastú. Ich celkový objem tak dosiahne v roku 2017 2 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá