Image
10.3.2014 0 Comments

Osem povolaní, ktoré prežijú aj v dobe robotov. Hádajte, ktoré to sú!

roboty_317.jpg Podľa mnohých futuristických názorov nás v budúcnosti začnú nahradzovať roboty. Aj pokiaľ by sme sa nedočkali vízie apokalypsy, je pravdepodobné, že roboty nájdu uplatnenie v mnohých povolaniach - v prípade niektorých povolaní sú však ľudia nenahraditeľní. Ktoré to sú?

1. Psychiater / poradca

Ľudská psychika je náročná veda a nikto iný nepochopí človeku lepšie, ako iný človek. Hoci by umelá inteligencia mohla dokázať správne analyzovať stav psychiky, resp. problémy pacienta, ľudská empatia je však rovnako dôležitá a nenahraditeľná.

2. Pôrodná sestra

Hoci sa aj v zdravotníctve určite dočkáme značnej automatizácie a robotizácie, v niektorých prípadoch však ľudský faktor musí ostať zachovaný. Alebo by vám nevadilo, keby vás/vašu manželku odrodil robot?

3. Všeobecný lekár

Hoci by sa v prípade niektorých lekárov - napr. chirurgov, dalo hovoriť o nahradení robotmi, nakoľko sú presnejší, všeobecný lekár je samostatná kapitola. Podobne ako v prípade psychiatra, postup diagnostikovania by sa dal robotovi jednoducho zadefinovať, avšak človek potrebuje niekoho, s kým sa môže o zdravotných problémoch porozprávať, niekoho, komu môže veriť.

4. Farmár

Čiastočná automatizácia sa síce nevyhla ani poľnohospodárstvu, správny spôsob, ako sa starať o zvieratá a rastliny však stále ostáva výsadou ľudí.

5. Spisovateľ

Roboti síce už dnes dokážu generovať jednoduché reportáže, avšak kreatívne písanie vyžaduje ľudský mozog a nevieme si reálne predstaviť, že by fikciu alebo básničky písali roboty.

6. Umelec

Nie je náročné naprogramovať, ako má robot maľovať, vždy mu však bude chýbať ľudská kreativita a predstavivosť.

7. Opatrovateľ

Samozrejme, robot môže predstavovať efektívnu ochranu pre vaše dieťa a ako strážna veža sa určite osvedčí. Deti alebo starí ľudia však potrebujú ľudskosť a tú im poskytnú iba iní ľudia.

8. Inžinier - robotik

Hoci sa v niektorých sci-fi filmoch roboty osamostatnili, minimálne zo začiatku budú potrebovať ľudí, ktorí ich budú navrhovať, opravovať, programovať a vyrábať.

Zdroj: mashable.com


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá