Image
12.2.2015 0 Comments

Odpočúvanie inteligentným televízorom? Samsung reaguje na obvinenia

SamsungSUHDTV.jpg Samsung po tom, čo sa objavili správy o tom, že jeho inteligentné televízory odpočúvajú konverzácie svojich používateľov, vydal oficiálne vyhlásenie, v ktorom fungovanie svojej služby prirovnáva k aplikácii Siri od Applu.

Na začiatku tohto týždňa sa objavili správy o tom, že inteligentné televízory Samsungu môžu používateľov v ich obývačkách „odpočúvať" a odosielať zozbieraný obsah tretím stranám.

Majte, prosím, na vedomí, že medzi informáciami, ktoré sa zaznamenávajú a odosielajú tretej strane, môžu byť aj vaše osobné alebo citlivé informácie," píše Samsung v podmienkach užívania svojich smart televízorov.

„Treťou stranou" má Samsung podľa všetkého na mysli firmu Nuance, ktorá vyvíja jeho softvér určený na rozpoznávanie hlasu. Keďže meno Nuance nie je v podmienkach používania služby Samsungu výslovne spomenuté, vzbudzuje táto všeobecná formulácia množstvo otázok.

Aj keď niektorí experti už hovorili o paralele s Veľkým bratom, spomínaným v knihe 1984 od Georgea Orwella, Samsung sa bráni, že takto to určite nie je. Spoločnosť v oficiálnom vyhlásení uviedla, že otázky týkajúce sa ochrany súkromia berie „veľmi vážne", a preto sa o ochranu používateľských dát stará hneď niekoľko systémov.

Vo vyhlásení ďalej stojí, že inteligentné televízory Samsungu opatrené funkciou rozoznávania hlasu (pomocou ktorej možno napríklad prepínať kanály) musia odosielať hlasové dáta tretej strane tak, aby tie boli prevedené na text a následne odoslané opäť televízoru. Inteligentný televízor Samsungu tak v tomto smere funguje rovnako ako napríklad hlasová asistentka Siri v zariadeniach od Applu.

Samsung navyše podotkol, že jeho funkcia rozoznávania hlasu je voliteľná a možno ju kedykoľvek vypnúť v nastavení. Ak používatelia budú mať o svoje súkromie naozaj veľký strach, môžu svoje televízory navyše odpojiť od bezdrôtovej siete.

Ak používatelia funkciu hlasového odpočúvania zapnú, medzi odosielané dáta budú patriť iba usmernenia určené televízoru alebo hľadanie, ktoré vykonávajú v zabudovanom vyhľadávači," dodal Samsung.

S informáciou o tom, že inteligentné televízory Samsungu môžu odpočúvať svojich používateľov, prišiel britský portál BBC. Ako však BBC podotýka, podobné problémy mali v minulosti aj iné spoločnosti.

Napríklad v roku 2013 bezpečnostní experti informovali o tom, že informácie o návykoch používateľov môžu zhromažďovať televízory LG. LG následne vydalo nový firmvér, ktorý používateľom umožnil vybrať si, či chcú svoje dáta s firmou zdieľať alebo nie.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá