Image
26.2.2013 0 Comments

Obrázkové heslá vo Windows 8 – nevyužitý potenciál?

Operačný systém Windows 8 bol navrhnutý a prispôsobený aj na používanie na mobilných zariadeniach. Podobne ako telefóny a tablety s Androidom aj nový Windows ponúka funkciu obrázkového hesla. O tejto funkcii možno niektorí používatelia nevedia, ide však o zaujímavú vlastnosť, ktorá zjednoduší prihlasovanie do používateľského účtu.

windows8_obr_heslo_252.jpg

Hoci sú obrázkové heslá určené primárne pre dotykové zariadenia, bez problémov ich môžete využívať aj na stolovom počítači. Namiesto dotykových gest budete príslušné pohyby vykonávať pomocou myši. Niektorí používatelia môžu mať proti podobnému prístupu námietky, svoju funkcionalitu však obrázkové heslo spĺňa - pravdupovediac, podobná funkcia sa mohla v operačnom systéme objaviť už dávnejšie.

Obrázkové heslo vs. klasické heslo

Oba typy hesiel majú svoje výhody aj nevýhody. Obrázkové heslo umožňuje v niektorých prípadoch rýchlejší prístup do uzamknutého používateľského hesla - záleží na nastavení. Najmä z pohľadu dotykových zariadení je však obrázkové heslo pohodlnejšie - nemusíte na virtuálnej klávesnici vyťukávať klasické heslo, ktoré neraz pozostáva z rôznych znakov, symbolov a čísel. Jednoduché gesto si môžu nastaviť aj používatelia stolových počítačov a takisto si urýchliť proces prihlasovania.

Nedá sa vyslovene povedať, že by obrázkové heslá ponúkali lepšie zabezpečenie, ide skôr o alternatívu. Ako odhalili vedci z univerzity v Pensylvánii, v niektorých prípadoch možno „prelomiť" obrázkové heslo pomocou šmúh na displeji. Vedcom sa takýmto spôsobom podarilo odomknúť androidové zariadenie, rovnaké riziko však platí pre všetky zariadenia.

windows8_obr_heslo_1.jpg

Ako si nastaviť obrázkové heslo?

Obrázkové heslo si môžete nastaviť v Nastaveniach, a to v možnosti Zmeniť nastavenie počítača - Používatelia - Možnosti prihlásenia - Vytvorenie obrázkového hesla. Aby ste mohli obrázkové heslo nastaviť, musíte mať vytvorené aj klasické heslo - ak svoje gestá zabudnete, vždy sa môžete prihlásiť pomocou bežného hesla.

Následne si vyberiete obrázok, ktorý je lokálne uložený v počítači, a zadefinujete gestá. Windows 8 v tomto smere podporuje dotyky na konkrétnom mieste, rovné úsečky a kruhy. Treba dodať, že v prípade úsečiek aj kruhov je dôležitý nielen tvar a dĺžka/veľkosť, ale aj konkrétny smer. Obrázok v prípade týchto gest funguje ako pomôcka, môžete napr. vytvoriť kruh okolo hlavy na fotke atď.

Po uložení hesla sa obrázkové heslo použije ako primárna forma prihlasovania do používateľského účtu po reštartovaní alebo uzamknutí počítača.

Zdroj: windows.microsoft.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty 1

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá