Image
26.2.2013 0 Comments

Obrázkové heslá vo Windows 8 – nevyužitý potenciál?

Operačný systém Windows 8 bol navrhnutý a prispôsobený aj na používanie na mobilných zariadeniach. Podobne ako telefóny a tablety s Androidom aj nový Windows ponúka funkciu obrázkového hesla. O tejto funkcii možno niektorí používatelia nevedia, ide však o zaujímavú vlastnosť, ktorá zjednoduší prihlasovanie do používateľského účtu.

windows8_obr_heslo_252.jpg

Hoci sú obrázkové heslá určené primárne pre dotykové zariadenia, bez problémov ich môžete využívať aj na stolovom počítači. Namiesto dotykových gest budete príslušné pohyby vykonávať pomocou myši. Niektorí používatelia môžu mať proti podobnému prístupu námietky, svoju funkcionalitu však obrázkové heslo spĺňa - pravdupovediac, podobná funkcia sa mohla v operačnom systéme objaviť už dávnejšie.

Obrázkové heslo vs. klasické heslo

Oba typy hesiel majú svoje výhody aj nevýhody. Obrázkové heslo umožňuje v niektorých prípadoch rýchlejší prístup do uzamknutého používateľského hesla - záleží na nastavení. Najmä z pohľadu dotykových zariadení je však obrázkové heslo pohodlnejšie - nemusíte na virtuálnej klávesnici vyťukávať klasické heslo, ktoré neraz pozostáva z rôznych znakov, symbolov a čísel. Jednoduché gesto si môžu nastaviť aj používatelia stolových počítačov a takisto si urýchliť proces prihlasovania.

Nedá sa vyslovene povedať, že by obrázkové heslá ponúkali lepšie zabezpečenie, ide skôr o alternatívu. Ako odhalili vedci z univerzity v Pensylvánii, v niektorých prípadoch možno „prelomiť" obrázkové heslo pomocou šmúh na displeji. Vedcom sa takýmto spôsobom podarilo odomknúť androidové zariadenie, rovnaké riziko však platí pre všetky zariadenia.

windows8_obr_heslo_1.jpg

Ako si nastaviť obrázkové heslo?

Obrázkové heslo si môžete nastaviť v Nastaveniach, a to v možnosti Zmeniť nastavenie počítača - Používatelia - Možnosti prihlásenia - Vytvorenie obrázkového hesla. Aby ste mohli obrázkové heslo nastaviť, musíte mať vytvorené aj klasické heslo - ak svoje gestá zabudnete, vždy sa môžete prihlásiť pomocou bežného hesla.

Následne si vyberiete obrázok, ktorý je lokálne uložený v počítači, a zadefinujete gestá. Windows 8 v tomto smere podporuje dotyky na konkrétnom mieste, rovné úsečky a kruhy. Treba dodať, že v prípade úsečiek aj kruhov je dôležitý nielen tvar a dĺžka/veľkosť, ale aj konkrétny smer. Obrázok v prípade týchto gest funguje ako pomôcka, môžete napr. vytvoriť kruh okolo hlavy na fotke atď.

Po uložení hesla sa obrázkové heslo použije ako primárna forma prihlasovania do používateľského účtu po reštartovaní alebo uzamknutí počítača.

Zdroj: windows.microsoft.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá