Image
17.7.2014 0 Comments

Nový svetový rekord Bell Labs: 10 Gb/s po medenom telefónnom kábli

ITN_rekord.jpg Pracovníkom Bell Labs sa podarilo dosiahnuť svetový rekord v rýchlosti pripojenia cez medené káble na úrovni 10 Gb/s.

Špecifikácia sa volá XG.Fast a nová technológia by mohla predĺžiť životnosť existujúcich telefónnych liniek vybudovaných na medených kábloch, ktoré ponúkajú telekomunikačné spoločnosti ako alternatívu nákladných sietí z optických vlákien. A čo je ešte dôležitejšie, umožní upgrade 10 Mb/s pripojenia ADSL alebo 50 Mb/s pripojenia VDSL.

XG.fast je rozšírením G.fast, nástupcu technológie VDSL2. Pritom VDSL2 ponúka rýchlosť 150 Mb/s, G.fast až okolo 1,25 Gb/s a XG.fast od 2 Gb/s do 10 Gb/s.

ITN_tab_rekord.jpg

Nárast rýchlosti pri nových technológiách vyplýva zvyčajne z použitia väčšieho frekvenčného rozsahu. Zatiaľ čo VDSL používa frekvencie 17 alebo 30 MHz, pri XG.fast je to až 500 MHz.

Problém je v tom, že pri vyšších frekvenciách dochádza k oslabovaniu signálu na menšie vzdialenosti. VDSL2 umožňuje rýchlosť 150 Mb/s pri maximálnej dĺžke vodiča 400 m, no pri G.fast je pre rýchlosť 1,25 Gb/s maximálna vzdialenosť iba 70 m a XG.fast umožňuje prenos rýchlosťou 10 Gb/s iba na vzdialenosť 30 metrov.

No neočakávajte, že vysokú rýchlosť novej technológie si budete môcť vychutnať v krátkom čase. Technológia musí prejsť procesom ratifikácie ITU a potom budú musieť telekomunikačné spoločnosti dotiahnuť optiku bližšie k budovám a domácnostiam. Až potom bude možné technológie G.fast a XG.fast nasadiť ako nástupcov VDSL.

Zdroj: extremetech.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Nórsko ako prvá krajina vypne rádiá FM, k dispozícii bude už len digitálny rozhlas

10.01.2017 00:22

Nórsko začne tento týždeň vypínať svoju rádiovú sieť FM. Je to však kontroverzný krok, ktorý má mnoho kritikov a podľa hlasovania novín Dagbladet je proti nemu až  66 % Nórov. No odborníci tvrdia, že ...

Telekomunikácie

Koniec satelitného vysielania programov v štandardnom rozlíšení (SD)

19.12.2016 00:05

Prevádzkovateľ česko-slovenskej satelitnej platformy Skylink, spoločnosť M7 Group, informuje o plánovanom ukončení satelitného vysielania ďalších verejnoprávnych aj komerčných televíznych staníc v šta ...

Telekomunikácie

Slovak Telekom predstavil Immmr - konkurenciu pre WhatsApp, Viber či Skype

07.12.2016 00:15

Slovak Telekom včera uviedol komunikačnú aplikáciu immmr, ktorá kombinuje komunikáciu cez WiFi a mobilné dáta. Aplikácia immmr umožňuje posielať správy a súbory, realizovať bezplatné hovory a videohov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá