Image
6.5.2014 0 Comments

Nový rekord. Sony vie vyrobiť materiál na magnetickú pásku s kapacitou 185 TB

sony_magneticka_paska.jpg Kedysi sa na zálohovanie dát z počítača používali magnetické pásky. No zapisovateľné optické médiá, lacné pevné disky a cloudové úložiská ich postupne vytlačili, hoci páskové jednotky ponúkajú naďalej jednu z najlepších možností na hromadné zálohovanie dát.

Rekordná hodnota pri ukladaní dát na magnetické pásky, platná od roku 2010, je 29,5 GB na štvorcový palec. Na porovnanie, štandardný dvojvrstvový Blu-ray disk pojme 25 GB na vrstvu, teda 50 GB na celý disk. Magnetická páska by mohla uložiť viac ako polovicu tejto kapacity na jeden štvorcový palec.

Spoločnosť Sony však oznámila, že vyvinula materiál na magnetické pásky, ktorý búra predchádzajúci rekord 29,5 GB a pojme neuveriteľných 148 GB na štvorcový palec, čo je nový rekord v hustote dát na úložnom médiu. Páska bude uložená v kazete, ktorá môže poskytnúť úložisko s kapacitou až 185 TB.

Nová technológia vytvára vrstvy magnetických kryštálov vypaľovaním iónov argónu na polymérový fóliový podklad. Magnetické častice majú priemer iba 7,7 nm. Súčasné pásky ukladajú dáta magnetizáciou čiastočiek s veľkosťou až desiatok nanometrov.

Sony tento výsledok oznámi spolu s firmou IBM, ktorá pomáhala pri meraní a posudzovaní hustoty záznamu novej technológie, na medzinárodnej konferencii INTERMAG Europe 2014, ktorá sa v nedeľu začala v Drážďanoch.

Zdá sa, že zálohovanie na magnetické pásky zažíva renesanciu - pred dvoma rokmi ich predaje vzrástli o 13 % a minulý rok takmer o 26 %. Sony síce tvrdí, že chce nový materiál uviesť na trh, no zatiaľ nespresňuje, kedy sa tak stane.

Hoci úložný priestor 185 TB môže vyzerať lákavo pre ľudí, ktorí majú rozsiahle digitálne zbierky, napr. hudby, filmov či hier, treba dodať, že prístup k dátam uloženým na magnetických páskach nie je ľahký. Preto sa tento druh médií využíva skôr vo veľkých korporáciách na dlhodobú archiváciu dát, ku ktorým na nepristupuje veľmi často.

Zdroj: extremetech.com
sony.net


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Južná Kórea sa chce stať „bezhotovostnou spoločnosťou“. V roku 2017 začne sťahovať z obehu mince

06.12.2016 00:19

Južná Kórea je už dnes jedna z krajín najmenej závislých od hotovostných platieb. Na jedného obyvateľa tu pripadá 1,9 kreditných kariet a len asi 20 % platieb sa tu vykonáva prostredníctvom papierovýc ...

Technológie 1

Volvo sa v tichosti stáva technologickou autoveľmocou

06.12.2016 00:13

Ak je reč o high-tech autách, v mysli sa vám zrejme najskôr vybaví Tesla alebo BMW. No je tu aj ďalší výrobca, ktorý sa nenápadne a potichu stáva technologickou veľmocou. Švédska automobilka Volvo bol ...

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá