Image
6.5.2014 0 Comments

Nový rekord. Sony vie vyrobiť materiál na magnetickú pásku s kapacitou 185 TB

sony_magneticka_paska.jpg Kedysi sa na zálohovanie dát z počítača používali magnetické pásky. No zapisovateľné optické médiá, lacné pevné disky a cloudové úložiská ich postupne vytlačili, hoci páskové jednotky ponúkajú naďalej jednu z najlepších možností na hromadné zálohovanie dát.

Rekordná hodnota pri ukladaní dát na magnetické pásky, platná od roku 2010, je 29,5 GB na štvorcový palec. Na porovnanie, štandardný dvojvrstvový Blu-ray disk pojme 25 GB na vrstvu, teda 50 GB na celý disk. Magnetická páska by mohla uložiť viac ako polovicu tejto kapacity na jeden štvorcový palec.

Spoločnosť Sony však oznámila, že vyvinula materiál na magnetické pásky, ktorý búra predchádzajúci rekord 29,5 GB a pojme neuveriteľných 148 GB na štvorcový palec, čo je nový rekord v hustote dát na úložnom médiu. Páska bude uložená v kazete, ktorá môže poskytnúť úložisko s kapacitou až 185 TB.

Nová technológia vytvára vrstvy magnetických kryštálov vypaľovaním iónov argónu na polymérový fóliový podklad. Magnetické častice majú priemer iba 7,7 nm. Súčasné pásky ukladajú dáta magnetizáciou čiastočiek s veľkosťou až desiatok nanometrov.

Sony tento výsledok oznámi spolu s firmou IBM, ktorá pomáhala pri meraní a posudzovaní hustoty záznamu novej technológie, na medzinárodnej konferencii INTERMAG Europe 2014, ktorá sa v nedeľu začala v Drážďanoch.

Zdá sa, že zálohovanie na magnetické pásky zažíva renesanciu - pred dvoma rokmi ich predaje vzrástli o 13 % a minulý rok takmer o 26 %. Sony síce tvrdí, že chce nový materiál uviesť na trh, no zatiaľ nespresňuje, kedy sa tak stane.

Hoci úložný priestor 185 TB môže vyzerať lákavo pre ľudí, ktorí majú rozsiahle digitálne zbierky, napr. hudby, filmov či hier, treba dodať, že prístup k dátam uloženým na magnetických páskach nie je ľahký. Preto sa tento druh médií využíva skôr vo veľkých korporáciách na dlhodobú archiváciu dát, ku ktorým na nepristupuje veľmi často.

Zdroj: extremetech.com
sony.net


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá