Image
6.5.2014 0 Comments

Nový rekord. Sony vie vyrobiť materiál na magnetickú pásku s kapacitou 185 TB

sony_magneticka_paska.jpg Kedysi sa na zálohovanie dát z počítača používali magnetické pásky. No zapisovateľné optické médiá, lacné pevné disky a cloudové úložiská ich postupne vytlačili, hoci páskové jednotky ponúkajú naďalej jednu z najlepších možností na hromadné zálohovanie dát.

Rekordná hodnota pri ukladaní dát na magnetické pásky, platná od roku 2010, je 29,5 GB na štvorcový palec. Na porovnanie, štandardný dvojvrstvový Blu-ray disk pojme 25 GB na vrstvu, teda 50 GB na celý disk. Magnetická páska by mohla uložiť viac ako polovicu tejto kapacity na jeden štvorcový palec.

Spoločnosť Sony však oznámila, že vyvinula materiál na magnetické pásky, ktorý búra predchádzajúci rekord 29,5 GB a pojme neuveriteľných 148 GB na štvorcový palec, čo je nový rekord v hustote dát na úložnom médiu. Páska bude uložená v kazete, ktorá môže poskytnúť úložisko s kapacitou až 185 TB.

Nová technológia vytvára vrstvy magnetických kryštálov vypaľovaním iónov argónu na polymérový fóliový podklad. Magnetické častice majú priemer iba 7,7 nm. Súčasné pásky ukladajú dáta magnetizáciou čiastočiek s veľkosťou až desiatok nanometrov.

Sony tento výsledok oznámi spolu s firmou IBM, ktorá pomáhala pri meraní a posudzovaní hustoty záznamu novej technológie, na medzinárodnej konferencii INTERMAG Europe 2014, ktorá sa v nedeľu začala v Drážďanoch.

Zdá sa, že zálohovanie na magnetické pásky zažíva renesanciu - pred dvoma rokmi ich predaje vzrástli o 13 % a minulý rok takmer o 26 %. Sony síce tvrdí, že chce nový materiál uviesť na trh, no zatiaľ nespresňuje, kedy sa tak stane.

Hoci úložný priestor 185 TB môže vyzerať lákavo pre ľudí, ktorí majú rozsiahle digitálne zbierky, napr. hudby, filmov či hier, treba dodať, že prístup k dátam uloženým na magnetických páskach nie je ľahký. Preto sa tento druh médií využíva skôr vo veľkých korporáciách na dlhodobú archiváciu dát, ku ktorým na nepristupuje veľmi často.

Zdroj: extremetech.com
sony.net


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá