Image
20.4.2016 0 Comments

Nový projekt Konšpirátori.sk chce stopnúť inzerciu webom so sporným obsahom

Iniciatíva Konšpirátori.sk umožňuje zadávateľom reklamy ochrániť sa pred spájaním so sporným obsahom na internete. Patria sem napríklad stránky s klamlivými alebo propagandistickými informáciami, na ktorých sa zobrazujú on-line kampane cez reklamné systémy, ako je napríklad Google Display Network. Čierny zoznam stránok je zostavený na základe hodnotenia odbornej komisie a je verejne dostupný na adrese www.konspiratori.sk.

Čoraz viac čitateľov on-line obsahu láka aj zadávateľov reklamy, ktorí investujú nemalé peniaze do on-line propagácie svojich značiek. Jednu z najrozšírenejších reklamných sietí prevádzkuje aj spoločnosť Google pod názvom Google Display Network. Značky si cez túto reklamnú sieť platia zobrazovanie svojich reklám. Google Display Network vypláca stránkam, ktoré zobrazujú takéto reklamy, až 70 % z ceny kampane.

Reklamné siete však nerozlišujú, či sa reklama zobrazuje na serióznom webe s pravdivými a objektívnymi správami alebo na webe, ktorý propaguje nenávistné heslá alebo konšpiračné teórie. Odhaliť ich možno iba spätnou kontrolou štatistík, keď už býva neskoro. Zadávatelia tým priamo finančne podporujú weby so sporným obsahom. Ohrozujú tak aj reputáciu svojej spoločnosti. „Reklamné systémy zvyčajne filtrujú iba erotický obsah alebo stránky, ktoré otvorene porušujú zákon. Obzvlášť konšpiračné či extrémistické weby si však vyžadujú dôkladnejšie preverenie, čo je hlavnou úlohou nášho projektu,“ vysvetľuje riaditeľ digitálnej agentúry NetSuccess Ján Urbančík, ktorý je autorom projektu.

Službu môže využiť ktokoľvek

Svoje reklamné kampane zadávatelia ošetria veľmi jednoducho. Stačí, ak do rozhrania svojho reklamného systému vložia špeciálny kód (skript). Návod, ako postupovať, je zverejnený na webovej stránke iniciatívy www.konspiratori.sk. Alternatívny spôsob je manuálne vylúčenie stránok podľa zoznamu.

Zoznam podozrivých stránok priebežne dopĺňa a hodnotí odborná komisia na základe vlastného podnetu alebo na základe odporúčania. Tip môže zaslať ktokoľvek pomocou formulára na webe iniciatívy. Medzi členmi komisie sú novinári, politológovia, vedci alebo pedagógovia. Tí hodnotia stránky na základe vopred určených a zverejnených pravidiel. Do čierneho zoznamu zaradia stránku, ak obsahuje napríklad materiály podvodného, klamlivého alebo konšpiračného charakteru, vyzýva na násilie či iným spôsobom porušuje základné pravidlá novinárskej etiky. Kompletný zoznam hodnotiacich kritérií je zverejnený na stránke iniciatívy. Agentúry a organizácie, ktoré zoznam využívajú a chceli by sa k iniciatíve verejne pripojiť, môžu napísať na info@konspiratori.sk.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá