Image
3.9.2015 0 Comments

Nový preparát zvýši šance na prežitie po jadrovom ožiarení

Interdisciplinárny výskumný tím z Texaskej univerzity v Galvestone ohlásil prielom v boji proti smrtiacim účinkom rádioaktívneho žiarenia. Ako bolo preukázané, jediná injekcia regeneračného peptidu výrazne predĺžila prežitie u myší, ak bola aplikovaná 24 hodín po vystavení jadrovému žiareniu.

Vystavenie vysokým dávkam žiarenia môže mať smrteľné účinky. Medzi najzávažnejšie dôsledky patrí syndróm gastrointestinálnej toxicity. Žiarenie totiž zničí črevnú výstelku a takéto poškodenie znižuje schopnosť tela absorbovať vodu, čo spôsobuje nerovnováhu elektrolytov, bakteriálne infekcie, presakovanie čriev, sepsu a napokon úmrtie.

Včasným aplikovaním peptidu TP508 možno eliminovať poškodenie tráviaceho systému, minimalizovať účinky radiácie po expozícii, urýchliť obnovu tkanív a zvýšiť šancu na prežitie po prípadnej jadrovej udalosti.

Liek peptid TP508 bol vyvinutý na použitie pri stimulácii obnovy kože, kostného a svalového tkaniva. Už skôr bolo preukázané, že iniciuje obnovu tkaniva tým, že stimuluje správny tok krvi, znižuje zápal a bunkovú smrť. Peptid mal priaznivý vplyv aj na hojenie takzvanej diabetickej nohy a zlomenín zápästia.

„Súčasné výsledky naznačujú, že peptid môže byť účinným prostriedkom pri núdzových nukleárnych opatreniach, ktoré by sa mali uskutočniť do 24 hodín po vystavení pôsobeniu na zvýšenie šance na prežitie a významné predĺženie doby prežitia, aby sa obetiam poskytol čas nevyhnutný na dopravu do zariadení poskytujúcich pokročilé lekárske ošetrenie," povedala vedúca tímu Carla Kantara.

Zdroj: sciencedaily.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá