Image
3.9.2015 0 Comments

Nový preparát zvýši šance na prežitie po jadrovom ožiarení

Interdisciplinárny výskumný tím z Texaskej univerzity v Galvestone ohlásil prielom v boji proti smrtiacim účinkom rádioaktívneho žiarenia. Ako bolo preukázané, jediná injekcia regeneračného peptidu výrazne predĺžila prežitie u myší, ak bola aplikovaná 24 hodín po vystavení jadrovému žiareniu.

Vystavenie vysokým dávkam žiarenia môže mať smrteľné účinky. Medzi najzávažnejšie dôsledky patrí syndróm gastrointestinálnej toxicity. Žiarenie totiž zničí črevnú výstelku a takéto poškodenie znižuje schopnosť tela absorbovať vodu, čo spôsobuje nerovnováhu elektrolytov, bakteriálne infekcie, presakovanie čriev, sepsu a napokon úmrtie.

Včasným aplikovaním peptidu TP508 možno eliminovať poškodenie tráviaceho systému, minimalizovať účinky radiácie po expozícii, urýchliť obnovu tkanív a zvýšiť šancu na prežitie po prípadnej jadrovej udalosti.

Liek peptid TP508 bol vyvinutý na použitie pri stimulácii obnovy kože, kostného a svalového tkaniva. Už skôr bolo preukázané, že iniciuje obnovu tkaniva tým, že stimuluje správny tok krvi, znižuje zápal a bunkovú smrť. Peptid mal priaznivý vplyv aj na hojenie takzvanej diabetickej nohy a zlomenín zápästia.

„Súčasné výsledky naznačujú, že peptid môže byť účinným prostriedkom pri núdzových nukleárnych opatreniach, ktoré by sa mali uskutočniť do 24 hodín po vystavení pôsobeniu na zvýšenie šance na prežitie a významné predĺženie doby prežitia, aby sa obetiam poskytol čas nevyhnutný na dopravu do zariadení poskytujúcich pokročilé lekárske ošetrenie," povedala vedúca tímu Carla Kantara.

Zdroj: sciencedaily.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá