Image
3.9.2015 0 Comments

Nový preparát zvýši šance na prežitie po jadrovom ožiarení

Interdisciplinárny výskumný tím z Texaskej univerzity v Galvestone ohlásil prielom v boji proti smrtiacim účinkom rádioaktívneho žiarenia. Ako bolo preukázané, jediná injekcia regeneračného peptidu výrazne predĺžila prežitie u myší, ak bola aplikovaná 24 hodín po vystavení jadrovému žiareniu.

Vystavenie vysokým dávkam žiarenia môže mať smrteľné účinky. Medzi najzávažnejšie dôsledky patrí syndróm gastrointestinálnej toxicity. Žiarenie totiž zničí črevnú výstelku a takéto poškodenie znižuje schopnosť tela absorbovať vodu, čo spôsobuje nerovnováhu elektrolytov, bakteriálne infekcie, presakovanie čriev, sepsu a napokon úmrtie.

Včasným aplikovaním peptidu TP508 možno eliminovať poškodenie tráviaceho systému, minimalizovať účinky radiácie po expozícii, urýchliť obnovu tkanív a zvýšiť šancu na prežitie po prípadnej jadrovej udalosti.

Liek peptid TP508 bol vyvinutý na použitie pri stimulácii obnovy kože, kostného a svalového tkaniva. Už skôr bolo preukázané, že iniciuje obnovu tkaniva tým, že stimuluje správny tok krvi, znižuje zápal a bunkovú smrť. Peptid mal priaznivý vplyv aj na hojenie takzvanej diabetickej nohy a zlomenín zápästia.

„Súčasné výsledky naznačujú, že peptid môže byť účinným prostriedkom pri núdzových nukleárnych opatreniach, ktoré by sa mali uskutočniť do 24 hodín po vystavení pôsobeniu na zvýšenie šance na prežitie a významné predĺženie doby prežitia, aby sa obetiam poskytol čas nevyhnutný na dopravu do zariadení poskytujúcich pokročilé lekárske ošetrenie," povedala vedúca tímu Carla Kantara.

Zdroj: sciencedaily.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá