Image
25.5.2016 4 Comments

Nový patent Googlu: Chodci sa prilepia na auto ako muchy na mucholapku

Google sa rád chváli tým, že jeho samojazdiace autá sú bezpečné, pretože nenarážajú do prekážok. A keby sa tak predsa len stalo, spoločnosť má záložný plán – „mucholapku“ na ľudí.

Nedávno totiž bol Googlu udelený patent na umiestnenie silného lepidla na kapotu jeho autonómnych vozidiel. Keby teda „googlemobil“ narazil do chodca či cyklistu, ten by bol chránený pred takzvaným sekundárnym nárazom. Ide o náraz osoby odrazenej od idúceho auta o tvrdý povrch cesty či iné jazdiace vozidlo. Takéto nárazy zvyčajne spôsobujú najvážnejšie zranenia.

Patentová prihláška bola podaná ešte v roku 2014 a navrhuje dočasné riešenie – prilepenie ľudí na kapotu autonómneho auta. Treba totiž uznať, že hoci sa systémy takýchto vozidiel stále zlepšujú, občas ešte môže dôjsť ku kolíziám medzi vozidlom a chodcom.

Nevedno, aký druh lepidla chce Google použiť, no v patente sa píše, že na lepivej vrstve bude povlak podobný „vaječnej škrupine“, ktorý zabráni tomu, aby auto pri jazde naberalo hmyz a iné malé živočíchy ako skutočná mucholapka.

Podľa niektorých odborníkov by toto riešenie mohlo byť akýmsi variantom externého airbagu, čo by mohlo fungovať ako záložné bezpečnostné opatrenie pri malých rýchlostiach. Na druhej strane by vozidlo mohlo ťahať ruky či  nohy prilepeného chodca či cyklistu po zemi a spôsobiť mu ďalšie zranenia. No takéto opatrenie by mohlo byť prínosné pre bežné autá – vodič so zrazeným chodcom prilepeným na kapote by nemohol len tak ujsť z miesta nehody.

Samozrejme, schválený patent ešte neznamená, že sa nápad s lepidlom skutočne objaví v praxi.

Zdroj: gizmodo.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

4 Comments

 1. Ale čistiť to od hmyzu nebude ľahké reakcia na: Nový patent Googlu: Chodci sa prilepia na auto ako muchy na mucholapku
  1.6.2016 08:06
  Reagovať
 2. muchalapka reakcia na: Nový patent Googlu: Chodci sa prilepia na auto ako muchy na mucholapku
  26.5.2016 10:05
  slovaci smrdi
  Reagovať
 3. dobry napad reakcia na: Nový patent Googlu: Chodci sa prilepia na auto ako muchy na mucholapku
  25.5.2016 14:05
  Je to super! Vzdy ked narazim do skupinky chodcov a stratim kontrolu nad vozidlom a napracem to do stromu, alebo muru, tak ma nahneva ze nemam airbagy aj zvonku kt. by chranili moje auto. Konecne! Pripadne ked jazdim v nelegalnych pretekoch a niekoho vytlacim na zvodidla, nepaci sa mi ze ti borci sa len tak zklzu po zvodidlach naspat na trat. Teraz im to urve polovicu karoserie... Tretia vyhoda je ze tym drzym stoparom uz lahko zaTRHNEM dalsie vystrkovanie koncatin do cestnej premavky. A ako zaujimavost v Indii si hned objednali niekolko ton na vlaky, lebo z ich bokov je dost vela nevyuziteho priestoru.
  Reagovať
 4. asd reakcia na: Nový patent Googlu: Chodci sa prilepia na auto ako muchy na mucholapku
  25.5.2016 14:05
  vodič so zrazeným chodcom prilepeným na kapote by nemohol len tak ujsť z miesta nehody. :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
  Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá