Image
25.5.2016 4 Comments

Nový patent Googlu: Chodci sa prilepia na auto ako muchy na mucholapku

Google sa rád chváli tým, že jeho samojazdiace autá sú bezpečné, pretože nenarážajú do prekážok. A keby sa tak predsa len stalo, spoločnosť má záložný plán – „mucholapku“ na ľudí.

Nedávno totiž bol Googlu udelený patent na umiestnenie silného lepidla na kapotu jeho autonómnych vozidiel. Keby teda „googlemobil“ narazil do chodca či cyklistu, ten by bol chránený pred takzvaným sekundárnym nárazom. Ide o náraz osoby odrazenej od idúceho auta o tvrdý povrch cesty či iné jazdiace vozidlo. Takéto nárazy zvyčajne spôsobujú najvážnejšie zranenia.

Patentová prihláška bola podaná ešte v roku 2014 a navrhuje dočasné riešenie – prilepenie ľudí na kapotu autonómneho auta. Treba totiž uznať, že hoci sa systémy takýchto vozidiel stále zlepšujú, občas ešte môže dôjsť ku kolíziám medzi vozidlom a chodcom.

Nevedno, aký druh lepidla chce Google použiť, no v patente sa píše, že na lepivej vrstve bude povlak podobný „vaječnej škrupine“, ktorý zabráni tomu, aby auto pri jazde naberalo hmyz a iné malé živočíchy ako skutočná mucholapka.

Podľa niektorých odborníkov by toto riešenie mohlo byť akýmsi variantom externého airbagu, čo by mohlo fungovať ako záložné bezpečnostné opatrenie pri malých rýchlostiach. Na druhej strane by vozidlo mohlo ťahať ruky či  nohy prilepeného chodca či cyklistu po zemi a spôsobiť mu ďalšie zranenia. No takéto opatrenie by mohlo byť prínosné pre bežné autá – vodič so zrazeným chodcom prilepeným na kapote by nemohol len tak ujsť z miesta nehody.

Samozrejme, schválený patent ešte neznamená, že sa nápad s lepidlom skutočne objaví v praxi.

Zdroj: gizmodo.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Technológie

Čína stavia najväčší komerčný raketoplán. Má vyniesť na okraj vesmíru až 20 ľudí

18.10.2016 00:19

Myšlienkou vesmírnej turistiky sa dala zlákať aj Čína. Pekinská Technologická akadémia nemá ľahkú úlohu, veď chce konkurovať takým menám ako Virgin Galactic či XCOR. Jej pripravované vesmírne lietadlo ...

4 Comments

 1. Ale čistiť to od hmyzu nebude ľahké reakcia na: Nový patent Googlu: Chodci sa prilepia na auto ako muchy na mucholapku
  1.6.2016 08:06
  Reagovať
 2. muchalapka reakcia na: Nový patent Googlu: Chodci sa prilepia na auto ako muchy na mucholapku
  26.5.2016 10:05
  slovaci smrdi
  Reagovať
 3. dobry napad reakcia na: Nový patent Googlu: Chodci sa prilepia na auto ako muchy na mucholapku
  25.5.2016 14:05
  Je to super! Vzdy ked narazim do skupinky chodcov a stratim kontrolu nad vozidlom a napracem to do stromu, alebo muru, tak ma nahneva ze nemam airbagy aj zvonku kt. by chranili moje auto. Konecne! Pripadne ked jazdim v nelegalnych pretekoch a niekoho vytlacim na zvodidla, nepaci sa mi ze ti borci sa len tak zklzu po zvodidlach naspat na trat. Teraz im to urve polovicu karoserie... Tretia vyhoda je ze tym drzym stoparom uz lahko zaTRHNEM dalsie vystrkovanie koncatin do cestnej premavky. A ako zaujimavost v Indii si hned objednali niekolko ton na vlaky, lebo z ich bokov je dost vela nevyuziteho priestoru.
  Reagovať
 4. asd reakcia na: Nový patent Googlu: Chodci sa prilepia na auto ako muchy na mucholapku
  25.5.2016 14:05
  vodič so zrazeným chodcom prilepeným na kapote by nemohol len tak ujsť z miesta nehody. :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
  Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá