Image
9.2.2016 0 Comments

Nový modem NASA bude prenášať dáta 100-krát rýchlejšie než rádiové signály

NASA v rámci projektu Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) vyvíja prvý modem, ktorý bude obsahovať optickú technológiu, umožňujúcu výrazne rýchlejšiu komunikáciu medzi kozmickou loďou a pozemnou stanicou. Nový laserový systém by mohol podstatne zmeniť dnešnú rádiofrekvenčnú komunikáciu a ponúknuť dátové prenosy pri rýchlostiach 10 až 100-krát vyšších, ako je to možné v súčasnosti.

NASA experimentuje s laserovou komunikáciou namiesto rádiových signálov už dlhšie. V roku 2013 jej systém LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) dosiahol rekordnú rýchlosť downloadu a uploadu, a to 622 Mb/s, resp. 20 Mb/s.

Nové zariadenie s označením Integrated LCRD LEO (Low-Earth Orbit) User Modem and Amplifier, skrátene ILLUMA, by sa malo začať testovať v roku 2019 a v roku 2020 by sa malo vyskúšať na palube Medzi národnej vesmírnej stanice. Vďaka tomu, že NASA vtesnala množstvo funkcií do jedného mikročipu, ILLUMA nebude mať väčšie rozmery ako mobilný telefón. Bude teda niekoľkonásobne menšia ako prijímače na báze optických vlákien, ktoré sa v kozmických lodiach používajú dnes.

Fotonické obvody síce nie sú nijaká novinka, no zdokonalenie technológie a odstránenie prekážok v rýchlosti ďalších komponentov bolo pre vedcov dlho výzvou. NASA však teraz ponúka menšie zariadenia s oveľa lepším výkonom, ktoré navyše podobne ako elektronické obvody môžu byť masovo tlačené litograficky, takže aj ich výroba by mala byť lacná.

Nová fotonická technológia by neskôr mohla nájsť uplatnenie aj v medicíne, priemyselnej výrobe i v dátových centrách internetových spoločností.

Zdroj:sciencealert.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá