Image
9.2.2016 0 Comments

Nový modem NASA bude prenášať dáta 100-krát rýchlejšie než rádiové signály

NASA v rámci projektu Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) vyvíja prvý modem, ktorý bude obsahovať optickú technológiu, umožňujúcu výrazne rýchlejšiu komunikáciu medzi kozmickou loďou a pozemnou stanicou. Nový laserový systém by mohol podstatne zmeniť dnešnú rádiofrekvenčnú komunikáciu a ponúknuť dátové prenosy pri rýchlostiach 10 až 100-krát vyšších, ako je to možné v súčasnosti.

NASA experimentuje s laserovou komunikáciou namiesto rádiových signálov už dlhšie. V roku 2013 jej systém LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) dosiahol rekordnú rýchlosť downloadu a uploadu, a to 622 Mb/s, resp. 20 Mb/s.

Nové zariadenie s označením Integrated LCRD LEO (Low-Earth Orbit) User Modem and Amplifier, skrátene ILLUMA, by sa malo začať testovať v roku 2019 a v roku 2020 by sa malo vyskúšať na palube Medzi národnej vesmírnej stanice. Vďaka tomu, že NASA vtesnala množstvo funkcií do jedného mikročipu, ILLUMA nebude mať väčšie rozmery ako mobilný telefón. Bude teda niekoľkonásobne menšia ako prijímače na báze optických vlákien, ktoré sa v kozmických lodiach používajú dnes.

Fotonické obvody síce nie sú nijaká novinka, no zdokonalenie technológie a odstránenie prekážok v rýchlosti ďalších komponentov bolo pre vedcov dlho výzvou. NASA však teraz ponúka menšie zariadenia s oveľa lepším výkonom, ktoré navyše podobne ako elektronické obvody môžu byť masovo tlačené litograficky, takže aj ich výroba by mala byť lacná.

Nová fotonická technológia by neskôr mohla nájsť uplatnenie aj v medicíne, priemyselnej výrobe i v dátových centrách internetových spoločností.

Zdroj:sciencealert.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá