Image
9.2.2016 0 Comments

Nový modem NASA bude prenášať dáta 100-krát rýchlejšie než rádiové signály

NASA v rámci projektu Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) vyvíja prvý modem, ktorý bude obsahovať optickú technológiu, umožňujúcu výrazne rýchlejšiu komunikáciu medzi kozmickou loďou a pozemnou stanicou. Nový laserový systém by mohol podstatne zmeniť dnešnú rádiofrekvenčnú komunikáciu a ponúknuť dátové prenosy pri rýchlostiach 10 až 100-krát vyšších, ako je to možné v súčasnosti.

NASA experimentuje s laserovou komunikáciou namiesto rádiových signálov už dlhšie. V roku 2013 jej systém LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) dosiahol rekordnú rýchlosť downloadu a uploadu, a to 622 Mb/s, resp. 20 Mb/s.

Nové zariadenie s označením Integrated LCRD LEO (Low-Earth Orbit) User Modem and Amplifier, skrátene ILLUMA, by sa malo začať testovať v roku 2019 a v roku 2020 by sa malo vyskúšať na palube Medzi národnej vesmírnej stanice. Vďaka tomu, že NASA vtesnala množstvo funkcií do jedného mikročipu, ILLUMA nebude mať väčšie rozmery ako mobilný telefón. Bude teda niekoľkonásobne menšia ako prijímače na báze optických vlákien, ktoré sa v kozmických lodiach používajú dnes.

Fotonické obvody síce nie sú nijaká novinka, no zdokonalenie technológie a odstránenie prekážok v rýchlosti ďalších komponentov bolo pre vedcov dlho výzvou. NASA však teraz ponúka menšie zariadenia s oveľa lepším výkonom, ktoré navyše podobne ako elektronické obvody môžu byť masovo tlačené litograficky, takže aj ich výroba by mala byť lacná.

Nová fotonická technológia by neskôr mohla nájsť uplatnenie aj v medicíne, priemyselnej výrobe i v dátových centrách internetových spoločností.

Zdroj:sciencealert.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá