SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Nový analógový čip pre AI prináša energeticky efektívnejšiu náhradu za GPU

0

Spoločnosť IBM Research nedávno uverejnila dokument s podrobnými informáciami o vývoji analógového čipu, ktorý sľubuje výkon na úrovni GPU a zároveň výrazne zvyšuje energetickú účinnosť. Analógový AI čip, ktorý je stále vo vývoji, má schopnosť počítať aj ukladať dáta do pamäte na tom istom mieste. Tento dizajn odráža funkciu ľudského mozgu, čo vedie k zvýšeniu energetickej účinnosti. Technológia je v kontraste so súčasnými riešeniami, ktoré vyžadujú neustály presun údajov medzi pamäťou a spracovateľskými jednotkami, čo znižuje rýchlosť výpočtov a zvyšuje spotrebu energie.

V interných testoch spoločnosti nový čip preukázal 92,81-percentnú mieru presnosti na súbore obrazových údajov CIFAR-10 pri hodnotení presnosti analógových výpočtov v pamäti. IBM tvrdí, že táto presnosť sa vyrovná akémukoľvek existujúcemu čipu využívajúcemu podobnú technológiu. Pozoruhodná je jeho energetická účinnosť počas testovania, keď na jeden vstup spotrebuje iba 1,51 mikrojoulu energie.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Vo výskumnej práci, ktorá bola nedávno uverejnená v časopise Nature Electronics, sa bližšie rozoberá konštrukcia čipu. Je vytvorený 14 nm technológiou komplementárnych polovodičov s oxidom kovu (CMOS) a obsahuje 64 analógových in-memory výpočtových jadier. Každé jadro je vybavené priečnym poľom synaptických jednotkových buniek s rozmermi 256 × 256, čo mu umožňuje vykonávať výpočty podobné vrstve v modeloch hlbokých neurónových sietí (DNN).

Okrem toho sa čip dodáva s globálnou digitálnou procesorovou jednotkou, ktorá dokáže zvládnuť zložitejšie operácie nevyhnutné pre určité neurónové siete. Nový čip IBM je nesporne zaujímavý pokrok, najmä vzhľadom na prudký nárast spotreby energie, ktorého sme svedkami v systémoch na spracovanie umelej inteligencie. Ďalšou výhodou je, že špecializovaný, energeticky účinný AI čip by mohol znížiť dopyt po grafických procesoroch, čo by mohlo viesť k poklesu cien, z čoho by profitovali aj hráči.  

Zdroj: techspot.com

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať