Image
15.8.2014 0 Comments

Nové solárne články budú mať mimoriadne vysokú účinnosť

ITN_Nove solarne clanky.jpg Keď odborníci hovoria o solárnych článkoch budúcnosti, obyčajne spomínajú exotické materiály a fyzikálne javy.

No ukazuje sa, že v krátkodobom horizonte môže skôr ako radikálne nový dizajn priniesť zvýšenie efektivity stohovanie rôznych polovodičových materiálov, ktoré sú citlivé na svetlo rôznej frekvencie. A nové výrobné technológie čoskoro umožnia využiť tento prístup v praxi.

Startup Semprius so sídlom v Durhame v Severnej Karolíne tvrdí, že solárne články možno naskladať veľmi účinne, čím sa ich efektivita zvýši nad 50 % (konvenčné solárne články premenia na elektrickú energiu menej ako 25 % slnečného žiarenia).

Spoločnosť prichádza s tromi inováciami: lacným a rýchlym spôsobom, ako vrstviť solárne články, proprietárnym spôsobom ich elektrického pripojenia a novým druhom lepidla, ktoré bude držať články pokope. Semprius používa veľmi tenké solárne články (1 mm), čo znižuje náklady na chladenie a pomáha zvýšiť efektivitu.

Spoločnosť predstavila články vyrobené z troch polovodičových materiálov navrstvených na sebe. Prvá verzia zariadenia mala účinnosť 43,9 %, druhá, využívajúca mierne odlišné materiály, dosahovala efektivitu 44,1 %. Predstavitelia startupu vyjadrili presvedčenie, že spojením dvoch takýchto zariadení, ktoré budú dovedna využívať 5 až 6 polovodičových materiálov, účinnosť presiahne 50 %. Scott Burroughs, viceprezident pre technológie v spoločnosti Semprius, dúfa, že tento cieľ sa podarí dosiahnuť v priebehu troch až piatich rokov.

Je tu však jeden háčik. Takéto články budú drahšie ako konvenčné. Náklady by mohla znížiť až masová výroba.

Zdroj: technologyreview.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá