Image
15.8.2014 0 Comments

Nové solárne články budú mať mimoriadne vysokú účinnosť

ITN_Nove solarne clanky.jpg Keď odborníci hovoria o solárnych článkoch budúcnosti, obyčajne spomínajú exotické materiály a fyzikálne javy.

No ukazuje sa, že v krátkodobom horizonte môže skôr ako radikálne nový dizajn priniesť zvýšenie efektivity stohovanie rôznych polovodičových materiálov, ktoré sú citlivé na svetlo rôznej frekvencie. A nové výrobné technológie čoskoro umožnia využiť tento prístup v praxi.

Startup Semprius so sídlom v Durhame v Severnej Karolíne tvrdí, že solárne články možno naskladať veľmi účinne, čím sa ich efektivita zvýši nad 50 % (konvenčné solárne články premenia na elektrickú energiu menej ako 25 % slnečného žiarenia).

Spoločnosť prichádza s tromi inováciami: lacným a rýchlym spôsobom, ako vrstviť solárne články, proprietárnym spôsobom ich elektrického pripojenia a novým druhom lepidla, ktoré bude držať články pokope. Semprius používa veľmi tenké solárne články (1 mm), čo znižuje náklady na chladenie a pomáha zvýšiť efektivitu.

Spoločnosť predstavila články vyrobené z troch polovodičových materiálov navrstvených na sebe. Prvá verzia zariadenia mala účinnosť 43,9 %, druhá, využívajúca mierne odlišné materiály, dosahovala efektivitu 44,1 %. Predstavitelia startupu vyjadrili presvedčenie, že spojením dvoch takýchto zariadení, ktoré budú dovedna využívať 5 až 6 polovodičových materiálov, účinnosť presiahne 50 %. Scott Burroughs, viceprezident pre technológie v spoločnosti Semprius, dúfa, že tento cieľ sa podarí dosiahnuť v priebehu troch až piatich rokov.

Je tu však jeden háčik. Takéto články budú drahšie ako konvenčné. Náklady by mohla znížiť až masová výroba.

Zdroj: technologyreview.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá