Image
15.8.2014 0 Comments

Nové solárne články budú mať mimoriadne vysokú účinnosť

ITN_Nove solarne clanky.jpg Keď odborníci hovoria o solárnych článkoch budúcnosti, obyčajne spomínajú exotické materiály a fyzikálne javy.

No ukazuje sa, že v krátkodobom horizonte môže skôr ako radikálne nový dizajn priniesť zvýšenie efektivity stohovanie rôznych polovodičových materiálov, ktoré sú citlivé na svetlo rôznej frekvencie. A nové výrobné technológie čoskoro umožnia využiť tento prístup v praxi.

Startup Semprius so sídlom v Durhame v Severnej Karolíne tvrdí, že solárne články možno naskladať veľmi účinne, čím sa ich efektivita zvýši nad 50 % (konvenčné solárne články premenia na elektrickú energiu menej ako 25 % slnečného žiarenia).

Spoločnosť prichádza s tromi inováciami: lacným a rýchlym spôsobom, ako vrstviť solárne články, proprietárnym spôsobom ich elektrického pripojenia a novým druhom lepidla, ktoré bude držať články pokope. Semprius používa veľmi tenké solárne články (1 mm), čo znižuje náklady na chladenie a pomáha zvýšiť efektivitu.

Spoločnosť predstavila články vyrobené z troch polovodičových materiálov navrstvených na sebe. Prvá verzia zariadenia mala účinnosť 43,9 %, druhá, využívajúca mierne odlišné materiály, dosahovala efektivitu 44,1 %. Predstavitelia startupu vyjadrili presvedčenie, že spojením dvoch takýchto zariadení, ktoré budú dovedna využívať 5 až 6 polovodičových materiálov, účinnosť presiahne 50 %. Scott Burroughs, viceprezident pre technológie v spoločnosti Semprius, dúfa, že tento cieľ sa podarí dosiahnuť v priebehu troch až piatich rokov.

Je tu však jeden háčik. Takéto články budú drahšie ako konvenčné. Náklady by mohla znížiť až masová výroba.

Zdroj: technologyreview.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Technológie

Dr. AI: Umelá inteligencia vás vyspovedá a potom vám povie, akú máte chorobu

13.01.2017 00:35

Spoločnosť HealthTap chce pomôcť tým, ktorí pri prvých príznakoch choroby začnú „gúgliť“ namiesto toho, aby vyhľadali lekára. Chce pri tom použiť umelú inteligenciu, aby neboli odkázaní na náhodné výs ...

Technológie 3

V Izraeli testujú „elektrické cesty“. Umožnia bezdrôtové nabitie elektromobilov za jazdy

11.01.2017 00:25

Možno už v blízkej budúcnosti budú nabíjacie porty na elektromobiloch zbytočné. Vozidlá sa totiž nabijú počas jazdy a vodiči už nebudú musieť stáť pri nabíjacích staniciach. Izraelský startup Electro ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá