SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Notebooky na pracovné cesty

Archív NXT
0

Notebooky na prácu tvoria menej viditeľnú kategóriu ako napr. multimediálne notebooky. Aj v tejto oblasti sa však treba vyznať, keďže pracovne zamerané modely nemusia nevyhnutne patriť medzi tie najvýkonnejšie na trhu.

Výrobcovia dbajú na odolnejšie vyhotovenie a tam, kde bežne nájdete plasty, sú použité sofistikovanejšie materiály, ako horčíkové zliatiny, uhlíkové vlákna, ale v posledných rokoch aj výrobcami notebookov objavený hliník. Netvrdíme, že v týchto notebookoch nebývajú aj plastové časti, no vcelku sú odolnejšie ako bežné modely pre menej náročných. Tak ako v minulosti aj aktuálne sa platí za malý a premyslený rozmer. Zjednodušene povedané, nie je až taký problém vyrobiť notebook s uhlopriečkou 15,6", ktorý sa dá bez problémov chladiť a je v ňom dostatok miesta na všetky komponenty. Pri malých rozmeroch platíte viac aj za displej, ak má vyššie než HD rozlíšenie.

CitackaLenovo.jpg

Lenovo ThinkPad X20: Chválime umiestnenie biometrickej čítačky odtlačkov prstov

Výbava

Zo stránky technických parametrov je tu široká škála konfigurácií. Môžete si kúpiť profesionálny pracovný notebook, no aj bežné počítadlo za vysokú cenu. Je to trochu škoda, no výrobcovia pravdepodobne potrebujú zaujať cenou aj v tomto segmente. Pozor, cena je však stále nad 1000 eur. Chápeme, že špeciálny dizajn a použité materiály niečo stoja. No zraziť notebook na kolená pomalým diskom považujeme za prešľap. V našom teste máme tri notebooky do 13,3". Dva z nich sú vyslovene firemné stroje. ASUS Zenbook UX303 síce nie je výrobcom definovaný ako firemný, no pozrite sa na jeho parametre a bude jasné, že prekoná aj iné pracovné stroje. Kategória pracovných notebookov sa vyznačuje aj dlhou výdržou. Máme tu rekordmana v podobe Lenovo ThinkPad X240. Výsledok takmer 18 hodín sme rozhodne nečakali. Špeciálny je model Fujitsu Lifebook S904, ktorý má v základnej výbave optickú mechaniku, no môžete ju vymeniť za ďalší akumulátor. Námietku máme aj k 24-hodinovej výdrži tohto modelu, ktorú uvádza výrobca. Predstavte si zníženú frekvenciu CPU, grafickej karty, jas na minime, odpojenie od akejkoľvek konektivity (áno, aj port LAN niečo spotrebúva). Takýto test výdrže jednoducho neberieme. PC REVUE testuje výdrž notebooku tak, že sa s ním dá reálne pracovať, a nie len merať limity akumulátora.

Accu.jpg

Fujitsu Lifebook S904: Po vložení druhého akumulátora namiesto optickej mechaniky máte možnosť sledovať jeho stav na prednej hrane

Vzhľadom na ceny počítačov sme boli kritickí. Tu podľa nás naozaj nie je priestor na zlepšenie. Ako ste si iste mohli všimnúť, pri notebooku nejde ani zďaleka len o poskladanie komponentov, ale je najmä o dokonalú súhru softvéru a hardvéru. Nuž, nie vždy sa to podarilo, a keď pri notebookoch za 400 eur nás niečo podobné mierne sklame, tu sme boli vyslovene rozladení. Nesprávne fungujúce ovládače alebo problémy s rýchlosťou klávesnice pri prepínaní režimov napájania sem takisto nepatria (model Lifebook S904).

V posledných mesiacoch sa stáva módou ultravysoké rozlíšenie. Je vhodné najmä na efektné vykreslenie písma, no podpora takýchto aplikácií je zatiaľ skromná. Oku lahodiaca ostrosť nám rozhodne nebola prvoradá. My sme hľadali funkčnosť. Konkrétne pri modeli sme si trúfli na 13,3-palcovej uhlopriečke používať vyššie rozlíšenie než full HD, a to pri stopercentnom zobrazení veľkostí písma. Vyskúšali sme aj vyššie rozlíšenia, no bolo treba zväčšiť prvky systémovým nastavením. Laicky povedané, na obrazovku sa vám viac nezmestí, no všetko to bude krajšie vyzerať. Otázkou je, nakoľko je práve toto priorita, keď už aj full HD rozlíšenie vyzerá na 13,3" displejoch veľmi dobre. Niektoré písmo, napríklad pri písaní správy v Gmaile, bolo extrémne malé, v správcovi súborov Altap Salamander bolo zase zväčšené. Videli sme teda podstatne menej riadkov, a tak sme to celé degradovali na HD rozlíšenie. V takomto nevyváženom prostredí sa zatiaľ nepracuje dobre. Naše odporúčanie znie: Nenechajte sa zlákať supervysokým rozlíšením displejov na malých uhlopriečkach.

54-55-1.jpg

ASUS Zenbook UX303LA

Novinka s označením UX303 je model, ktorý pôsobí viac multimediálne ako pracovne. Vychádza z osvedčeného dizajnu ultrabookov Zenbook. Teda celohliníkové šasi sa stalo štandardnou dizajnovou a funkčnou súčasťou. Na odvod tepla je to ideálny materiál, na zvýšenie pevnosti takisto. V dodávke je aj vkusné puzdro. Výrobca aj my vieme, že hliník je síce pevný, no ľahko sa poškriabe. V každom prípade niet pochýb o tom, že ultrabook vyzerá luxusne, a to najmä pri umelom osvetlení.

asusUX303LN.jpg

Klávesnica má dva stupne podsvietenia a displej je vybavený vlastným snímačom okolitého osvetlenia. Nie vždy sme s ním boli spokojní a klávesovou skratkou sa dá vypnúť. Vtedy získate na displeji pôvodný jas. Displej je dotykový a má rozlíšenie 3200 × 1800 bodov. Je to skutočne veľa a na 13,3" displeji musíte mať zväčšené prvky na to, aby ste na ňom niečo videli. Ku klávesnici máme ešte malý dodatok smerujúci k tlačidlu vypínania. Vieme, je to pri Zenbookoch jednoducho fakt. No aj tak by sme ho prijali na inom mieste než priamo nad klávesom Backspace.

Model UX303 je dodávaný vo viacerých konfiguráciách. My sme ho mali so supervysokým rozlíšením a multimediálne ladenou výbavou. Grafická karta je teda NVIDIA GeForce 840M. Zahráte si s ňou aj hry, no nie v natívnom rozlíšení displeja. Na dáta je tu 1 TB pevný disk. K tomuto riešeniu nemáme výhrady, pretože je tu aj 24 GB oddiel na zrýchlenie štartu systému. Kapacita operačnej pamäte je 12 GB, čo je slušná dávka a rozhodne chválime tento krok. Kým inde výrobcovia akoby nepochopili, že 4 GB patria školákom, v ASUSe pri viacerých modeloch potvrdili, že vedia zladiť konfiguráciu. V rámci výbavy nás potešil aj operačný systém Microsoft Windows 8.1 Pro, teda vo verzii, ktorá okrem iného podporuje šifrovanie na úrovni súborového systému. Pokiaľ ide o celkovú rýchlosť, najpomalší je pevný disk, no už spomenuté parametre podstatne vyvažujú výkon. Keď k tomu pridáme silný procesor Intel Core i7 s max. frekvenciou 3,1 GHz, dostaneme silný multimediálny stroj. Notebook je vhodný aj na počúvanie hudby. No reproduktory ICEpower od Bang & Olufsen sa nám viac osvedčili pri pozeraní filmov.

Výbava portov sa musela prispôsobiť hrúbke základne. Aj napriek tomu tu nájdeme tri porty USB 3.0, port HDMI, mini DisplayPort, čítačku kariet SD a kombinovaný audioport.

Vcelku sa nám ďalší z modelov Zenbook páčil. Je dobre vyladený zo stránky výkonu a celkovej použiteľnosti. Navyše je tu osvedčený dizajn, ktorý sa bude iste každému páčiť. Ostré hrany by sme síce mierne zaoblili, no je to len náš pohľad na tento detail.

Hodnotenie

Dizajn a použité materiály, silná výbava, kapacita pevného disku, SSD na zrýchlenie systému, kvalita zobrazenia na vysokom rozlíšení
Žiadne podstatné

Cena: 1290 EUR
Zapožičal: ASUS



Fujitsu Lifebook S904

Podnikový notebook s telom z horčíkovej zliatiny patrí medzi odolnejšie kúsky na trhu. Pružné veko aj základňa sú dlhoročnými črtami prenosných počítačov tejto značky. Pri páde sa lepšie absorbuje náraz a sila sa mierne rozkladá. Silná stránka tohto modelu je opäť prepracovanosť a detailné zameranie na pohodlnú prácu, nech už ste kdekoľvek.

32448_Fujitsu_LIFEBOOK_S904_premium_selection_-_front_view__branded_screen.jpg

Lifebook S904 nie je ultrabook, na to je príliš hrubý. Nám to však neprekážalo a na pracovné využitie v rôznych podmienkach sme vždy uprednostňovali o niečo hrubší model, no s adekvátnou výbavou. V štandardnej výbave je optická DVD mechanika. Dá sa vybrať a môžete ju zameniť za ďalší akumulátor. Na prednej hrane vpravo sú ukazovatele stavu komponentov a nechýba ani ukazovateľ pre druhý akumulátor. Reproduktory sú na prednej hrane, no ich zvuk nie je veľmi kvalitný. Integrovanie DTS UltraPC II Plus teda nie je žiadna výhra a podľa nás poriadne zráža na kolená celkový dojem z notebooku.

Zvuk treba ladiť zakaždým, keď pripojíte externý reproduktor alebo slúchadlá, prípadne použijete interné reproduktory. A s vypnutou technológiou DTS takmer nič nepočuť. Na trhu sú oveľa lacnejšie notebooky, ktoré majú vynikajúci zvuk. Druhý neduh je nefunkčnosť čítačky odtlačkov prstov na pravej časti základne. Nefungovala ani po stiahnutí ovládačov zo stránok podpory. Sme si takmer istí, že funguje, možno pod Windows 8. Ten je takisto v tejto konfigurácii dostupný. No povedzme si priamo. Toto je pracovný notebook za nemalé peniaze. Kto z vás bude mať chuť riešiť nefunkčnú vec po prvom zapnutí počítača?

Poďme však na príjemnejšie veci. Jedna z nich je opäť klávesnica. O pohodlné ovládanie sa pričinilo najmä rozloženie a veľkosť klávesov ako Enter a Shift. Šípky sú dostatočne veľké, no priamo nad nimi sú klávesy Page Down a Up. Občas o ne zavadíte, treba si na to zvyknúť. Páčilo sa nám aj dvojstupňové podsvietenie klávesnice. Softvér by si mohol pamätať posledné nastavenie. Neustále rozsvecovanie z vypnutého stavu alebo úsporných režimov nám prekážalo. Nenechajte sa vystrašiť naším pohľadom na detaily. Notebook patrí medzi najlepšie kúsky na trhu a dobre sa nám s ním pracovalo. Využili sme aj vysoké rozlíšenie dotykového displeja. Nie síce natívne v podobe 2560 × 1440 pixelov, ale rozlíšenie 2048 × 1152 pixelov pri 100 % zobrazení veľkosti prvkov. Aj na 13,3" displeji sa na to dá zvyknúť v priebehu hodinky. Za predpokladu, že prechádzate z full HD. Z HD rozlíšenia to bude trvať asi trochu dlhšie.

Chválime dlhú výdrž na akumulátor a takisto aj výpočtový výkon. Disk SSD a silný procesor Intel Core i7 vPro robia svoje, takisto aj 8 GB RAM. Notebook sme využili aj na strih videa. Tu rozlíšenie displeja prišlo vhod. Poďme na portovú výbavu. Pravá hrana je vyhradená dvom portom USB 3.0, každý na jeden strane mechaniky. Nechýba ani audiokonektor v časti vedľa opierky na ruku. Na prednej hrane je slot na SmartCard a kartu SD. Ľavá hrana má jeden port USB 3.0, VGA, HDMI a eternetový konektor v bežnej veľkosti.

Hodnotenie

Odolné telo, premyslený dizajn a klávesnica, silný výkon, vysoké rozlíšenie displeja, modul LTE, dokovací port
Zvukové rozšírenie, problémy s biometrickou čítačkou vo Win 7

Cena: 1890 EUR
Zapožičal: Fujitsu

Lenovo ThinkPad X240

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Tento model je vskutku zvláštny, no zachováva tvary produktovej línie. Používatelia, ktorí nedajú na ThinkPady dopustiť, tu majú „kabelkovú" verziu modelov TP. Pre tých ostatných bude vcelku nepochopiteľná snaha o čo najmenšie rozmery s vytŕčajúcim akumulátorom. Slúži aspoň na náklon základne s klávesnicou a bude sa vám tak lepšie písať. Klávesnica nie je podsvietená a ultrabook nemá ani dotykový displej. To nám až tak neprekážalo, viac nám chýbalo podsvietenie vodovzdornej klávesnice. Píše sa na nej veľmi dobre. Treba priznať, že Lenovo to za tie roky zvládlo a mnohí oceňujú práve tento fakt. Vždy vedia, aká klávesnica ich čaká a že na ovládanie môžu použiť rozmerný touchpad so zónami na ovládanie gestami, ako aj trackpoint medzi klávesmi.

X240_Hero_01.jpg

Aj navzdory najmenším rozmerom v našom teste práca s počítačom bola pohodlná. Jeho prenášanie nám komplikoval akumulátor. Inak sme ocenili integráciu biometrickej čítačky odtlačkov prstov, ako aj možnosť vyklopiť veko o 180°. Určite pre tento uhol nájdete využitie, možno v lietadle na pozeranie filmov alebo všade, kde je málo priestoru a treba hľadať netradičné riešenia. Spodná časť je z horčíka, veko z uhlíkových vlákien, telo je teda značne odolné. Ultrabook sa netreba obávať nosiť kamkoľvek.

V našej konfigurácii sme mali iba HD displej. Ťažko povedať, komu je táto konfigurácia určená, pretože tu sa podľa nás príliš nehrá ani na cenu. Samozrejme, dá sa kúpiť aj verzia s diskom SSD a full HD displejom. Netvrdíme, že full HD bude priveľa, no mali by ste možnosť využiť aspoň 1600 × 900 bodov. Disk s kapacitou 500 GB mal síce 7200 otáčok, no pri 4 GB RAM to sotva zbadáte. Na počítači sa dá pracovať, ak viete, čo od neho očakávate. Ideálne, pokiaľ nebudete začínať z reštartu, ale len z prebudenia z úsporného režimu. Inak to bude trochu boj o čas. Výrobca mohol skombinovať aspoň nejaký oddiel SSD na zrýchlenie zavedenia systému.

Spomenúť však musíme rekordnú výdrž. Naše tabuľky majú grafickú stupnicu do štrnásť hodín. Takže X240-tka, ktorá vydržala v teste PowerMark takmer 18 hodín, jednoznačne vytvorila rekord.

Aj napriek istým výhradám k cene a výbave je tu fakt, že získavate nadštandardnú silu notebooku a len tak ľahko ho nezničíte. Páčila sa nám aj výbava portov. Výrobca myslí na firemných zákazníkov a vie, že port VGA je stále žiadaný. Na pravej hrane ho teda nájdeme spolu s mini DisplayPortom a konektorom USB 3.0. Vpravo je druhý port USB 3.0 a kombinovaný audioport vrátane slotu na SIM kartu a kartu SD. Pri tejto hrúbke nie je prekvapujúce, že výrobca pridal eternetový konektor. Na spodnej strane je ešte dokovací konektor.

Hodnotenie

Odolné telo, vynikajúca vodovzdorná klávesnica, excelentná výdrž
Pomalý disk, nízke rozlíšenie, výrazný presah akumulátora cez pôdorys notebooku

Cena: 1011 EUR
Zapožičal: Lenovo

Verdikt PC REVUE

ASUS Zenbook UX303LA je špičkový utrabook. Veľmi sa nám páčil jeho dizajn aj vynikajúca konfigurácia. K vysokému rozlíšeniu sme sa už vyjadrili. Cena tohto stroja je viac ako priaznivá. Fujitsu Lifebook S904 je profesionálny nástroj. Nie je to ultrabook, no to ani nepotrebujeme, ak dostaneme adekvátnu technologickú a portovú výbavu. Škoda menších chybičiek s ovládačmi a softvérovou výbavou. Lenovo ThinkPad X240 je fajn počítač. Veľmi dobre sa píše na jeho klávesnici. Ako jediná však nebola podsvietená. Prekážal nám výrazne presahujúci akumulátor, no po testoch výdrže to akceptujeme. Nemal tu však byť pomalý disk. SSD a viac kapacity RAM by mu určite prospelo.

54-55-2.jpg

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať