Image
5.8.2016 0 Comments

No More Ransom: Policajné zložky a bezpečnostné firmy spojili sily v boji proti ransomvéru

Holandská národná polícia, európsky policajný úrad Europol a spoločnosti Intel Security a Kaspersky Lab predstavili minulý týždeň spoločnú iniciatívu pod názvom No More Ransom (Už žiadne výkupné). Kampaň je zásadným krokom v spolupráci medzi verejným a súkromným sektorom v boji proti ransomvéru. Uvádza do života nový portál No More Ransom (www.nomoreransom.org), ktorý je zameraný na zvyšovanie povedomia verejnosti o nástrahách ransomvérových útokov. Obetiam poskytuje cenné rady, návody a nástroje, ktoré im majú pomôcť získať svoje dáta späť bez nutnosti zaplatenia výkupného.

Ransomvér je špecifický druh malvéru, ktorý dokáže uzamknúť počítač alebo zašifrovať dáta obete. Za opätovné sprístupnenie napadnutých súborov požaduje kybernetický zločinec od používateľov zaplatenie výkupného. V súčasnosti predstavuje ransomvér pre európske policajné zložky jednu z najnebezpečnejších hrozieb. Takmer dve tretiny členských štátov EÚ sa už museli zaoberať alebo sa práve zaoberajú vyšetrovaním tohto typu malvérového útoku. Cieľom zločincov sú obvykle individuálne zariadenia používateľov, no zasiahnuť môžu aj korporátne a dokonca aj vládne siete. Počet používateľov napadnutých kryptoransomvérom významne rastie. Podľa údajov spoločnosti Kaspersky Lab sa za posledné dva roky počet takýchto útokov zvýšil o 550 % (zo 131-tisíc napadnutých používateľov v rokoch 2014 – 2015 na 718-tisíc v rokoch 2015 – 2016).

Cieľom portálu www.nomoreransom.org je poskytnúť obetiam ransomvéru užitočný zdroj informácií. Používatelia sa tu napríklad dozvedia, čo je vlastne ransomvér, ako funguje, ako aj to najdôležitejšie – ako sa pred jeho útokom chrániť. Zásadným krokom v boji proti ransomvéru je najmä zvyšovanie povedomia, keďže nie na všetky ransomvérové útoky už existujú aj dešifrovacie nástroje. Zodpovedným používaním internetu v kombinácii s dodržiavaním jednoduchých bezpečnostných tipov však možno takémuto útoku predísť.

Vďaka kampani No More Ransom majú používatelia prístup k nástrojom, ktoré by im po útoku mohli pomôcť získať ich uzamknuté dáta späť. V prvotnej fáze sú na portáli dostupné štyri dešifrovacie nástroje na rôzne typy malvéru, pričom posledný z nich bol vyvinutý len v júni tohto roka pre verziu trójskeho koňa Shade. Vďaka úzkej spolupráci viacerých partnerov a vzájomnej výmene informácií sa podarilo odhaliť riadiaci server pre trójskeho koňa Shade, na ktorom kybernetickí zločinci zhromažďovali dešifrovacie kľúče. Na základe toho vytvorili špeciálny nástroj, ktorý sa dá stiahnuť z portálu No More Ransom a získať tak svoje dáta späť bez nutnosti zaplatiť za ne. Dostupný nástroj obsahuje dovedna vyše 160-tisíc kľúčov.

Projekt No More Ransom je nekomerčná iniciatíva, ktorá spája verejné inštitúcie a súkromné spoločnosti. Vzhľadom na neustále sa meniacu povahu ransomvéru a jeho rýchly vývoj je tento projekt otvorený novým partnerstvám.

Obete ransomvéru by výkupné nemali platiť. V opačnom prípade ďalej podporujú zločinecký biznis. Zaplatenie výkupného im nezaručí získanie opätovného prístupu k zakódovaným dátam. Takýto útok by mali používatelia vždy nahlásiť policajným zložkám, ktoré si vďaka tomu vedia vytvoriť lepší obraz o tomto type hrozby. Poskytuje im to aj širšie možnosti, ako zmierniť dôsledky tejto hrozby. Obete takýchto útokov ho môžu nahlásiť priamo prostredníctvom stránky No More Ransom, ktorá je prepojená na národné bezpečnostné zložky jednotlivých krajín evidovaných v rámci Europolu.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Bezpečnosť

KillDisk útočí už aj na operačný systém Linux, ako výkupné za odšifrovanie dát chce 200-tisíc eur

10.01.2017 00:24

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili variant škodlivého kódu KillDisk, ktorý útočí aj na operačný systém Linux. KillDisk je škodlivý kód, ktorý bol na sklonku roka 2015 použitý pri úto ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá