Image
30.4.2015 0 Comments

Nikon D7200, zlepšenie výborného

obr1.jpg Nikon je v tejto triede jednotka na trhu. S príchodom senzorov CMOS sa zrodila legenda v podobe D90. Každý ďalší model jeho koncepciu zlepšoval. Model D7100 výraznejšie prekročil hranice triedy a trochu aj zaplátal prázdne miesto profesionálnej zrkadlovky DX. Ubehli dva roky a máme tu ešte vybavenejší model.

Prvý dojem

Čestne priznávam, že som si menej podrobný stavový displej vôbec nevšimol (o ňom neskôr). Do rúk sa mi dostal nový, ale dôverne známy fotoaparát. Nikon DSLR je v podstate esencia pokročilej zrkadlovky. Okrem loga NFC nevidím nič nové. Ergonomické zmeny sú kozmetické, musím hľadať vnútri, či skôr v opise noviniek na internete. Tú sú:

Zlepšenia oproti D7100

 • výkonnejší procesor EXPEED 4
 • rozšírený rozsah citlivosti až na ISO 102 400 (len ČB)
 • citlivejší AF Multi-CAM 3500 II
 • nové obrazové efekty
 • Wi-Fi + NFC
 • vyššia výdrž batérie
 • Picture Control 2.0
 • väčší buffer
 • Time Lapse
 • Movie menu
 • Zebra

Podrobné porovnanie nájdete v dokumente PDF.

Máme tu aj zhoršenie. No, ako sa to vezme. Informácií na stavovom displeji je teraz menej. Časť nastavení sa presunula na zadný displej, podobne ako je to pri D750. Mne tento spôsob vyhovuje, inému nemusí.

obr2.jpg

Vľavo Nikon D7200, vpravo D7100

Špecifikácia

Nikon D7200 je digitálna zrkadlovka formátu DX (APS-C). V portfóliu Nikonu je na najvyššej priečke v rade zrkadloviek DX. Nie je to však profesionálny fotoaparát, aj keď čiastočne supluje úlohu nástupcu Nikonu D300. Konštrukcia je kovová, z pevnej a ľahkej horčíkovej zliatiny. Fotoaparát je utesnený proti prachu a vode. Do vyššej triedy ho zaraďujú také konštrukčné prvky, ako sú sklený pentagonálny hranol, stavový displej, dva rollery, profesionálny AF modul a parametre uzávierky. Ďalej je to aj možnosť pripojenia battery gripu, podpora starších AF objektívov, manuálnych objektívov a úplná podpora systému CLS práce s bleskami.

obr3.jpg

Novší procesor EXSPEED 4

obr4.jpg

24 Mpx snímač typu CMOS bez AA filtra

obr5.jpg

Hranol je sklený, nie lacnejší zlepený zo zrkadielok. Obraz v hľadáčiku je vďaka tomu jasnejší. Pokrytie snímanej scény je 100 %.

obr6.jpg

Schéma tesnení

Súhrn hlavných funkcií

24,2-megapixelový snímač formátu DX: zachytávajte snímky so širokým dynamickým rozsahom, nízkou úrovňou šumu a bohatou škálou farieb.

EXPEED 4: zvyšuje celkový výkon fotoaparátu na dosiahnutie výnimočných výsledkov.

Profesionálny výkon automatického zaostrovania: 51-bodový systém automatického zaostrovania Multi-CAM 3500 II. Je citlivý až do hodnoty -3 EV (ISO 100, 20 °C).

Široký rozsah citlivosti ISO: snímajte s istotou pri dostupnom svetle vďaka štandardnému rozsahu citlivosti ISO 100 - 25 600.

Rýchle sériové snímanie: až 6 snímok za sekundu vo formáte DX a až 7 snímok za sekundu pri 1,3-násobnom orezaní. Zachyťte až 27 12-bitových snímok vo formáte RAW a až 100 vysokokvalitných snímok vo formáte JPEG v jednej vysokorýchlostnej sérii.

Neobmedzené sériové snímanie: snímajte v režime sériového snímania s časom uzávierky 4 sekundy alebo dlhším a zaznamenajte toľko snímok, koľko dovolia vaše pamäťové karty a výdrž batérie.

Časozberné videosekvencie: snímajte časozberné sekvencie s hladkým prechodom expozície.

Jednoduché pripojenie: podpora pripojenia Wi-Fi a technológie NFC (Near Field Communication) zjednodušuje zdieľanie.

D-Movie: zaznamenávajte videosekvencie vo formáte DX s rozlíšením full HD frekvenciou až 25p/30p, prípadne prepnite na režim 1,3-násobného orezania a zaznamenávajte s rozlíšením až 1080/50p/60p. Špeciálna ponuka videosekvencií umožňuje ukladať všetky nastavenia videosekvencií na jednom mieste.

Zvuk na úrovni Hi-Fi: vynikajúce možnosti ovládania zvuku umožňujú videosekvencie s profesionálnym zvukom.

1,3-násobné orezanie: získajte extra dosah teleobjektívu, rýchlosť a širšiu oblasť pokrytia automatického zaostrovania.

Picture Control 2.0: vyberajte zo siedmich nastavení Picture Control. Zjednodušte spracovanie snímok pomocou nastavenia Flat, ktoré umožňuje maximálny dynamický rozsah, a jemne upravte detaily pomocou nastavenia Clarity.

Jasný hľadáčik: ponúka približne 100-percentné pokrytie obrazového poľa a výnimočnú viditeľnosť vonku dokonca aj v situáciách s ostrým protisvetlom.

Monitor s možnosťou úpravy farieb: 8-centimetrový (3,2-palcový) monitor LCD typu RGBW s antireflexnou vrstvou a 1 229 000 bodmi. Vyváženie farieb a jas môžete posunúť ľubovoľným smerom.

Odolný a pevný: konštrukcia je veľmi pevná, odolná proti prachu a vlhkosti. Jednotka uzávierky je testovaná na 150 000 expozícií.

Vstavaný blesk: s inteligentným riadením záblesku i-TTL a funkciou riadiacej jednotky.

Dizajn šetriaci energiu: zachyťte až 1110 statických snímok a až 80-minútový záznam videosekvencie na jedno nabitie ultrakompaktnej a ľahkej nabíjateľnej lítiovo-iónovej batérie EN-EL15.

Pamäťové médiá: dva sloty na karty SD umožňujú plynulé snímanie. Oba sloty na karty sú kompatibilné s vysokokapacitnými kartami SDXC a UHS-I.

Dodávaný softvér: pokračujte v kreatívnom procese po snímaní. Špecializovaný softvér Nikon poskytuje komplexný spôsob importovania, organizovania, upravovania a zdieľania fotografií alebo videoklipov.

Úplná špecifikácia

Dizajn a ergonómia

obr7.jpg

Nebudem tu podrobne opisovať každé tlačidlo, kto chce, môže si stiahnuť z oficiálnych stránok podrobný návod. Oproti D7100 sa takmer nič nezmenilo. Túto úspešnú a rokmi overenú koncepciu začal Nikon D70 a vlastne už jeho analógový predchodca F80. Overené miliónmi fotografov, nie je dôvod niečo na tom meniť. A tak sa dizajnéri z Nikonu hrajú s detailmi. Tu mierne zmenia nejakú krivku, posunú o kúsok tlačidlo či zmenia mierne sklon rollera. Všetko na odladenie ergonómie.

Nikon D7200 je najvyšší model z radu DX, a tak je určený do rúk pokročilého fotografa. Ten má všetko po uke. Ja by som si len prial, aby sa na zadnom displeji trvale zobrazovali informácie a vypínali sa až po priložení oka k hľadáčiku, tak ako je to pri Nikone D5500. A ešte, prosím, vráťte nám prepínač AF, tak ako bol na D300, pekne aj s prepínaním AF-S a AF-C.

obr8.jpg

obr9.jpg

obr10.jpg

Displej je, žiaľ, pevný

obr11.jpg

Jednotlivé konektory majú samostatné záslepky, čo je len dobre

obr12.jpg

Logo NFC na gripe

obr13.jpg

Aj D7200 má dva manažovateľné sloty na karty SD

Fotoaparát v praxi

obr14.jpg

Nie je to tak dávno, čo som testoval D750 a D5500. Práve D750 sa na D7200 veľmi podobá. Pri ňom Nikon použil výklopný displej. Zbytočnosť? Kdeže, je to zlepšenie, ktoré vedie k väčšej kreativite. Oveľa častejšie som fotografoval z menej obvyklých uhlov. Lacnejší model D5500 k tomu pridal úplnú voľnosť otáčania displeja a navyše aj dotykové ovládanie. To nielen zjednodušuje fotenie z nezvyčajných uhlov, ale zlepšuje výber AF bodov. Prečo je najlacnejší model (z menovaných noviniek) v tomto smere najvybavenejší? Keby som vedel, ako vyzerá ten, kto o tom rozhoduje, vyrobím jeho woodoo bábiku a budem do nej zapichovať špendlíky. Dosť bolo sťažovania, poďme fotiť. Výklopný displej mi skutočne chýbal. Teraz na jar pri fotení kvetov by mi veľmi pomohol pri fotení z úrovne zeme.

Nikon D7200 je zrkadlovka, ktorá vo všetkých aspektoch uspokojí náročného amatérskeho fotografa. Skvelé parametre, výborná ergonómia. Ťažko niečo vyčítať. Už sme si vymenovali zlepšenia oproti predchodcovi. Tie však nemajú výraznejší vplyv na bežné fotografovanie. Veď už model D7100 je taký dobrý, že si hovorím, či by sa ešte rok v pohode neudržal na trhu. A tak moje testovanie nebolo ani tak o tom, zistiť, nakoľko sú zlepšenia významné, skôr som chcel zistiť, či Nikon náhodou niečo nepokazil.

Chod zrkadla a uzávierky je dobre tlmený. Otrasy sú minimálne a fotoaparát je tichý. Výborná je výdrž batérie. Vyše 1000 záberov, pri fotení športu aj o 50 % viac. Fotoaparáty CSC so svojimi 250 až 350 zábermi môžu len závidieť. K tomu máte aj luxus dvoch kariet.

Slabinou je malý buffer. Pri akčnom fotografovaní ho rýchlo zaplníte. Ako na najvyšší model v ponuke zrkadloviek DX sa na D7200 kladú najvyššie požiadavky. Tento model má byť univerzálnym multižánrovým nástrojom fotografa, ktorý sa nezľakne ani akčnej fotografie. Tomu má zodpovedať aj výkon pri sériových záberoch. Bufer pojme deväť záberov RAW+JPG, potom už záleží na rýchlosti karty. Pri pomalšej nastane dlhá pauza, pri rýchlej (testoval som so Sandisk Extreme Pro 95 MB/s) môžete pokračovať vo fotení, ale pri pomalšej frekvencii asi 2 obr./s.

Zlepšený AF som nepreskúšal, za štandardných podmienok zmeny nepocítite a diskotéku som žiadnu nefotil. Fotoaparát som mal k dispozícii len týždeň, a tak budem rád, ak teraz viac prispejete v diskusii svojimi praktickými postrehmi.

Na NIKKOR Tripe v Aténach som ocenil Wi-Fi v Nikone D750. D7200 pridáva aj NFC, a tak je spárovanie s inteligentným zariadením jednoduchšie a rýchlejšie. Aplikácia Nikon je hanba, horšiu nenájdete. Nedá sa v nej vôbec nič nastaviť. Funguje ako hlúpe diaľkové ovládanie a využitie nájde najskôr len pri sťahovaní fotografií a ich publikovaní na internete.

obr15.jpg

Objektív Nikkor AF-S 18-105 DX je na trhu už zopár rokov, ale stíha sekundovať aj najnovším fotoaparátom. Áno, trpí chybami. Sférickou, chromatickou i vinetáciou. Všetko v rámci svojej triedy a ľahko potlačiteľné vo fotoaparáte alebo v konvertore RAW. Rozhoduje preto ostrosť. A tu je objektív príjemné, nadštandardne kvalitné prekvapenie.

Fotoaparát som dostal spolu s objektívom AF-S 18-105 DX. Aj keď starší, bez problémov použiteľný s najnovším 24 Mpx fotoaparátom. Veľmi dobrá ostrosť v celom rozsahu a po celej ploche. Pomer výkon/cena veľmi dobrý. Len to výrazné sférické skreslenie v celom rozsahu... Začínam byť na neho alergický, nepáči sa mi orezávanie pri softvérovej korekcii. Prichádza sa pri tom o vzácne milimetre ohniskovej dĺžky. Inak si však tento objektív zaslúži obdiv. Pomer cena/výkon je veľmi dobrý.

Obrazová kvalita

Fotoaparáty Nikon sa pýšia vysokým dynamickým rozsahom a nízkym šumom. Nový procesor EXPEED 4 by mohol výkon D7200 posunúť ešte o kúsoček vyššie, aspoň čo sa týka šumu. Doterajším lídrom rebríčka zrkadloviek APS-C Nikon je model D5500.

Súbory JPG majú priemerne 12-13 MB, RAW-y vyše 30 MB.

S novým procesorom sa zväčšil rozsah nastaviteľných citlivostí. Žiaľ, je to len marketingový trik, ako papierovo zlepšiť parametre fotoaparátu. Niežeby som očakával, že ISO 51 200 a 102 4001 by boli použiteľné, ani ma netrápi, že nie sú. Ale načo? Pri týchto hodnotách fotí fotoaparát čiernobielo a do JPG a navyše nekvalitne. Zbytočnosť.

Zaoberať sa šumom pri ISO 100 nemá zmysel, začína sa prejavovať od ISO 400, ale ani tam si ho nevšimnete na výstavnej zväčšenine širokej vyše metra. ISO 800, 1600 i 3200, stále môžete smelo tlačiť metrové zväčšeniny. Šum výrazne narastie pri ISO 6400, menej tolerantní nepôjdu tlačiť nad formát A3+. Celkovo sa pri ISO 6400 končí rozumne využiteľná citlivosť. Na internet a tlač menších fotografií je použiteľné aj ISO 12 800. ISO 25 600 rovno preskočím na najvyššie hodnoty mimo prirodzeného rozsahu. V galérii si pozrite ČB JPG pri ISO 51 200, to je nevydarený vtip.

Dynamický rozsah je ešte o kúsok lepší ako u predchodcu. Na dxomark.com je Nikon D7200 na prvom mieste medzi fotoaparátmi APS-C. A pri editácii RAW to poznať.

obr16.jpg

Expozične veľmi náročná scéna

obr17.jpg

Po úprave

obr18.jpg

obr19.jpg

Obrazových informácií je dostatok aj pre dramatický prevod do ČB


obr20.jpg

Najvýraznejšie zlepšenia sa týkajú práve videa. Po prvé je to samostatné menu pre režim Movie, ktoré sprehľadňuje nastavovanie. Kvitujem funkčnosť tlačidla i, po jeho stlačení sa objaví nastavenie hlavných funkcií videa. Pripojiť môžete mikrofón i slúchadlá, nastaviť citlivosť a hlasitosť. Zachytiť väčší dynamický rozsah a video vhodnejšie na postprocesing umožňuje plochý obrazový profil. Pribudlo zobrazenie „zebry", pomôcky, ktorá varuje pred prepalmi.

Nikon urobil vo videu veľký pokrok a jeho kvalitu zlepšil do tej miery, že sa ňou netreba zaoberať. Za výbornú kvalitu však platíte. Statív alebo stadycam, prevažne manuálne zaostrovanie a externý mikrofón sú nevyhnutnosti. Aký rozdiel oproti Sony A7 M2 a Olympusu OM-D E-M5 Mark II (momentálne dokončujem recenzie), s ktorými môže nakrúcať video aj začiatočník.

Nepochopiteľné je pre mňa, že pri takých pokročilých funkciách, ktoré fotoaparát má, sa nedá expozícia prestavovať, ak ste v režime živého náhľadu. Musíte ho vypnúť, nastaviť expozíciu, znova zapnúť a môžete snímať video.


Plusy a mínusy

+ kovové utesnené telo
+ tiché zrkadlo a uzávierka
+ Wi-Fi s NFC
+ hľadáčik
+ citlivejší AF
+ väčší buffer
+ Time Lapse
+ zlepšenie intervalometra
+ Auto ISO v manuálnom móde
+ plná podpora CLS
+ podpora starších AF a manuálnych objektívov
+ 1/8000 s, X-sync 1/250 s

- nemá group AF
- nezvýšila sa snímková frekvencia
- nemá výklopný displej
- aplikácia pre inteligentné zariadenia

Záver

obr21.jpg

Nikon D7200 vyzerá na prvý pohľad rovnako ako jeho predchodca. Majitelia D7100, ktorí svoj fotoaparát používajú prevažne na fotenie, zlepšenia príliš neocenia. Iste, máme tu o niečo citlivejší AF, konečne aj Wi-Fi a zlepšenú prácu s farbami. Ako dôvod na upgrade je to málo. O niečo viac dôvodov majú astrofotografi, ktorým nový model uľahčí fotenie tzv. star trails. Dôvodom na upgrade môže byť zlepšenie funkcií videa.

Opäť sa musím na Nikon hnevať pre jeho škrečkovanie nových technológií. Prečo nemôže mať D7200 otočný dotykový displej ako nižší model D5500? Myslím, že to by bol pádny dôvod na upgrade aj pre tých, ktorí sú s D7100 nadmieru spokojní. Rovnako ako pri D750 by som si prial aj zlepšenie AF modulu, nech sú všetky senzory krížové. Slabinou je AF v režime videa, kde Canon dokazuje so svojím hybridným AF a objektívmi SMT, že to ide aj pri zrkadlovke. Keďže stále neprichádza Nikon D400 (alebo inak označený nástupca D300), mohol Nikon napumovať D7200 aspoň na 8 obr./s v slede 40-50 obrázkov RAW. Ako som písal v recenzii Nikonu D5500, zišiel by sa nový model D6XXX, ktorý by zaplnil medzeru a zároveň konkuroval Canonu EOS 7D Mark II.

Tak či onak, Nikon D7200 je vynikajúci fotoaparát. Nemá žiadnu slabinu (azda okrem buffera), aj keď je stále čo zlepšovať. Jeho silné vlastnosti sú vyváženosť, výborná ergonómia a najmä špičková obrazová kvalita. Takto má vyzerať poriadna zrkadlovka. Od redakcie získava ocenenie TOP.

Zdroj: ephoto.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Modulárna stavebnica CellRobot umožní zhotoviť robota z gúľ

16.01.2017 00:20

Čínska spoločnosť KEY predvádzala na CES 2017 unikátnu stavebnicu, ktorá umožní postaviť robota pozostávajúceho z gúľ. Jadrom systému CellRobot je jednotka, v ktorej sídli CPU a batéria. Okrem toho o ...

Produkty

Nové procesory Intelu možno napadnúť cez port USB. Netreba špeciálne vybavenie a útok nemožno ani detegovať

16.01.2017 00:35

Výskumníci zo spoločnosti Positive Technologies odhalili, že niektoré nové procesory Intelu obsahujú rozhranie JTAG (Joint Test Action Group) na ladenie a konfiguráciu, prístupné cez porty USB 3.0, kt ...

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá