Image
12.8.2015 0 Comments

Niekoľko tipov, ako sa vyhnúť podvodným internetovým odkazom

To, že treba porozmýšľať pred kliknutím na odkaz URL v e-mailoch, čitateľom PC REVUE pripomínať nemusíme. Keďže aj oni majú svojich známych, rodiny, rozhodli sme sa v tomto stĺpčeku dať dokopy niekoľko tipov, ako ostať v prípade podvodných liniek čo najviac v bezpečí. Takéto podvodné odkazy vás totiž môžu pripraviť o citlivé dáta a infikovať najrôznejším druhom malvéru. Pred časom vhodné tipy publikoval na spravodajskom portáli ESETu WeLiveSecurity.com náš korešpondent Karl Thomas.

Veríte osobe, ktorá odkaz zdieľa, posiela? Rovnako ako v reálnom živote platí: dôveruj, ale preveruj. Na jednej strane je vyššia pravdepodobnosť, že škodlivý link dostanete z neznámej adresy či od neznámeho používateľa, ale ostražití buďte aj pri vašich známych. Nakoniec aj oni môžu byť obeťou. No je tu aj dobrá správa: hoci phishingové útoky sú stále populárne, čoraz viac ľudí aj vďaka ostražitosti dokáže rozlíšiť originál od podvodu, pričom pomáhajú aj stále kvalitnejšie filtre spamu. Obzvlášť veľkú ostražitosť majte pri e-mailoch, ktoré nesú napríklad hlavičku PayPal – operácie tam vykonávajte priamo vo svojom konte na webe PayPalu.

Veríte médiu, platforme? Takmer určite sa nemusíte obávať nebezpečných odkazov na intranete firmy, link zdieľaný na neznámom twitterovom účte môže byť iná káva. Pritom práve sociálne siete ako Twitter a Facebook sú prostredím, kde sa nebezpečný spam šíri. Takisto si dávajte pozor na skopírované podvodné kontá, ktoré sa tvária ako vaši priatelia, dokonca aj priamo vaši priatelia sa môžu stať obeťami útokov. Ak sa vám konverzácia s nimi, resp. odkazy, ktoré zdieľajú, zdajú podozrivé, určite na ne neklikajte.

Viete, kam odkaz smeruje? Pozrite sa priamo na link zdieľaného obsahu. Veríte tejto on-line destinácii? Ak jej neveríte alebo ju nespoznávate, neklikajte. Ak vás obsah (článok) natoľko zaujal, skúste si ho vyhľadať cez Google, ak ide o reálnu správu, zrejme ju nájdete aj na dôveryhodnejšom mieste. Práve významné spravodajské udalosti sa často zneužívajú na útoky. Či už sú to športové udalosti, ako napr. majstrovstvá sveta, olympijské hry, alebo tie spravodajské – prírodná katastrofa, teroristický útok. Dávajte si pozor aj na skrátené linky. Áno, ich pôvodný úmysel je dobrý, ale podvodnú stránku aj ľahšie skryjú. Môžete napríklad použiť LongURL alebo CheckShortURL, ktoré vám linku ukážu v jej originálnej dlhej forme.

S odpoveďami na tieto tri otázky a s radami, ktoré Thomas Karl dáva, môžete byť vy a vaši známi v kybernetickom priestore o niečo bezpečnejší. Práve ľudské správanie je totiž stále najväčšia zraniteľnosť v on-line prostredí. Na druhej strane kyberpriestor je miesto ponúkajúce príležitosti, obsah a zábavu. Preto vám aj tento mesiac želám skvelé a hlavne bezpečné surfovanie.

 

 

Zobrazit Galériu

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 3

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá