Image
12.11.2012 0 Comments

Nexus 7 alebo iPad Mini – ktorý tablet si kúpiť?

Vianočný trh bude tento rok v kategórii 7-palcových tabletov veľmi zaujímavý. Na trhu sa objavili dve vlajkové lode - Nexus 7 a iPad Mini. Pre niekoho môže byť zaujímavou voľbou aj Kindle Fire HD, toto zariadenie však u nás bežne nekúpite. Ktorý z tabletov si vybrať?

Prv ako sa pustíme do podrobnejšieho porovnávania, prvé rozhodnutie je dôležitosť otázky ceny. Najlacnejší Nexus 7 so 16 GB úložiskom u nás kúpite od 229 EUR, za iPad Mini s rovnakou veľkosťou internej pamäte zaplatíte o 100 EUR viac. Ide o verzie Wi-Fi, pričom k dispozícii sú aj 3G/4G verzie. Tablet Googlu je vybavený operačným systémom Android vo verzii 4.1 s možnosťou aktualizácie na 4.2 a iPad Mini využíva iOS 6. Ak je pre vás rozhodujúca otázka ceny, Nexus 7 ponúka výhodnejší pomer cena/výkon. V prípade, že ste zástancom konkrétneho operačného systému, voľba je takisto jasná.

Nexus_ipad1.jpg

Nexus je vybavený 7-palcovým displejom IPS s rozlíšením 1280 × 800. iPad Mini má trošku väčší displej, konkrétne disponuje 7,9-palcovou obrazovkou a rozlíšením 1024 × 768. Kvalita displeja a obrazu, farebnosť, jas - v tomto smere jasne dominuje Nexus 7, ktorý je svojím tvarom lepšie prispôsobený na pozeranie filmov a videa. iPad Mini má vhodnejší pomer strán na čítanie a prehliadanie internetu. Tablet Nexus od ASUSu je aj papierovo výkonnejší ako jeho konkurent od Applu. Dizajn tela chválime v prípade oboch zariadení, aj Nexus, aj iPad Mini sa pohodlne držia v ruke a vyzerajú na pohľad pekne. Z hľadiska hardvérových špecifikácií ešte spomeňme, že verzia Wi-Fi iPadu Mini neobsahuje senzor GPS, v Nexuse sa nachádza.

Výber správneho tabletu je z veľkej časti daný aj tým, na čo ho potrebujete a čo od zariadenia očakávate. Základom každého mobilného operačného systému sú aplikácie. Pokiaľ ide o ich množstvo, AppStore aj Google Play ponúkajú takmer rovnaký počet dostupných aplikácií - viac ako 700 000. iOS je však uzatvorený systém a Apple kladie väčší dôraz na bezpečnosť a používateľský komfort, ale za cenu možných obmedzení. Android je otvorený systém, je to voľnejšia platforma aj z hľadiska prispôsobenia si systému zo stránky aplikácií. Hoci v oboch obchodoch nájdete veľa zbytočných aplikácií a v prípade Androidu sú niektoré aj dizajnovo škaredé, tie najpopulárnejšie značky ponúkajú takmer porovnateľný používateľský zážitok na oboch platformách. V prípade Applu za aplikácie zvyčajne zaplatíte viac, nie je to však pravidlo.

Nexus_ipad2.jpg

Čo sa týka multimediálnej zábavy, iOS predstavuje najlepšiu mobilnú platformu súčasnosti v oblasti hrania hier, no Nexus 7 má krajší a kvalitnejší displej, vhodnejší na tieto účely. Android takisto disponuje aj výbornou podporou formátov videa, do tabletu nahráte film a o nič sa nestaráte. V prípade iOS je potrebná synchronizácia s iTunes (video musí byť skonvertované do správneho formátu), prípadne využitie niektorej z platených aplikácií, ktoré podporujú aj ostatné formáty, či zakúpenie filmu priamo z obchodu. V tomto smere teda preferujeme Nexus. Z hľadiska počúvania hudby, prehliadania internetu a čítania elektronických kníh je to remíza, aj keď iPad Mini môže na tieto účely viac vyhovovať svojím pomerom strán. Porovnateľná je aj výdrž batérie.

Nexus 7 má integrovaný ekosystém služieb Google (Gmail atď.), ten si však môžete čiastočne integrovať aj do iPadu Mini nainštalovaním dostupných aplikácií. Oba operačné systémy disponujú rôznorodou ponukou aplikácií kancelárskych balíkov, ak teda zariadenie chcete využiť aj na základnú prácu, k obom tabletom možno pripojiť bluetoothovú klávesnicu.

Nexus_ipad3.jpg

Pokiaľ sa stále neviete rozhodnúť, či si zaobstarať Nexus alebo iPad Mini, skúste zodpovedať nasledujúce otázky:

Je pri výbere tabletu rozhodujúca cena? - Kúpte Nexus 7.
Chcem zariadenie využívať hlavne na pozeranie filmov a zábavu? - Kúpte Nexus 7.
Chcem používať aj neschválené aplikácie? - Kúpte Nexus 7.
Používam ďalšie zariadenia s iOS/Mac? - Kúpte iPad Mini.
Chcem zariadenie využívať aj na základnú prácu? - Hoci obe zariadenia disponujú porovnateľnými možnosťami, z hľadiska komfortu sa nám v tomto smere viac osvedčil iPad Mini.
Chcete iPad Mini s kvalitnejším displejom? - Počkajte si na ďalšiu generáciu.


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá