Image
5.10.2016 1 Comments

Nenechajte si ujsť. Výstava historických počítačov v OC Bory Mall - od Didaktiku až po SMEP

Pri príležitosti 60. výročia informatiky na Slovensku sa koná séria podujatí pod názvom Extrapolácie 2016. Na programe sú rôzne zaujímavé prednášky, prezentácie, výstavy či workshopy, zamerané tak na históriu výpočtovej techniky, ako aj budúcnosť IT na Slovensku. Jedna z akcií je aj výstava historických počítačov v OC Bory Mall.

Je tam síce oveľa menej exponátov než na Stálej výstave dejín výpočtovej techniky na Slovensku, ktorá je trvalo inštalovaná v areáli SAV na Patrónke, no výstava v OC Bory Mall je dostupná kedykoľvek. Odporúčame pristaviť sa a zaspomínať.

Analógové počítače a kalkulačky

Nesmelé začiatky éry minipočítačov, o ktorých mohol bežný občan vzhľadom nak cenu a nedostupnosť iba snívať

SMEP (Systém Malých Elektronických Počítačov)

Československé osobné počítače, takisto drahé a ťažko dostupné

Prečo mikropočítače vyrábali aj také „renomované“ firmy z počítačového fachu, ako je Strojsmalt Pohorelá? Nuž, komunistickí papaláši už vtedy, keď sa počítačové dokumenty a programy prenášali na magnetofónových kazetách, mali hrôzu z toho, čo dnes voláme sociálne siete. Báli sa, že sa medzi pospolitým ľudom budú takto šíriť samizdaty a iné nebezpečné materiály. Preto keď sa z jedného typu vyrobilo pás sto kusov, jeho výrobu zastavili a začali dodávať iný typ, čo najnekompatibilnejší s predchádzajúcim.

Sinclair ZX 80

Sinclair ZX 81

Najpopulárnejší mikropočítač v Československu Sinclair ZX Spectrum. Oficiálne sa nedovážal, takže sa dal kúpiť len v Tuzexe alebo doviezť zo zahraničia.

V Tuzexe sa predával aj tento Sord M5

Populárne boli aj ďalšie značky - Sharp, Commodore a Atari. Sharp MZ 821 sa niekoľko mesiacov dal kúpiť v predajniach domácich potrieb.

Didaktik Alfa bol určený pre školy

Program podujatia nájdete na webe http://extrapolacie2016.sk/

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

1 Comments

  1. to su crepy reakcia na: Nenechajte si ujsť. Výstava historických počítačov v OC Bory Mall, od Didaktikov až po SMEP
    6.10.2016 18:10
    Totalne
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá