Image
5.10.2016 1 Comments

Nenechajte si ujsť. Výstava historických počítačov v OC Bory Mall - od Didaktiku až po SMEP

Pri príležitosti 60. výročia informatiky na Slovensku sa koná séria podujatí pod názvom Extrapolácie 2016. Na programe sú rôzne zaujímavé prednášky, prezentácie, výstavy či workshopy, zamerané tak na históriu výpočtovej techniky, ako aj budúcnosť IT na Slovensku. Jedna z akcií je aj výstava historických počítačov v OC Bory Mall.

Je tam síce oveľa menej exponátov než na Stálej výstave dejín výpočtovej techniky na Slovensku, ktorá je trvalo inštalovaná v areáli SAV na Patrónke, no výstava v OC Bory Mall je dostupná kedykoľvek. Odporúčame pristaviť sa a zaspomínať.

Analógové počítače a kalkulačky

Nesmelé začiatky éry minipočítačov, o ktorých mohol bežný občan vzhľadom nak cenu a nedostupnosť iba snívať

SMEP (Systém Malých Elektronických Počítačov)

Československé osobné počítače, takisto drahé a ťažko dostupné

Prečo mikropočítače vyrábali aj také „renomované“ firmy z počítačového fachu, ako je Strojsmalt Pohorelá? Nuž, komunistickí papaláši už vtedy, keď sa počítačové dokumenty a programy prenášali na magnetofónových kazetách, mali hrôzu z toho, čo dnes voláme sociálne siete. Báli sa, že sa medzi pospolitým ľudom budú takto šíriť samizdaty a iné nebezpečné materiály. Preto keď sa z jedného typu vyrobilo pás sto kusov, jeho výrobu zastavili a začali dodávať iný typ, čo najnekompatibilnejší s predchádzajúcim.

Sinclair ZX 80

Sinclair ZX 81

Najpopulárnejší mikropočítač v Československu Sinclair ZX Spectrum. Oficiálne sa nedovážal, takže sa dal kúpiť len v Tuzexe alebo doviezť zo zahraničia.

V Tuzexe sa predával aj tento Sord M5

Populárne boli aj ďalšie značky - Sharp, Commodore a Atari. Sharp MZ 821 sa niekoľko mesiacov dal kúpiť v predajniach domácich potrieb.

Didaktik Alfa bol určený pre školy

Program podujatia nájdete na webe http://extrapolacie2016.sk/

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

1 Comments

  1. to su crepy reakcia na: Nenechajte si ujsť. Výstava historických počítačov v OC Bory Mall, od Didaktikov až po SMEP
    6.10.2016 18:10
    Totalne
    Reagovať

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá