SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Našli spínač, ktorý aktivuje odumieranie rakovinových buniek

2

Vedci prišli na spôsob, ako odpáliť „dvere“, ktoré vedú k jadru rakovinových nádorov, a otvoriť ich dokorán pre medikamentóznu liečbu. Stratégia funguje tak, že sa spustí „časovaná bomba“ na bunkách, ktoré lemujú krvné cievy spojené s nádorom. Tieto cievy kontrolujú prístup k nádorovému tkanivu, a kým sa neotvoria, imunitné bunky sa nemôžu dostať do nádoru, aby proti nemu bojovali. Časovaná bomba na týchto bunkách je v skutočnosti receptor nazývaný Fas (alebo CD95). Keď je aktivovaný správnou protilátkou, spustí programované odumieranie tejto bunky.

V nedávnych experimentoch s použitím myších modelov a ľudských bunkových línií vedci z Kalifornskej univerzity v Davise identifikovali špecifické protilátky, ktoré po pripojení k receptorom Fas účinne spúšťajú samoimplóziu. „Predchádzajúce snahy o zacielenie na tento receptor boli neúspešné. Ale teraz, keď sme tento epitop identifikovali, mohla by existovať terapeutická cesta, ako zacieliť Fas v nádoroch,“ vysvetľuje imunológ a hlavný autor štúdie Jogender Tushir-Singh.

Protilátka, ktorá sa viaže na tento epitop (špecifická časť receptora) v podstate predstavuje spínač zabíjania bunky. Len čo sa tento imunitný kontrolný bod otvorí, iné terapie rakoviny, ako je terapia CAR-T, môžu získať prístup k viacerým svojim cieľom, ktoré sú často skryté v nádore. Terapia CAR-T funguje naprogramovaním vlastných bielych krviniek, nazývaných T-bunky, aby sa naviazali na špecifické typy rakovinových buniek a napadli ich. Tieto prispôsobené imunitné bunky sa však zvyčajne nedokážu dostať cez „okolité“ bunky, preto terapia CAR-T bola schválená len na liečbu rakoviny krvi alebo leukémie, ale nedosahuje úspech proti pevným nádorom.

V nedávnych experimentoch vedci vyvinuli dve umelo vytvorené protilátky, ktoré boli účinné pri pripájaní sa k receptorom Fas a spôsobili samoimplodovanie okolitých buniek. Ligand Fas vyvinutý výskumníkmi dokázal zapojiť dve kritické časti receptora Fas, ktoré by sa podľa výskumníkov mali ďalej skúmať. Ak sa bunky CAR-T upravia tak, aby sa zameriavali aj na tieto časti receptorov na okolitých bunkách, liečba by mohla byť oveľa účinnejšia proti nádorom. Štúdia bola publikovaná v časopise Cell Death & Differentiation.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Spinacgemius reakcia na: Našli spínač, ktorý aktivuje odumieranie rakovinových buniek

27.11.2023 20:11
Takze za 10 rokov vymizne rakovina?
Budeme zit 200 rokov v zdravi?
Super!
Teraz uz len vyriesit tych par ,,bezvyznamnych,,etickych a globalnych problemikov,ako su napr. nabozenstva,pohlavia,umelu inteligenciu,vojny,pocasie,klimu,zemetrasenia,protuberancie, atd.
Reagovať

RE: Spinacgemius reakcia na: Spinacgemius

22.12.2023 18:12
Samozrejme že áno. Takéto optimistické články sú tu každých pár rokov. Akurát tá pásomnica si neuvedomuje, že sa opakuje a už niekoľko desaťročí jej nikto neverí.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať