Image
3.3.2016 0 Comments

Nasadíme si ružové okuliare?

Virtuálna a rozšírená realita sú horúce témy technologických trendov budúcnosti. V skutočnosti však nenápadne ovplyvňujú našu prítomnosť už teraz. Na smartfónoch je bežná funkcia automatického zlepšovania portrétových záberov, takže softvér hneď po zábere okamžite vyhladí vrásky a drobné nerovnosti pokožky,  zjemní farebné tóny a pleti dodá nádych mejkapu. Pôvodná tvár a jej upravená verzia zdieľaná na sieti tak ukazuje dvoch dosť rozdielnych ľudí.  

Čoskoro sa možno pri smartfónových foťákoch stretneme s doplnením funkcie softvérového vizážistu, ktorý našim krajším polovičkám v reálnom čase doplní do ich portrétnych záberov aj virtuálne očné tiene, virtuálne namaľované pery, husté predĺžené riasy a vlasy ako po trojhodinovej návšteve kaderníka. Alebo pri zábere postáv uberie nadbytočné kilá a pridá tam, kde treba pridať. Bez toho, aby sa pred postovaním na Instagrame bolo treba namáhať s prenášaním súborov a trápením v desktopovom Photoshope. A možno taká aplikácia už existuje. Z hľadiska sofistikovanosti softvérových algoritmov či výpočtového výkonu by to nemal byť problém, veď už teraz existujú „apky“, ktoré v reálnom čase dokážu vzájomne vymieňať charakteristické črty osôb v zábere smartfónu, takže výsledok je fakt realistický, zábavný, až trošku znepokojujúco zvláštny (Pixsurgery). Alebo doplniť do vlastnej tváre črty filmovej postavy, psa či ježibaby (MSQRD). Veľmi presvedčivé a realistické. 

Čo keby sa postupným vývojom virtuálnej a rozšírenej reality stali smart okuliare (alebo smart šošovky) našou bežnou výbavou, v kombinácii so smart hodinkami by úplne nahradili smartfóny a stali sa tak kľúčovým zobrazovacím zariadením budúcnosti? Takým bežným, že by sme si ich nasadili, len čo by sme ráno vstali z postele, a odkladali ich ako poslednú vec pred spaním. Smart okuliare by umožňovali nonstop 24 hodín denne v reálnom čase „zlepšovať“ pohľad na celý fyzický svet okolo nás. Zmizlo by nevľúdne sychravé počasie, zmizli by ošarpané budovy, špinavé chodníky, zachmúrení chodci, otravní kolegovia či spolužiaci. Zmizla by neuprataná domácnosť vrátane večne ufrflanej nežnej polovičky, ktorá sa prestala o seba starať už niekedy veľmi dávno. Namiesto toho by ste si vybrali realitu, na akú by ste mali práve náladu. Či už úplne umelú, virtuálnu, alebo skutočnú, fyzickú, len mierne upravenú. Vymazať objekty či ľudí, ktorých nechceme vidieť, a nahradiť ich inými, zlepšenými,  to  technicky možno urobiť už teraz, prípadne čoskoro. Znie to tak trochu matrixovsky, ale nie je to sci-fi, dokonca je dosť pravdepodobné, že vývoj v oblasti VR sa bude uberať práve týmto smerom. Pre mnohých je ich realita dosť frustrujúca a hľadajú z nej únik alebo spôsob, ako si ju zlepšiť rôznymi viac či menej legálnymi spôsobmi. A pokiaľ situáciu nezvládajú, prichádza depresia. Existujú však experimenty, ktoré skúmajú, ako možno používať virtuálnu realitu v boji s klinickou depresiou, pričom prvé pozitívne výsledky ohlásilo už 60 % pacientov.

Mne by na začiatok stačili okuliare rozšírenej reality, ktoré by napríklad zo záberov infrakamery zobrazovali pri šoférovaní v noci kontúry cesty ďaleko dopredu, takisto neosvetlených chodcov  predo mnou. Alebo pri lyžovaní v hmle, keď nič nevidím na pol metra, terén vpredu.  Alebo doplnkové údaje o náhodnom známom, keď si neviem spomenúť, ako sa volá, kde robí, odkiaľ sa poznáme (o čom som už párkrát písal). Alebo doplnkové údaje o tovare pri nákupe v potravinách: odkiaľ reálne pochádza, v akom prostredí vyrastali zvieratá, ktorých produkciu konzumujeme. Alebo kde som zaparkoval auto v podzemnej garáži OC. Príkladov je habadej. A časom si možno zvykneme aj na tú zlepšenú realitu, mnohí by ju uvítali. Napríklad keby všetci nosili okuliare VR , ženy by sa nemuseli ráno maľovať ani nijako špeciálne obliekať, stačilo by nahodiť staré tepláky a ide sa do ulíc J.

Naši predkovia si vo chvíľkach núdze nasadzovali pomyselné ružové okuliare, pokrok pokročil a my budeme mať high-tech okuliare na zlepšenú realitu. Otázka je, či nájdeme silu na ich zloženie z nosa.

Zaujímavé čítanie vám želá

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Farebná tlač v profesionálnej kvalite pre každého

08.11.2016 00:00

OKI Smart Colour Solutions Event  Spoločnosť OKI sa posledné tri roky orientovala najmä na multifunkčné tlačiarne do kancelárskeho prostredia a posunula sa od predaja produktov k predaju komplexných ...

Magazín

Ako na výrobu technologických produktov v Číne

08.11.2016 00:00

Ste startup, ktorý ukončil vývoj produktu a chystá sa na veľkosériovú výrobu? Hľadáte dodávateľa, ktorý vám ponúkne čo najlepšie podmienky? Poďte sa pozrieť, ako sa vyrába v Číne. O praktické skúseno ...

Magazín

Budúcnosť patrí high-endu

08.11.2016 00:00

Ako naznačujú výsledky prieskumov trhu agentúry CIPA (Camera & Imaging Product Association), predaj digitálnych fotoaparátov od roka 2010 vytrvalo klesá. Z pôvodných 121,5 milióna kusov do roku 20 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá