9.8.2012 0 Comments

Najvýznamnejšia legislatíva EP v prvom polroku 2012

Európsky parlament stihol počas prvých siedmich mesiacov roku 2012 odmietnuť kontroverznú medzinárodnú obchodnú dohodu ACTA a pracovať na viacerých ambicióznych návrhoch, ktorých cieľom je opätovne naštartovať hospodársky rast v Únii. Tieto návrhy sa týkajú napríklad prísnejších pravidiel pre deficity jednotlivých členských krajín, zavedenia dane z finančných transakcií, alebo obmedzenia bonusov bankárov. Prinášame vám prehľad všetkých kľúčových opatrení.

Europoslanci drvivou väčšinou zamietli dohodu proti falšovaniu ACTA po mesiacoch protestov, ktoré prebiehali tak on-line, ako i offline. Jej odporcovia sa obávali, že by uprednostňovala záujmy veľkých firiem na úkor občianskych práv. Nesúhlas Európskeho parlamentu znamená, že dohoda nevstúpi na území EÚ do platnosti.

Parlament schválil posilnenie pravidiel týkajúcich sa zlepšenia hospodárskeho riadenia v Európskej únii. Balík šiestich legislatívnych opatrení, tzv. "Six-Pack" zabráni tomu, aby sa dlhy a štátne deficity európskych krajín vymkli spod kontroly. Ešte ďalej ide návrh balíka dvoch opatrení, tzv. "two-pack", ktorý je zameraný na posilnenie finančnej disciplíny v rámci eurozóny. Viac informácií získate v našom špecializovanom článku "Všetko, čo potrebujete vedieť o hospodárskom riadení". Odkaz na všetky špecializované články nájdete vpravo.

Poslanci sa venovali i návrhu smernice zameranej na stabilizáciu hypotekárneho trhu v EÚ. Parlamentný spravodajca, španielsky sociálny demokrat Antolín Sánchez Precedo chce lepšie chrániť tých, ktorí si požičiavajú, a dať úverom v EÚ pevnejšie základy.

Vedeli ste, že bankári si môžu domov odniesť bonusy vo výške až desaťnásobku ich ročného platu? Europoslanci chcú povolenú výšku bonusov obmedziť v pomere 1:1 k ich základnému platu. Bonusy sú zvyčajne udeľované podľa očakávaného nie skutočného výkonu. To bankárov podporuje v nadmerne rizikových aktivitách.

Väčšina poslancov podporuje zavedenie celoeurópskej dane z finančných transakcií, napríklad z výmeny dlhopisov a derivátových zmlúv. Cieľom je zaistiť, aby finančný sektor spravodlivým dielom prispel k prekonaniu krízy v Únii, a odradiť bankárov od podstupovania príliš veľkého rizika.

Parlamentný výbor pre hospodárske záležitosti schválil návrh nariadenia o regulácii ratingových agentúr. Cieľom je znížiť závislosť európskych krajín na ich hodnotení, čo by malo viesť k väčšej zodpovednosti, transparentnosti a nezávislosti.

Cestná doprava získala väčšiu podporu po tom, ako Parlament schválil nové pravidlá garantujúce zníženie byrokracie a predchádzanie podvodom. Vodičov kamiónov napríklad čakajú nové tachografy, ktoré umožnia úradom jednoduchšiu kontrolu toho, či vodiči dodržiavajú čas povolený na jazdu ako aj nutné prestávky.

Európsky parlament rovnako pracuje na nových pravidlách, vďaka ktorým bude riešenie spotrebiteľských sporov jednoduchšie, lacnejšie a nebude požadovať zapojenie súdov. Výbor pre vnútorný trh schválil dva návrhy, ktoré sa týkajú odškodňovania spotrebiteľov.

Používanie mobilov, smartfónov a tabletov na cestách do iných krajín EÚ je od 1. júla vďaka dohode Európskeho parlamentu s Radou oveľa lacnejšie.

Obete trestných činov získajú rovnakú mieru podpory naprieč celou EÚ. Výbor pre občianske slobody a Výbor pre práva žien schválili návrh smernice, ktorou sa posilnia práva, podpora a ochrana obetí zločinu. Dôležitým aspektom nových pravidiel je aj individuálne posúdenie každej obete, ktoré je nevyhnutné pre identifikáciu potenciálnych potrieb osobitnej ochrany.

Európsky parlament rovnako prijal uznesenie vyzývajúce k dôslednejšiemu presadzovaniu pravidiel pre zaistenie dobrých životných podmienok zvierat. Všetky právne medzery musia byť "zaplátané" a tiež je potrebné pomenovať a pranierovať tých, čo pravidlá porušujú.

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá