Image
8.3.2016 0 Comments

Najväčšia európska crowdinvestingová sieť vstupuje na Slovensko

Najväčšia crowdinvestingová sieť v Európe CONDA vstupuje v marci tohto roka aj na slovenský trh. Crowdinvesting ponúka firmám novú možnosť získania kapitálu na rozvoj svojho biznisu. Cieľom spoločnosti CONDA je totiž podporiť zaujímavé projekty firiem novou, revolučnou formou investovania – pomocou vkladov od bežných ľudí. CONDA tak ponúka všetkým ľuďom ďalšie možnosti, ako sa môžu stať investorom, zhodnotiť svoje peniaze a zároveň podporiť konkrétne firmy a projekty. Záujemca sa môže do crowdinvestingu, ktorý vo svete rastie už ostatných desať rokov, zapojiť investíciou od výšky 100 eur.

„Crowdinvestingový biznis rastie každoročne o 200 percent a v každej krajine sa stretáva s veľkým pozitívnym ohlasom zo strany firiem aj investorov. Sme veľmi radi, že môžeme poskytnúť takýto priestor aj slovenským firmám zo všetkých oblastí biznisu a pomôcť im rásť,“ uviedol Paul Pöltner, zakladateľ rakúskej spoločnosti CONDA, ktorá pôsobí už v šiestich krajinách Európy.

Spoločnosť plánuje na Slovensku podporiť a spolupracovať s vyše desiatkou projektov ročne z celého spektra biznisu – od gastronómie cez strojárske firmy až po informačné technológie a služby. Crowdinvesting môžu využiť nielen existujúce spoločnosti, ale aj startupy. Nový model financovania je zaujímavý najmä pre firmy, ktoré potrebujú finančnú injekciu na expanziu, rozšírenie výroby alebo nové aktivity v sumách od 50-tisíc eur, ideálne okolo 100- až 200-tisíc eur. „Výhodou crowdinvestingového financovania pre firmy sú napríklad nižšie vstupné náklady na získanie pôžičky. Firma raz ročne platí iba úroky a istinu spláca až na konci platnosti zmluvy. Zároveň sa spoločnosť stáva po získaní kapitálu z crowdinvestingu dostupnejšou aj pre ďalší kapitál – súkromný či bankový,“ vysvetlil Andrej Wallo, regionálny manažér CONDA pre Slovensko.

Cez CONDA doteraz investovalo vyše 5000 ľudí. Na Slovensku plánuje spoločnosť v tomto roku zaregistrovať okolo 500 investorov. Výhodou pre investorov je podľa Andreja Walla oveľa vyššie zhodnotenie ich kapitálu než pri väčšine bankových aj nebankových produktov na trhu. Počas trvania pôžičky sa investorom totiž vyplácajú úroky štandardne vo výške 4,5 % ročne, zároveň môžu získať bonus zo zhodnotenia firmy na konci kontraktu. Investori nadobúdajú virtuálny podiel vo firme, ktorý je kalkulovaný ako pomer účasti ich investície na hodnote firmy v momente investovania. Ak projekt nedosiahne minimálnu hranicu investovania, peniaze sa investorom v plnej výške vrátia.

„CONDA nie je prvá firma, ktorá prišla s týmto konceptom, ale je určite prvou crowdinvestingovou sieťou, ktorá prekonala cezhraničné bariéry a vstúpila na ďalšie európske trhy. Chceme sa stať prvou celoeurópskou crowdinvestingovou platformou, kde budú prezentované inovatívne firmy. Ich potenciál tak bude môcť podporiť investovaním každý, kto bude mať o to záujem,“ doplnil Paul Pöltner.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

VMworld 2016: Čo sa stane 29. 6. 2021 o 15:57?

19.10.2016 00:08

V Barcelone sa začalo jedno z najvýznamnejších podujatí zameraných na cloudové a virtualizačné technológie VMworld 2016. Viac než 10 000 účastníkov z 96 krajín si na prvej hlavnej prednáške okrem inéh ...

Biznis

PR: PAM – správa privilegovaných účtov

19.10.2016 00:07

Prečo neukladať heslá v Exceli? Skratka PAM v nadpise znamená Privileged Account Management, čiže správa privilegovaný účtov. Takto sa zvyknú označovať nástroje na zabezpečenie a správu prístupových ...

Biznis

Problémy s mobilom Note 7 budú Samsung stáť vyše 5 mld. USD

15.10.2016 00:10

Zastavenie výroby smartfónu Galaxy Note 7 bude juhokórejskú spoločnosť Samsung Electronics stáť zhruba 3 mld. USD v tomto a nasledujúcom štvrťroku, čiže celkové náklady stiahnutia budú prinajmenšom 5, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá