Image
19.8.2014 0 Comments

Najrýchlejšia kamera zachytí 4,4 bilióna snímok za sekundu

STAMP_cam.jpg Vedci z dvoch japonských univerzít spoločným úsilím vyvinuli najrýchlejšiu videokameru, ktorá je schopná zhotoviť 4,4 bilióna snímok za sekundu. (Na porovnanie, funkcia slow-motion videa na Apple iPhone umožňuje zhotoviť 120 snímok za sekundu, čo znamená, že by jej trvalo viac ako 1161 rokov, kým by zachytila toľko snímok, ako zvládne nová kamera za sekundu.)

Vo svojom článku publikovanom v časopise Nature Photonics japonský tím opisuje schopnosti svojej nevšednej kamery. Vysokorýchlostné kamery umožňujú výskumníkom, ale aj bežným používateľom vidieť procesy, ktoré doteraz neboli opticky zachytiteľné. Nové zariadenie pracuje s technológiou STAMP (Sequentially Timed All-optical Mapping Photography).

Doteraz sa kamery vybavené touto technológiou spoliehali na tzv. pump-probe proces, ktorý využíva extrémne krátke a rýchle laserové pulzy na synchronizáciu uzávierky prístroja a snímaného objektu. Nevýhodou tohto prístupu bolo, že si vyžaduje opakované merania na konštrukciu obrazu, čím sa skresľuje aj jeho kvalita. Nová kamera využíva tzv. femtofotografiu, ktorá nepotrebuje opakované merania.

Kamera funguje prostredníctvom optického mapovania priestorového profilu objektu, ktorý sa mení v priebehu času. Navyše pracuje 1000-krát rýchlejšie ako prechádzajúce modely. Okrem vysokej snímkovacej frekvencie má aj vysoké rozlíšenie - 450 × 450 pixelov.

Podľa tímu tvorcov takúto kameru možno použiť na zachytenie chemických reakcií, vibračných vĺn, plazmovej dynamiky či vedenia tepla materiálom, ktoré prebieha približne šestinovou rýchlosťou svetla. Užitočná by mohla byť aj v oblasti medicíny. Vedci pracujú na jej vývoji už tri roky a ich aktuálny cieľ je jej zmenšenie, v súčasnosti má totiž asi jeden štvorcový meter.

Zdroj: phys.org
independent.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 4

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá