Image
19.8.2014 0 Comments

Najrýchlejšia kamera zachytí 4,4 bilióna snímok za sekundu

STAMP_cam.jpg Vedci z dvoch japonských univerzít spoločným úsilím vyvinuli najrýchlejšiu videokameru, ktorá je schopná zhotoviť 4,4 bilióna snímok za sekundu. (Na porovnanie, funkcia slow-motion videa na Apple iPhone umožňuje zhotoviť 120 snímok za sekundu, čo znamená, že by jej trvalo viac ako 1161 rokov, kým by zachytila toľko snímok, ako zvládne nová kamera za sekundu.)

Vo svojom článku publikovanom v časopise Nature Photonics japonský tím opisuje schopnosti svojej nevšednej kamery. Vysokorýchlostné kamery umožňujú výskumníkom, ale aj bežným používateľom vidieť procesy, ktoré doteraz neboli opticky zachytiteľné. Nové zariadenie pracuje s technológiou STAMP (Sequentially Timed All-optical Mapping Photography).

Doteraz sa kamery vybavené touto technológiou spoliehali na tzv. pump-probe proces, ktorý využíva extrémne krátke a rýchle laserové pulzy na synchronizáciu uzávierky prístroja a snímaného objektu. Nevýhodou tohto prístupu bolo, že si vyžaduje opakované merania na konštrukciu obrazu, čím sa skresľuje aj jeho kvalita. Nová kamera využíva tzv. femtofotografiu, ktorá nepotrebuje opakované merania.

Kamera funguje prostredníctvom optického mapovania priestorového profilu objektu, ktorý sa mení v priebehu času. Navyše pracuje 1000-krát rýchlejšie ako prechádzajúce modely. Okrem vysokej snímkovacej frekvencie má aj vysoké rozlíšenie - 450 × 450 pixelov.

Podľa tímu tvorcov takúto kameru možno použiť na zachytenie chemických reakcií, vibračných vĺn, plazmovej dynamiky či vedenia tepla materiálom, ktoré prebieha približne šestinovou rýchlosťou svetla. Užitočná by mohla byť aj v oblasti medicíny. Vedci pracujú na jej vývoji už tri roky a ich aktuálny cieľ je jej zmenšenie, v súčasnosti má totiž asi jeden štvorcový meter.

Zdroj: phys.org
independent.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá