Image
19.8.2014 0 Comments

Najrýchlejšia kamera zachytí 4,4 bilióna snímok za sekundu

STAMP_cam.jpg Vedci z dvoch japonských univerzít spoločným úsilím vyvinuli najrýchlejšiu videokameru, ktorá je schopná zhotoviť 4,4 bilióna snímok za sekundu. (Na porovnanie, funkcia slow-motion videa na Apple iPhone umožňuje zhotoviť 120 snímok za sekundu, čo znamená, že by jej trvalo viac ako 1161 rokov, kým by zachytila toľko snímok, ako zvládne nová kamera za sekundu.)

Vo svojom článku publikovanom v časopise Nature Photonics japonský tím opisuje schopnosti svojej nevšednej kamery. Vysokorýchlostné kamery umožňujú výskumníkom, ale aj bežným používateľom vidieť procesy, ktoré doteraz neboli opticky zachytiteľné. Nové zariadenie pracuje s technológiou STAMP (Sequentially Timed All-optical Mapping Photography).

Doteraz sa kamery vybavené touto technológiou spoliehali na tzv. pump-probe proces, ktorý využíva extrémne krátke a rýchle laserové pulzy na synchronizáciu uzávierky prístroja a snímaného objektu. Nevýhodou tohto prístupu bolo, že si vyžaduje opakované merania na konštrukciu obrazu, čím sa skresľuje aj jeho kvalita. Nová kamera využíva tzv. femtofotografiu, ktorá nepotrebuje opakované merania.

Kamera funguje prostredníctvom optického mapovania priestorového profilu objektu, ktorý sa mení v priebehu času. Navyše pracuje 1000-krát rýchlejšie ako prechádzajúce modely. Okrem vysokej snímkovacej frekvencie má aj vysoké rozlíšenie - 450 × 450 pixelov.

Podľa tímu tvorcov takúto kameru možno použiť na zachytenie chemických reakcií, vibračných vĺn, plazmovej dynamiky či vedenia tepla materiálom, ktoré prebieha približne šestinovou rýchlosťou svetla. Užitočná by mohla byť aj v oblasti medicíny. Vedci pracujú na jej vývoji už tri roky a ich aktuálny cieľ je jej zmenšenie, v súčasnosti má totiž asi jeden štvorcový meter.

Zdroj: phys.org
independent.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá