SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Najrýchlejší procesor pre PC: Intel Core i7-4960X

Archív NXT
0

Spoločnosť Intel uvádza svoje architektúry na trh v zaujímavom poradí. Najnovšia architektúra sa vždy predstaví v procesoroch vyššej strednej triedy a časom sa postupne objavia aj odvodené modely s menším počtom jadier, prípadne s chýbajúcimi funkciami HyperThreading či Turbo Boost.

Náhľad na štruktúru procesorov Ivy Bridge-E

Až v poslednom kroku dôjde k uvedeniu najvýkonnejšieho procesora s danou architektúrou, pričom má tento model obyčajne 6 fyzických, teda 12 virtuálnych jadier, stojí okolo 1000 dolárov/eur a má za menom architektúry ešte pomlčku a E.

Bolo to tak aj v prípade doterajšieho najvýkonnejšieho CPU Core i7-3960X (nasledovaného vlastne onedlho mierne zrýchleným 3970X), založeného na architektúre Sandy Bridge-E, ktoré sa dostalo na trh až po tom, čo už mnohí z nás mali v počítačoch Ivy Bridge. No ani najrýchlejší model Ivy Bridge s označením Core i7-3770K nebol taký rýchly ako E-xtrémna verzia Sandy Bridge, čo vysvetľuje aj vyššie modelové značenie i7-3960X. Situácia sa teraz opakuje, najmodernejšou architektúrou Intelu je Haswell, na IDF už sme videli počítač bežiaci na jeho nasledovníkovi s názvom Broadwell. Tento článok je však o návrate Ivy Bridge v extrémnej šesťjadrovej verzii, s mamuťou pamäťou cache priamo v procesore a s nevyhnutne vysokou cenou 950 eur.

Intel Core i7-4960X sa veľmi podobá na svojho predchodcu, takisto sa môže pochváliť obrovskou 15 MB pamäťou cache tretej úrovne aj štvorkanálovým pamäťovým radičom (ideálne je teda osádzať dosky pamäťovými modulmi v počtoch, ktoré sú násobkami štyroch). Podobá sa aj frekvenciami dosahujúcimi 4 GHz, po pretaktovaní so vzduchovým chladičom siahajúcimi po 4,5 GHz. Násobič je odomknutý, a tak pri použití vodného chladenia a dosky schopnej dodávať stabilne vysoký prúd dokážete dostať tieto procesory ešte vyššie.

Novinka má však aj niekoľko odlišností, tá definujúca je nový výrobný proces 22 nm s tranzistormi Tri-Gate. Intel má s týmto výrobným procesom množstvo skúseností a poznať to, spotreba procesora oproti jeho predchodcovi klesla dosť výrazne, najmä v plnej záťaži. Zapracovalo sa aj na odvode tepla, takže IVB-E už netrpí neduhmi starších súrodencov, ktorí sa zvykli pri dlhodobej záťaži viac zahrievať, než by sa na takéto šetrné procesory patrilo. Pre Intel je výroba tohto CPU výhodnejšia aj z ďalšieho hľadiska, tentoraz totiž nejde o osemjadro s dvoma odpojenými jadrami, je to klasické šesťjadro so všetkými časťami plne aktivovanými. Jeho veľkosť aj počet tranzistorov tak netypicky klesli oproti priamemu predchodcovi, ktorý bol vnútri vlastne čiastočne odpojený Xeon.

intel cip.JPG

Menšia nevýhoda najnovšieho procesora Intel je jeho staršia platforma - pracuje s doskami s päticou LGA2011, ktoré sú na trhu už od konca roku 2011. Na týchto doskách sa vyskytuje len čipová súprava Intel X79, ktorá priamo nepodporuje napríklad USB3.0 a ponúka len dve linky pre SATA 6 Gb/s, takže ľubovoľná ďalšia konektivita tohto druhu musí prísť cez riešenie tretej strany, pre ktorého osadenie sa musí rozhodnúť výrobca dosky. Nový procesor navyše prináša podporu PCI-Express 3.0, a to opäť pre 40 liniek, takže jeho integrovaný radič urobí aj zo starších dosiek modely s podporou PCI-E 3.0, pokiaľ to, samozrejme, umožnia ovládače grafickej karty (musia rozpoznať podporovanú konfiguráciu). Novinkou je aj oficiálna podpora pamäťových modulov s rýchlosťou DDR3-1866. Core i7-4960X je podľa parametrov vskutku monštrum.

Kto vlastne potrebuje takto veľa výkonu? Najvýkonnejší Haswell Core i7-4770K je pre drvivú väčšinu smrteľníkov dostatočne výkonný procesor, vlastne možno aj príliš, málokto využije pravidelne jeho plné výpočtové schopnosti. Ale sú používatelia, ktorí sú ochotní zaplatiť za každé ďalšie jadro, za každú trochu vyrovnávacej pamäte navyše. Sú to napríklad profesionálni fotografi, ktorí pracujú s 14-bitovými súbormi RAW a dobre vedia, že v časovom tlaku je sila procesora to, čo rozhodne o zachovaní ich psychického zdravia pri masovej úprave stoviek súborov. Podobne grafici, ktorí sa venujú návrhu 3D modelov a scén, inžinieri CAD, ktorí potrebujú na svojom navrhnutom systéme nechať prepočítať simuláciu prenosu tepla a jeho strát. To isté platí aj o strihačoch videa, ktorým z nejakého dôvodu nevyhovuje možnosť akcelerácie cez Intel Quick Sync, ktorý má svoje limity, hlavne v slobode voľby výstupných formátov a nastavení parametrov na kompresiu videa. Skrátka, high-end procesory na PC stále majú veľký význam a záujemcov si určite nájde aj Core i7-4960X. Otázkou však je, či sa oplatí upgrade z predošlého modelu 3960X alebo upgrade z iných výkonných procesorov. Prípadne čo urobí prechod z najsilnejšieho osemjadra AMD na šesťjadro s technológiou HyperThreading od Intelu? Odpovede sme hľadali pomocou testovacej zostavy.

Verdikt PC REVUE

Core i7-4960X sa podľa predpokladov ukázal ako najrýchlejší procesor pre osobné počítače, k čomu mu dopomohla nielen o niečo rýchlejšia architektúra, ale aj vyššie pracovné frekvencie. Vďaka pokroku vo výrobných technológiách má o čosi nižšiu spotrebu než jeho predchodca a momentálne má približne rovnakú cenu, čím sa potvrdzuje, že najvýkonnejší procesor danej generácie nestráca na cene. Ako náhradu pre Core i7-3960X ho však odporúčať nemôžeme, rozdiel vo výkone je primalý, cena privysoká.

box.jpg

Naopak, v situácii, keď staviate novú pracovnú stanicu, je vzhľadom na podobné ceny jasnou voľbou novší procesor. Takisto je jasnou voľbou, pokiaľ staviate počítač na renderovanie 3D grafiky a nemáte obmedzený rozpočet, ukazuje sa totiž podstatne rýchlejší než najrýchlejšie 4/8-jadrové procesory. V kompresii videa prekvapivo nepredvádza veľmi veľký náskok, tu sa zdá výhodný najrýchlejší Haswell v podobe Core i7-4770K. AMD z tohto boja svojím výkonom nevychádza veľmi dobre, jeho osemjadro je prekonané v každej disciplíne, má však na svojej strane veľkú výhodu v podobe viac ako päťkrát nižšej ceny. A pokiaľ ide o čisto herné využitie, kde (ako sme si ukázali v minulosti) jasne dominujú procesory Intel, vidno z grafu našich meraní, že kúpou procesora rýchlejšieho než Core i5-3470 zbytočne vyhadzujete peniaze, veľa výkonu navyše nedostanete ani z jednej z najsilnejších grafických kariet na trhu (merané s GeForce GTX 680).

Test CPU - nahlad 01-1.jpg

Parametre a nameraný výkon vybraných procesorov

Test CPU - nahlad 01-2.jpg

Porovnanie herného výkonu nového CPU a ďalších relevantných Intel CPU. Testované v kombinácii s grafickou kartou GIGABYTE GeForce GTX 680 OC.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať