SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Najnovšie zvukové karty Creative

Archív NXT
0

Najznámejší výrobca zvukových kariet a reproduktorov Creative rozšíril svoje portfólio o ďalšie zaujímavé kúsky. Na svoje si prídu nielen hráči a milovníci filmov, ale aj tí, ktorí majú kreatívneho ducha a radi experimentujú so zvukom.

Ako sme testovali?

Všetky karty sme testovali na počítači stouto konfiguráciou: CPU Intel Core i5 2500K, 8 GB RAM DDR3, základná doska MSI P67A-C45(B3), grafická karta MSI GTX 570, PSU Corsair HX 650W, zvukové karty ASUS Xonar DX 7.1 a integrovaná čipová súprava audio Realtek ALC892, operačný systém Windows 7 Home Premium 64-bit. Ku každej karte sme nainštalovali z priloženého CD ovládače, príslušný softvér a následne sme vykonali update cez internet. Použili sme referenčné aktívne reprosústavy ELAC AM180 a slúchadlá Beyerdynamic DT990Pro 250 Ohm, prehrávač Foobar2000 snainštalovaným zásuvným modulom na podporu ovládačov ASIO. Počúvali sme rôzne hudobné žánre, najmä z nahrávok vo vysokej kvalite Studio Master FLAC 24 bit/192 kHz od vydavateľstva Linn Records, napríklad Barb Jungr, Maeve O'Boyle, Kasia Lins, Judith Owen, Susan Wong, Jon Strong. Zvuk vhrách sme testovali pomocouCounter Strike 1.6 aBattlefield 4.

Creative Sound Blaster Audigy Fx

Creative Sound Blaster Audigy Fx je jednoduchá zvuková karta, ktorá je výbornou alternatívou integrovaných zvukových kariet. Podporuje formát 5.1, takže ju môžete použiť ako zdroj priestorového zvuku, čo je ideálne na sledovanie filmov. Najvyššia podporovaná kvalita prehrávania je 24 bit/192 kHz pri stereofónnom zvuku a24 bit/96 kHz pre 5.1 surround. Má samostatný mikrofónový a linkový vstup, čo zjednodušuje používanie viacerých zdrojov zvuku.

Sound Blaster Fx – jednoduchá karta pre každého

Súčasťou balenia je skrátený montážny panel, takže kartu môžete namontovať aj do úzkej skrine, napríklad pri stavbe HTPC. Čo sa týka konektivity, budete sa musieť zmieriť s absenciou digitálnych vstupov a výstupov, ale v tejto triede je to pochopiteľné. Chýbajú aj pokročilé funkcie na verbálnu komunikáciu, ktoré sú dostupné len v drahších modeloch. Dobrá správa je, že funkcie SBX Pro Studio na úpravu reprodukovaného zvuku (Crystalizer, Surround, Bass, Smart volume, Dialog plus) a grafický ekvalizér ostali zachované.

Najvýznamnejší je Crystalizer, ktorý zvýrazňuje dynamické špičky v nahrávke, výsledkom je subjektívne plnší a zaujímavejší zvuk, čo môže pomôcť hlavne pri starších alebo menej kvalitných nahrávkach. Surround je funkcia vytvárajúca priestorový zvukový efekt aj z bežného stereofónneho signálu. Tento efekt funguje pri reproduktoroch, ale aj pri slúchadlách. Pri reprodukcii hudby alebo akéhokoľvek iného stereofónneho obsahu za použitia reprosústavy 5.1 je tento stereosignál upmixovaný do všetkých šiestich kanálov. To znamená, že môžete použiť aj reproduktory bez takejto funkcie a budete si môcť vychutnať priestorový zvuk kedykoľvek.

Na kvalitné počúvanie hudby cez slúchadlá alebo stereofónne reproduktory je podľa našich testov lepšie túto funkciu nezapínať. Na zjednodušenie ovládania zvukových parametrov si môžete svoje najčastejšie nastavenia zvuku uložiť do predvolieb s vlastným názvom, napríklad hry alebo hudba. Karta podporuje EAX Advanced 5.0, takže na svoje si prídu aj hráči. Pre úplnosť uvedieme, že základom karty je kodek Realtek ALC889 a procesor Creative CA0113, teda taký istý obvod, aký sa používa v kartách Recone3D. Na výstupe sú bežné operačné zosilňovače NJM4558. K dispozícii je aj posilnený zvukový výstup, ktorý si vďaka slúchadlovému zosilňovaču Maxim MAX97220A poradí aj s veľkými slúchadlami s vysokou impedanciou.

Samozrejmý je konektor HD Front Panel na prepojenie s počítačovou skrinkou. V priamom porovnaní s integrovanou zvukovou kartou s kodekom Realtek ALC892 sme zaznamenali pokročilejšie zlepšenia zvuku a možností nastavenia. Druhý zásadný rozdiel je podstatne silnejší slúchadlový výstup. Na našich referenčných slúchadlách s impedanciou 250 ohmov bol subjektívny rozdiel takmer dvojnásobný v prospech Audigy Fx, čo je zásluha už spomínaného slúchadlového zosilňovača. Karta je kompatibilná s OS Windows Vista alebo novším.

Hodnotenie

Použiteľná aj pre úzke skrinky vďaka polovičnej výške, silný výstup na slúchadlá, výhodná cena
Nemá digitálny vstup/výstup

Cena: 39,99 EUR

Creative Sound Blaster Audigy Rx

Táto zvuková karta je určená predovšetkým pre kreatívnych používateľov, ktorí chcú jednoducho a lacno zhotoviť svoje prvé hudobné výtvory a pochváliť sa nimi na internete. Karta totiž obsahuje dva mikrofónové vstupy, ktoré môžete využiť buď na nahrávanie spevu, alebo na karaoke. Okrem toho je tu samostatný linkový vstup, napríklad na pripojenie hudobného nástroja. Výhodné je to, že žiadny konektor nie je zdieľaný, takže všetky vstupy sú kedykoľvek k dispozícii.

Audigy Rx.jpg

Sound Blaster Rx – karta pre kreatívnych ľudí

Na niektorých kartách totiž slúži jeden konektor zároveň ako linkový/mikrofónový vstup a dokonca ako digitálny výstup, čo môže prekážať pri kreatívnej práci. Oba mikrofónové vstupy majú, žiaľ, spoločnú reguláciu hlasitosti. Šikovný prehrávač Karaoke player pri prehrávaní potlačuje spev v skladbe a dáva vám šancu ukázať, čo vo vás je. Stačí pripojiť jeden alebo dva mikrofóny a zábava sa môže začať. Karaoke player podporuje aj zobrazovanie textu piesne s príponou lrc.

Počas prehrávania piesne sa synchronizovane zobrazuje konkrétna časť textu, takže presne viete, čo máte spievať. Bez tejto funkcie by ste sa v dlhšom texte rýchlo stratili. Textové súbory vrátane synchronizačných časových značiek si môžete v tomto programe vytvoriť aj sami. Svoje výtvory si môžete zaznamenať pomocou pribaleného veľmi šikovného rekordéra Creative Smart Recorder. Odporúčame však stiahnuť najnovšiu verziu cez internet. Zvuk môžete spestriť pomocou zvukových efektov EAX Advance (ver. 4.0). Okrem bežných environmentálnych efektov, ako napríklad Hall, Theatre, sú tu aj hlasové a nástrojové efekty, ako je Distortion, Flanger, Auto Wah, Chorus a iné.

Na nastavenie slúži ovládací panel pre Windows. Nenájdete v ňom klasické efekty ako Crystalizer alebo bežný grafický ekvalizér, pretože karta je skutočne určená pre pokročilejších používateľov. Každý efekt má editovateľné parametre, takže si môžete upraviť zvuk podľa svojich preferencií. Napríklad Reverb má viac ako 10 parametrov. Efekty môžete vzájomne kombinovať. Súčasne môžete mať zapnuté až 4 efekty, pričom dva sú pevne dané (reverb a chorus) a ďalšie dva si môžete zvoliť podľa svojej fantázie.

Podstatné je, že efekty si môžete prideliť na konkrétny vstup alebo na prehrávaný zvuk, čo znamená, že prehrávaná skladba bude znieť v origináli bez úpravy a efekt ovplyvní len váš spev alebo hudobný nástroj. Zvuk efektov je pomerne slušný, a keďže všetko spracúva zvukový procesor, nie je zaťažovaný CPU. Ku karte sa dodávajú aj príslušné ovládače ASIO, ktoré sú nevyhnutné na prvotriednu reprodukciu zvuku, ale aj nahrávanie zvuku bez oneskorenia. Každý ovládač je určený pre jedinú konkrétnu vzorkovaciu frekvenciu, a to 96 kHz/24 bit a48 kHz/16 bit. Aby ste nemuseli prepínať ovládače podľa toho, akú skladbu práve prehrávate, stačí, ak na prehrávanie použijete Foobar2000 v časti DSP Manager, aktivujete Resampler na96kHz a použijete ovládač ASIO 24 bit/96 kHz. Po tejto úprave funguje všetko bez problémov a odmenou je výborná kvalita reprodukcie.

Dobrá pomôcka je režim Stereo Direct, ktorým sa dajú vypnúť všetky zvukové efekty na dosiahnutie čo najvernejšieho zvuku. Samozrejmý je viackanálový výstup, tentoraz dokonca vo formáte 7.1. Na bočné efektové kanály nie je samostatný výstup, ale signál je vedený priamo vo výstupoch 5.1 pomocou doplnkového stredného kontaktu v 3,5 mm konektore, čím sa ušetrilo miesto. Funkcia CMSS 3D slúži na upmix stereosignálu na viackanálový signál, ak chcete počúvať napríklad hudbu cez reproduktory 5.1 a chcete, aby hrali všetky kanály, aj keď skladbu máte v bežnom stereoformáte. To isté platí pre filmy. Výsledný efekt nie je zlý, aj keď originálny 5.1 mix to nie je. Majiteľov domáceho kina poteší aj optický výstup S/PDIF.

Poďme sa ešte pozrieť „pod kapotu“. Základom karty je kodek Sigmatel STAC9750 a zvukový procesor E-MU CA10300. Procesor je použitý najmä na špeciálne zvukové efekty EAX. O konverziu na analógový signál sa stará kvalitný 8-kanálový prevodník Cirrus Logic CS4382 s podporou 192 kHz/24 bit. Výstupné operačné zosilňovače sú štandardné NJM4558. Na mikrofónovom vstupe je osadený nízkošumový obvod MC33078. Tak ako v predošlom prípade aj tu je použitý slúchadlový zosilňovač MAX97220A, takže s výkonom nie je žiadny problém ani pri 250-ohmových slúchadlách.

Na karte je aj výstup HD Front Panel kompatibilný s Intel HD. Potešil nás aj podrobný 53-stranový používateľský návod. Najvyššia podporovaná kvalita prehrávania je 24 bit/192 kHz na stereofónny zvuk, 24 bit/96 kHz na 7.1 surround. Maximálna kvalita nahrávania zvuku z analógových vstupov je až 24 bit/96 kHz. Karta nie je z hľadiska operačného systému prieberčivá, postačí vám čokoľvek od Windows XP až po Windows 8. K dokonalosti tejto karte chýbajú len profesionálne symetrické vstupy a výstupy. No v danej cenovej kategórii takúto kartu nenájdete. Najbližším konkurentom môže byť napríklad ESI Prodigy X-Fi NRG, ale tento model nemá vlastný procesor EAX, modifikovateľné zvukové efekty EAX a má len jeden mikrofónový vstup.

Cena: 69,99 EUR

Hodnotenie

Zaujímavé kreatívne funkcie na prácu so zvukom, editovateľné hlasové a nástrojové efekty EAX, dva mikrofónové vstupy, silný výstup na slúchadlá, dedikovaný procesor E-MU
Občas neprehľadné ovládanie

Creative Sound Blaster Omni Surround 5.1

pikto VITAZ TESTU tmava kopie.jpg Bežné notebooky obsahujú len klasický stereofónny výstup, a ak chcete naplno využívať reproduktory 5.1, musíte si zadovážiť externú kartu s výstupom 5.1. Jedno z riešení môže byť napríklad Sound Blaster Omni Surround 5.1. Kompaktné plastové telo obsahuje jediný ovládací prvok, a to regulátor hlasitosti, kombinovaný s tlačidlom Mute. Regulátor je vyhotovený pomocou polohového enkodéra a funguje na softvérovom princípe. Pri regulácií sa mení hlasitosť, ktorá je nastavená v operačnom systéme.

Omni.jpg

Sound Blaster Omni Surround 5.1 – prenosná karta s podporou priestorového zvuku

Z tohoto dôvodu na karte nie je žiadny indikátor nastavenej hlasitosti a občas nám táto informácia chýbala. Na prednej strane sú vstupy na mikrofón a AUX a aj slúchadlový výstup. Na zadnej strane je výstup na reproduktory, digitálny optický výstup a konektor micro USB na pripojenie k počítaču. Vedľa regulátora hlasitosti je duálny mikrofón, ktorý sa v kombinácii s funkciou Crystal voice výborne hodí na snímanie hlasu pri internetových volaniach, napríklad cez Skype. Nápomocný je najmä potlačovač šumu a tzv. Focus, ktorým sa dá zúžiť smerová charakteristika mikrofónu, čím sa stane odolnejším proti okolitým ruchom.

V porovnaní s pokročilými modelmi, ako je napríklad Recone 3D, vypadol filter Acoustic Echo Cancellation na potlačenie ozveny. Skúšali sme aj kvalitu nahrávania zvuku akustickej gitary cez vstavaný mikrofón, ale nebolo to ono. Prekážalo nám oneskorenie (chýba podpora ASIO) a frekvenčný rozsah tiež nebol úplne ideálny. Na telefonovanie cez internet to však úplne postačí. Nechýba ani veľmi zaujímavý hlasový efekt FX, ktorý dokáže zmeniť váš hlas na nepoznanie. K dispozícii je takisto súbor zvukových filtrov SBX Pro studio, takže pri počúvaní hudby budete mať veľa možností na úpravu zvuku.

V balení je miniatúrny IR diaľkový ovládač na nastavenie hlasitosti, prepínanie skladieb a podobne. Vyhotovenie ovládača je slušné, dosah je zhruba 3 metre. Ovládanie nám automaticky fungovalo na všetkých najpoužívanejších prehrávačoch, ako VLC player, Windows Media Player, Foobar 2000. Hráčov možno poteší samostatný zvukový režim Scout, ktorý zvýrazňuje signály na okraji stereobázy, čo prináša lepšiu počuteľnosť protivníkov v akčných 3D hrách. Dá sa aktivovať a deaktivovať pomocou vlastných klávesových skratiek, čo uľahčuje použitie v hrách.

V určitých situáciách sa nám táto pomôcka osvedčila a prichádzajúcich protivníkov sme skutočne počuli zreteľnejšie. Najvyššia podporovaná kvalita prehrávania pre stereo aj multikanál je 24 bit/96 kHz, čo je síce menej ako u predchodcov, no drvivej väčšine používateľov to určite postačí. Pri regulovaní hlasitosti sa ozývalo na výstupe mierne pukanie, takže sme si stiahli a nainštalovali najnovší firmvér a bolo po problémoch. Karta je kompatibilná nielen s OS Windows Vista alebo novším, ale aj s Mac OS X 10.6 alebo novším. Vcelku ide o najuniverzálnejšiu kartu v teste a môžeme ju odporúčať na bežné použitie pre všetkých.

Cena: 79,99 EUR

Hodnotenie:

Univerzálnosť použitia, vstavaný mikrofón, IR diaľkové ovládanie, silný výstup na slúchadlá, kompatibilná s PC aj MAC
Chýba indikácia hlasitosti

Verdikt PC REVUE

Test ukázal, že kúpa samostatnej zvukovej karty má význam, a to nielen na zlepšenie reprodukcie zvuku, ale aj na rozšírenie kreatívnych funkcií a zintenzívnenie zážitkov z hrania počítačových hier. Všetky karty majú kvalitný a dynamický zvukový prejav bez rušivého šumu a na rozdiel od integrovaných kariet sa nebudete môcť sťažovať na nízku hlasitosť ani pri použití veľkých slúchadiel svysokou impedanciou. Pokiaľ máte hlbšie do peňaženky, no napriek tomu chcete kvalitný zvuk pri bežnom použití, voľte Sound Blaster Fx. Pre kreatívca je ideálna voľba Sound Blaster Rx. Ak radi experimentujete so svojím hlasom alebo si chcete vytvárať svoje prvé hudobné nahrávky, táto karta vám to umožní za veľmi slušné peniaze. Víťazom testu sa stáva model Sound Blaster Omni Surround 5.1, a to pre svoju univerzálnosť a výbavu. Pribalený diaľkový ovládač časom určite oceníte.

Všetky karty do testu zapožičala spoločnosť Creative.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať