SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Najnovšie tablety

Archív NXT
0

V poslednom čase pútal pozornosť dlho očakávaný Xperia Tablet Z, ktorý ste mohli na vlastné oči vidieť aj počas výstavy Notebook Expo 2013. Tento prístroj dopĺňajú dva cenovo výhodné tablety.

Test tabletov - nahlad 01.jpg


Predstavujeme Sony Xperia Tablet Z: O tablete Sony Xperia Tablet Z sa toho už povedalo veľa. Je odolný proti vode, má veľmi dobrý obraz a je veľmi kvalitne vyhotovený. Pozrite sa na to, ako bol uvedený na Slovensku a čo si o ňom myslia zástupcovia firmy Sony Mobile ale aj Slovak Telekom.

Acer Iconia A1-810

Tablety Iconia od Aceru sa snažia zaujať najmä svojou cenou. Aj napriek tomu však ponúkajú zaujímavú výbavu. Acer patrí medzi dlhoročných výrobcov (nielen) tabletov a konštatujeme, že spoločnosť má skúsenosti, know-how a vie, ako vyrobiť zariadenie, ktoré ponúka dobrý pomer cena/výkon.

acera1.jpg

Iconia A1-810 spadá do kategórie tabletov „novej veľkosti". Zatiaľ čo sme sa v minulosti stretávali prakticky iba so 7- a 10-palcovými tabletmi, po uvedení iPadu mini na trh sa začínajú objavovať čoraz častejšie 7,9-palcové modely s pomerom strán 4:3. Iconia A1 má štandardné rozlíšenie 1024 × 768, panel IPS je príjemný bonus, ale pomaly už ide o samozrejmosť aj v tomto segmente tabletov. Kvalita displeja je vďaka tomu výborná, IPS zaručuje živé farby a dobré pozorovacie uhly. Problémom je však masívnejšia konštrukcia a hrúbka tabletu. Tá sa okrem iného podpísala na tom, že medzera medzi displejom a ochranným sklom je väčšia ako obyčajne, čo čiastočne znižuje kvalitu farieb a ovplyvňuje aj pozorovacie uhly. Nejde o výraznú zmenu, no ak vedľa seba položíte dva tablety s displejom IPS, rozdiel si všimnete.

Pokiaľ ide o výkon, opäť sa stretávame s čipovou súpravou od spoločnosti MediaTek. Túto platformu využívali novinky od Lenova, ktoré sme vám predstavili v predošlom vydaní, a budeme sa s ňou často stretávať aj v blízkej budúcnosti. Výhoda procesora MediaTek MTK 8125 je dobrý pomer cena/výkon. Ide o štvorjadrový procesor s pracovnou frekvenciou 1,2 GHz. Grafický výkon aj výkon procesora je podľa testovacieho benchmarku na veľmi dobrej úrovni, pri hraní najnáročnejších 3D hier sme však mali problémy. No ak hľadáte tablet na internet, multimédiá a občasné hranie, potom je Iconia A1 určená aj pre vás.

Tablet zatiaľ chválime, procesor/výkon aj displej sú na dobrej úrovni. Menšie výhrady máme ku konštrukcii. Hoci čierno-biele plastové telo pôsobí osviežujúco a z konštrukčného hľadiska poskytuje stabilitu a dobrý dojem, určitou nevýhodou je hrúbka - 11,1 mm je o nejaký milimeter viac, ako sme zvyknutí. To sa, samozrejme, prejavuje na vyššej hmotnosti, aj keď 410 gramov je stále akceptovateľná hodnota. Na porovnanie dodajme, že iPad mini má hmotnosť o 100 gramov nižšiu a je o 4 mm tenší. Na druhej strane za Iconiu zaplatíte o 110 eur menej a ponúka Android už vo verzii 4.2. Dodajme, že Android 4.2 umožňuje vytvárať viacero používateľských profilov na jednom zariadení, čo zjednodušuje jeho používanie napr. viacerými členmi jednej domácnosti.

Iconia A1 nás zaujal aj rozdelením notifikácií a nastavení do ľavej, resp. pravej hornej časti obrazovky. Zaujímavá je aj možnosť odomknúť obrazovku dotykom piatich prstov, resp. pomocou dvoch prstov rýchlo aktivovať fotoaparát. Tá druhá možnosť nás niekedy iritovala, pretože sme tablet nechtiac aktivovali, ale toto „inteligentné odomykanie" si môžete deaktivovať.

Acer Iconia A1-810 ponúka zaujímavý pomer cena/výkon. V rámci tabletov z tejto série ide o jedno z lepších zariadení. Chválime konštrukciu, displej a procesor. Niekomu môže prekážať hrúbka, s pomerom strán 4:3 si neporadia všetky aplikácie a obraz je mierne deformovaný. Plusom je aj kompletná výbava - predná, zadná kamera, micro HDMI, micro USB, slot na micro SDHC a 16 GB úložisko (12,1 GB pre používateľa). K tabletu si však pripravte aj slúchadlá, jeden malý reproduktor na zadnej strane vám nebude stačiť.

Cena: 189 EUR
Zapožičal: Acer


Point Of View Mobii 825

Druhý 8-palcový tablet v teste, ktorý si kúpite za ešte nižšiu cenu, je Point Of View Mobii 825. Ak porovnáme tablet od POV s prístrojom od Aceru, Mobii 825 disponuje elegantnejším telom - je tenšie a na prvý pohľad o niečo efektnejšie. Chrbát tabletu chráni hliníkový kryt, čo sa prejavilo na hmotnosti vyššej o 10 gramov v porovnaní s Iconiou. Na chrbte však nájdete množstvo bielych značiek vrátane loga spoločnosti a označenia jednotlivých konektorov, ktoré dizajn mierne rušia.

PointOfViewMobii825_2.jpg

Po prvom zapnutí tabletu sa však ukáže jasný rozdiel medzi displejom IPS a bežnou obrazovkou, ktorou disponuje Mobii 825. Rozlíšenie je totožné (1024 × 768), ale kvalita farieb a najmä pozorovacie uhly sú v prípade Point of View horšie. Displej nám pripomína niektoré z cenovo ešte dostupnejších riešení a aj v prípade obrazoviek bez technológie IPS sme sa stretli s kvalitnejšími panelmi.

Z hľadiska výkonu je Mobii 825 dobre vybavený. Dvojjadrový procesor Cortex A9 má frekvenciu až 1,6 GHz. Použitá čipová súprava dominuje v kategórii 2D grafiky, 3D grafika je vďaka štvorjadrovému čipu takisto na dobrej úrovni. Reakcie a plynulosť systému sú štandardné, s výraznejšími problémami sme sa nestretli.

Point Of View Mobii 825 môžeme teda odporúčať na podobné účely ako Iconiu - daňou za cenu nižšiu takmer o 60 eur je slabší displej a menej výkonný procesor, na bežné používanie však postačí. Na druhej strane displej môže z času na čas a v závislosti od zobrazovaných farieb mierne „ťahať" oči. Dátové úložisko je takisto menšie, používateľ má k dispozícii 5,5 GB voľného miesta a taká je aj výdrž batérie v hodinách. Slot na karty microSD nechýba.

Mobii 825 je štandardný tablet, ktorý sa od konkurencie veľmi neodlišuje. K výhodám patria hliníkový chrbát, tenká konštrukcia a elegantný vzhľad. S použitým hardvérom sme sa v minulosti už viackrát stretli, výbava z hľadiska multimediálneho tabletu je na dobrej úrovni, najmä vzhľadom na cenu. No absencia displeja IPS zamrzí, Mobii v tomto smere zaostáva. Záleží však na používateľovi, či chce ušetriť za každú cenu alebo uprednostní kvalitnejší displej. Keby sme vedľa seba položili Mobii 825 a Iconiu A1, vyberali by sme si pravdepodobne iba z hľadiska pomeru cena/displej.

Čo sa týka ostatných parametrov, Mobii ponúka mini výstup HDMI, micro USB, špeciálny konektor na nabíjanie a karty microSD. Zadná kamera má rozlíšenie 2,0 Mpix, na chrbte nájdete aj jeden malý reproduktor. Operačný systém Android 4.1 nedisponuje špeciálnymi softvérovými úpravami, klávesnica Point Of View nepodporuje slovenský jazyk.

Cena: 132 EUR
Zapožičal: Point Of View

Sony Xperia Tablet Z

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Smartfón Xperia Z urobil nielen na našom trhu poriadny rozruch a o to isté sa bude snažiť aj Xperia Tablet Z. Predpovedáme mu svetlú budúcnosť a chladnými nenechá ani používateľov, ktorým na tabletoch neustále niečo prekážalo. Ide o moderný tablet a ponúka poriadny výkon. Skrátka skutočné zariadenie na prácu aj zábavu.

Xperia_Tablet_Z_Black_front_standing.jpg

Telo tabletu je unikátne a tak trochu kopíruje vzhľad smartfónu Xperia Z. Hrúbka je len 6,9 mm, a to nie v najužšom bode, ale na celej ploche. Má hmotnosť len 495 gramov a vynikajúco sa drží v ruke a používa. Je odolný vode a na zabránenie vniknutiu vody má všetky konektory zakryté. Spĺňa certifikácie IP55 a IP57 a navyše má displej chránený odolným sklom. Zadná strana je zhotovená z mierne pogumovaného matného materiálu, takže sa nešmýka a navyše sa vyhnete aj odtlačkom prstov. To platí aj pre sklo displeja, ktoré má na tento účel špeciálnu povrchovú úpravu. Konštrukcia je dosť robustná a s tabletom rozhodne netreba zaobchádzať v rukavičkách. Testovali sme ho pri preprave v náročných poveternostných podmienkach, bez problémov prežije menšie otrasy, extra prítlak v cestovnom batohu a aj kvapky dažďa.

Portová výbava obsahuje konektor microUSB na nabíjanie zariadenia a prepojenie s počítačom, slot na SIM kartu a kartu micro SDXC do kapacity 64 GB. Nechýba audiokonektor na pripojenie HF súpravy alebo bežných slúchadiel. Pozornosť si zaslúži aj displej, ktorý je skutočne jasný a výborný na prehrávanie filmov alebo prezeranie obrázkov. Na tomto tablete totiž môžete prehliadať aj fotky zo zrkadlovky a budete môcť dobre rozpoznávať ich kvalitu. Vlastné snímky si zhotovíte 8,1 Mpix fotoaparátom, ktorý je na zadnej strane.

Displej je vybavený technológiou Mobile BRAVIA Engine 2 a vo filmoch to vidno hlavne na zvýšenom kontraste farieb. Aj z expozične nezáživného videa sa na HD Reality displeji zobrazí film podobne ako na TV prijímači s upraveným filmovým režimom. Výrobca pripravil tablet s filozofiou One-Touch, ktorú aplikuje aj na všetky nové smartfóny a televízory. Vďaka podpore NFC môžete jednoducho prenášať obraz len tým, že sa zariadenia navzájom dotknú - napr. priblížite diaľkový ovládač s podporou NFC z televízora Sony a obraz z tabletu sa objaví na televíznej obrazovke. Na hornej hrane má tablet infraport, ten poslúži aj ako bežný diaľkový ovládač nielen pre zariadenia Sony. Pri filmoch, ale aj prehrávaní hudby využijete zlepšenia zvuku.

Technológia S-Force Front Surround 3D sa šíri z dvoch reproduktorov, ktoré majú otvory na spodnej hrane na kraji a súčasne aj na bočných hranách. Prakticky nemáte šancu si ich zakryť v akejkoľvek polohe tabletu a zvuk nebude tlmený. Vo výbave je aplikácia Walkman s automatickým sťahovaním informácií o skladbách a albumoch. Vo výbave sú aj aplikácie, ktoré bežia navrchu, a tak máte poruke kalkulačku, poznámkový blok, diktafón a, samozrejme, aj spomínané diaľkové ovládanie.

O výkon sa stará štvorjadrový procesor Snapdragon S4 Pro s frekvenciou 1,5 GHz. Podiel na výkone má bezpochyby aj RAM. Prepínanie medzi videom a internetovým prehliadačom Chrome bolo takmer okamžité. Samozrejme, takýto výkon je priam stavaný aj na hranie hier a odráža to aj 1731 bodov v teste 3D grafiky. Režim Battery STAMINA predlžuje životnosť akumulátora a zobrazuje sa aj odhadovaný čas výdrže v pohotovostnom režime so zapnutým alebo vypnutým režimom.

Cena: 499 EUR (Wi-Fi) / 629 EUR (Wi-Fi + 3G/LTE)
Zapožičal: Sony

qr_test_tabletov.png

Test tabletov - nahlad 01-2.jpg

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať