Image
26.2.2015 0 Comments

Nahradí sieť prístupových bodov Wi-Fi mobilnú sieť telekomunikačných operátorov?

wifi_struktura_162.jpg Americké spoločnosti Republic Wireless a FreedomPop chcú zmeniť princíp fungovania telekomunikačných služieb. Základom ich biznisu je rozsiahla infraštruktúra prístupových Wi-Fi bodov, cez ktoré sa používateľom poskytujú služby internetu, telefonovania a posielania správ. Kde nie je k dispozícii Wi-Fi, tam sa využívajú telekomunikačné veže.

V prípade veľkých mobilných operátorov to funguje naopak. Základom je pokrytie mobilnými sieťami a technológia Wi-Fi predstavuje prostriedok, ako zaťaženie mobilných sietí zmenšiť.

Avšak aj veľké spoločnosti začínajú premýšľať nad tým, ako profitovať z dostupnosti a kapacity Wi-Fi sietí. Spoločnosť Cablevision ohlásila novú službu, ktorá bude fungovať iba na Wi-Fi infraštruktúre. Američania za ňu zaplatia mesačný poplatok 30 dolárov. Ak by Cablevision ponúkal totožnú službu prostredníctvom telekomunikačných sietí, paušál by stál cca 100 dolárov. Podobné plány má aj Google. Internetový gigant údajne vyvíja službu tohto typu už niekoľko rokov.

O potenciálnom dopade technológie Wi-Fi na mobilné služby hovoril Stephen Stokols, CEO spoločnosti FreedomPop už dávnejšie. „Wi-Fi je prvá technológia, ktorá môže výrazne narušiť aktuálny finančný model trhu." Samozrejme, spoločnosti ako FreedomPop a Republic Wireless sú pomerne malé. Majú stovky tisíc zákazníkov, čo je v porovnaní s operátorom Verizon Wireless zanedbateľné. Ten obsluhuje viac ako 100 miliónov používateľov.

Avšak spoločnosti ako Cablevision a najmä Google môžu spôsobiť, že sa trh začne meniť. Ak vytvoria spoľahlivú infraštruktúru a vyriešia hlavný problém služieb tohto typu - a teda že Wi-Fi signál nie je dostupný všade - môžu predefinovať telekomunikačné služby novej generácie.

Zdroj: gadgets.ndtv.com


Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Orange predstavil konvergentné služby a vianočnú ponuku

27.10.2016 00:12

Mobilní operátori počas predvianočného obdobia už tradične zintenzívňujú svoje marketingové aktivity s cieľom prispôsobiť ponuky. Orange na tlačovej konferencii predstavil svoje tromfy, s ktorými chce ...

Telekomunikácie 4

4ka ako prvá na Slovensku prináša totálne neobmedzené volania aj dáta

18.10.2016 00:21

Štvrtý mobilný operátor prináša na slovenský trh ďalšiu novinku z produktovej rady TO. S novinkou TO.∞ za cenu 30 eur na 30 dní prinesie do mobilu neobmedzené množstvo dát v sieti 4ky aj v sieti obcho ...

Telekomunikácie

Telekom predstavil nové technologické vychytávky aj zrýchlenie pripojenia k internetu

18.10.2016 00:07

Telekom predstavil viacero noviniek, ktoré pripravuje na nadchádzajúce predvianočné obdobie. Z technologických noviniek to bude okrem iného zrýchlenie prenosových rýchlostí pripojenia k internetu takm ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá