Image
26.2.2015 0 Comments

Nahradí sieť prístupových bodov Wi-Fi mobilnú sieť telekomunikačných operátorov?

wifi_struktura_162.jpg Americké spoločnosti Republic Wireless a FreedomPop chcú zmeniť princíp fungovania telekomunikačných služieb. Základom ich biznisu je rozsiahla infraštruktúra prístupových Wi-Fi bodov, cez ktoré sa používateľom poskytujú služby internetu, telefonovania a posielania správ. Kde nie je k dispozícii Wi-Fi, tam sa využívajú telekomunikačné veže.

V prípade veľkých mobilných operátorov to funguje naopak. Základom je pokrytie mobilnými sieťami a technológia Wi-Fi predstavuje prostriedok, ako zaťaženie mobilných sietí zmenšiť.

Avšak aj veľké spoločnosti začínajú premýšľať nad tým, ako profitovať z dostupnosti a kapacity Wi-Fi sietí. Spoločnosť Cablevision ohlásila novú službu, ktorá bude fungovať iba na Wi-Fi infraštruktúre. Američania za ňu zaplatia mesačný poplatok 30 dolárov. Ak by Cablevision ponúkal totožnú službu prostredníctvom telekomunikačných sietí, paušál by stál cca 100 dolárov. Podobné plány má aj Google. Internetový gigant údajne vyvíja službu tohto typu už niekoľko rokov.

O potenciálnom dopade technológie Wi-Fi na mobilné služby hovoril Stephen Stokols, CEO spoločnosti FreedomPop už dávnejšie. „Wi-Fi je prvá technológia, ktorá môže výrazne narušiť aktuálny finančný model trhu." Samozrejme, spoločnosti ako FreedomPop a Republic Wireless sú pomerne malé. Majú stovky tisíc zákazníkov, čo je v porovnaní s operátorom Verizon Wireless zanedbateľné. Ten obsluhuje viac ako 100 miliónov používateľov.

Avšak spoločnosti ako Cablevision a najmä Google môžu spôsobiť, že sa trh začne meniť. Ak vytvoria spoľahlivú infraštruktúru a vyriešia hlavný problém služieb tohto typu - a teda že Wi-Fi signál nie je dostupný všade - môžu predefinovať telekomunikačné služby novej generácie.

Zdroj: gadgets.ndtv.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Slovak Telekom predstavil Immmr - konkurenciu pre WhatsApp, Viber či Skype

07.12.2016 00:15

Slovak Telekom včera uviedol komunikačnú aplikáciu immmr, ktorá kombinuje komunikáciu cez WiFi a mobilné dáta. Aplikácia immmr umožňuje posielať správy a súbory, realizovať bezplatné hovory a videohov ...

Telekomunikácie

Telefonovanie v EÚ bude od leta lacnejšie

05.12.2016 00:07

Telefonovanie a spotreba dát v rámci EÚ budú od leta lacnejšie. Konštatoval to minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Arpád Érsek. Na zasadnutí Rady EÚ v Bruseli sa totiž podarilo dosiahnuť ...

Telekomunikácie

Prieskum: Štvrtina mladých Slovákov sleduje televíziu v mobile alebo na tablete. SWAN im ponúka riešenie

08.11.2016 00:18

Poznáte ten idylický obraz, keď si večer celá rodina sadá spolu pred televíznu obrazovku a svorne pozerá program, na ktorom sa jej členovia dohodnú? Podľa prieskumu verejnej mienky takáto pohoda sa z  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá