Image
26.2.2015 0 Comments

Nahradí sieť prístupových bodov Wi-Fi mobilnú sieť telekomunikačných operátorov?

wifi_struktura_162.jpg Americké spoločnosti Republic Wireless a FreedomPop chcú zmeniť princíp fungovania telekomunikačných služieb. Základom ich biznisu je rozsiahla infraštruktúra prístupových Wi-Fi bodov, cez ktoré sa používateľom poskytujú služby internetu, telefonovania a posielania správ. Kde nie je k dispozícii Wi-Fi, tam sa využívajú telekomunikačné veže.

V prípade veľkých mobilných operátorov to funguje naopak. Základom je pokrytie mobilnými sieťami a technológia Wi-Fi predstavuje prostriedok, ako zaťaženie mobilných sietí zmenšiť.

Avšak aj veľké spoločnosti začínajú premýšľať nad tým, ako profitovať z dostupnosti a kapacity Wi-Fi sietí. Spoločnosť Cablevision ohlásila novú službu, ktorá bude fungovať iba na Wi-Fi infraštruktúre. Američania za ňu zaplatia mesačný poplatok 30 dolárov. Ak by Cablevision ponúkal totožnú službu prostredníctvom telekomunikačných sietí, paušál by stál cca 100 dolárov. Podobné plány má aj Google. Internetový gigant údajne vyvíja službu tohto typu už niekoľko rokov.

O potenciálnom dopade technológie Wi-Fi na mobilné služby hovoril Stephen Stokols, CEO spoločnosti FreedomPop už dávnejšie. „Wi-Fi je prvá technológia, ktorá môže výrazne narušiť aktuálny finančný model trhu." Samozrejme, spoločnosti ako FreedomPop a Republic Wireless sú pomerne malé. Majú stovky tisíc zákazníkov, čo je v porovnaní s operátorom Verizon Wireless zanedbateľné. Ten obsluhuje viac ako 100 miliónov používateľov.

Avšak spoločnosti ako Cablevision a najmä Google môžu spôsobiť, že sa trh začne meniť. Ak vytvoria spoľahlivú infraštruktúru a vyriešia hlavný problém služieb tohto typu - a teda že Wi-Fi signál nie je dostupný všade - môžu predefinovať telekomunikačné služby novej generácie.

Zdroj: gadgets.ndtv.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Nórsko ako prvá krajina vypne rádiá FM, k dispozícii bude už len digitálny rozhlas

10.01.2017 00:22

Nórsko začne tento týždeň vypínať svoju rádiovú sieť FM. Je to však kontroverzný krok, ktorý má mnoho kritikov a podľa hlasovania novín Dagbladet je proti nemu až  66 % Nórov. No odborníci tvrdia, že ...

Telekomunikácie

Koniec satelitného vysielania programov v štandardnom rozlíšení (SD)

19.12.2016 00:05

Prevádzkovateľ česko-slovenskej satelitnej platformy Skylink, spoločnosť M7 Group, informuje o plánovanom ukončení satelitného vysielania ďalších verejnoprávnych aj komerčných televíznych staníc v šta ...

Telekomunikácie

Slovak Telekom predstavil Immmr - konkurenciu pre WhatsApp, Viber či Skype

07.12.2016 00:15

Slovak Telekom včera uviedol komunikačnú aplikáciu immmr, ktorá kombinuje komunikáciu cez WiFi a mobilné dáta. Aplikácia immmr umožňuje posielať správy a súbory, realizovať bezplatné hovory a videohov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá