Image
19.8.2015 0 Comments

Na poli biotechnológií sa schyľuje k novej bitke. Prichádzajú kontroverzné RNA spreje

Je nepochybné, že pásavka zemiaková je nenásytná a napácha veľa škôd. V laboratóriách spoločnosti Monsanto sa preto pracuje na spreji RNA, ktorý by na jej hubenie využil novú technológiu z oblasti molekulárnej biológie, tzv. RNA interferenciu. Za objav RNA interferencie získali dvaja vysokoškolskí učitelia Nobelovu cenu v roku 2006. Ide v podstate o spôsob, ako dočasne vypnúť činnosť akéhokoľvek génu. V tomto prípade by bol „vypnutý" jeden gén životne dôležitý pre tento hmyz.

Spoločnosť Monsanto je presvedčená, že našla alternatívu ku konvenčným geneticky modifikovaným organizmom (GMO). Chrobáka by mohlo zabiť to, že zje list pokrytý špeciálne navrhnutým sprejom RNA. Ak firma uspeje vo vývoji spreja, ktorý prenikne do rastlinných buniek, mohla by sa pokúsiť blokovať aj niektoré rastlinné gény. Predstavte si napríklad sprej, ktorý by zlepšil chuť paradajok alebo pomohol rastlinám prežiť sucho.

Monsanto však nie je jediná spoločnosť, ktorá pracuje na genetických sprejoch. Zaoberajú sa nimi aj iné veľké poľnohospodárske biotechnologické spoločnosti ako Bayer či Syngenta. Takéto spreje by mohli pomôcť vyhnúť sa niektorým kontroverziám v poľnohospodárskych biotechnológiách. Mohli by totiž dosiahnuť ciele genetického inžinierstva bez vývoja geneticky modifikovaných organizmov.

Dali by sa využiť na boj proti hmyzu, ale napríklad aj proti novému typu vírusu. Nielenže je to rýchlejší spôsob ako vývoj GM plodiny, ale efekt vypnutia génu pri RNA interferencii trvá len niekoľko dní či týždňov. To znamená, že rastlina získa sprejom odolnosť proti suchu len v období zrážkového deficitu. Keď sa zrážky vrátia do normálu, aj rastlina funguje bežne.

Pred niekoľkými rokmi náklady na výrobu RNA mohli dosahovať aj milión dolárov, no v poslednom čase výrazne klesli. Monsanto odhaduje, že gram teraz stojí okolo 50 dolárov. Spreje s technológiou RNA označuje spoločnosť názvom Biodirect. Môžu byť geneticky dostatočne presné na to, aby zabili pásavku zemiakovú, no ušetrili napríklad im príbuzné lienky. Konzumovanie molekúl RNA vraj nie je pre ľudí o nič viac toxické ako vypitie pohára pomarančovej šťavy.

Monsanto však vyvoláva obrovskú verejnú polemiku. Pre niektorých je stelesnením zla a najväčší odporcovia ho prezývajú Monsatan. V liste americkým regulátorom však spoločnosť tvrdí, že ľudia jedia RNA odjakživa. No nie každý je presvedčený o tom, že používanie RNA bude komerčne realizovateľné, podľa niektorých nie je o nič menej kontroverzné než genetická modifikácia. Akceptácia biotechnológií je beh na dlhú trať. Podľa Kassima Al-Khatiba, odborníka na fyziológiu rastlín na Kalifornskej univerzite v Davise, nejde o technológie zajtrajška, ale pozajtrajška.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá