Image
19.8.2015 0 Comments

Na poli biotechnológií sa schyľuje k novej bitke. Prichádzajú kontroverzné RNA spreje

Je nepochybné, že pásavka zemiaková je nenásytná a napácha veľa škôd. V laboratóriách spoločnosti Monsanto sa preto pracuje na spreji RNA, ktorý by na jej hubenie využil novú technológiu z oblasti molekulárnej biológie, tzv. RNA interferenciu. Za objav RNA interferencie získali dvaja vysokoškolskí učitelia Nobelovu cenu v roku 2006. Ide v podstate o spôsob, ako dočasne vypnúť činnosť akéhokoľvek génu. V tomto prípade by bol „vypnutý" jeden gén životne dôležitý pre tento hmyz.

Spoločnosť Monsanto je presvedčená, že našla alternatívu ku konvenčným geneticky modifikovaným organizmom (GMO). Chrobáka by mohlo zabiť to, že zje list pokrytý špeciálne navrhnutým sprejom RNA. Ak firma uspeje vo vývoji spreja, ktorý prenikne do rastlinných buniek, mohla by sa pokúsiť blokovať aj niektoré rastlinné gény. Predstavte si napríklad sprej, ktorý by zlepšil chuť paradajok alebo pomohol rastlinám prežiť sucho.

Monsanto však nie je jediná spoločnosť, ktorá pracuje na genetických sprejoch. Zaoberajú sa nimi aj iné veľké poľnohospodárske biotechnologické spoločnosti ako Bayer či Syngenta. Takéto spreje by mohli pomôcť vyhnúť sa niektorým kontroverziám v poľnohospodárskych biotechnológiách. Mohli by totiž dosiahnuť ciele genetického inžinierstva bez vývoja geneticky modifikovaných organizmov.

Dali by sa využiť na boj proti hmyzu, ale napríklad aj proti novému typu vírusu. Nielenže je to rýchlejší spôsob ako vývoj GM plodiny, ale efekt vypnutia génu pri RNA interferencii trvá len niekoľko dní či týždňov. To znamená, že rastlina získa sprejom odolnosť proti suchu len v období zrážkového deficitu. Keď sa zrážky vrátia do normálu, aj rastlina funguje bežne.

Pred niekoľkými rokmi náklady na výrobu RNA mohli dosahovať aj milión dolárov, no v poslednom čase výrazne klesli. Monsanto odhaduje, že gram teraz stojí okolo 50 dolárov. Spreje s technológiou RNA označuje spoločnosť názvom Biodirect. Môžu byť geneticky dostatočne presné na to, aby zabili pásavku zemiakovú, no ušetrili napríklad im príbuzné lienky. Konzumovanie molekúl RNA vraj nie je pre ľudí o nič viac toxické ako vypitie pohára pomarančovej šťavy.

Monsanto však vyvoláva obrovskú verejnú polemiku. Pre niektorých je stelesnením zla a najväčší odporcovia ho prezývajú Monsatan. V liste americkým regulátorom však spoločnosť tvrdí, že ľudia jedia RNA odjakživa. No nie každý je presvedčený o tom, že používanie RNA bude komerčne realizovateľné, podľa niektorých nie je o nič menej kontroverzné než genetická modifikácia. Akceptácia biotechnológií je beh na dlhú trať. Podľa Kassima Al-Khatiba, odborníka na fyziológiu rastlín na Kalifornskej univerzite v Davise, nejde o technológie zajtrajška, ale pozajtrajška.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá