Image
10.6.2016 0 Comments

Na Slovensku chýbajú kvalitní učitelia IT, tvrdí rektor STU

Záujem o štúdium informatiky je veľký, problémom je však nedostatok kvalitných učiteľov v tejto oblasti. Vyhlásil na Jarnej konferencii ITAPA 2016 rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Robert Redhammer. "Nedarí sa nám mladých ľudí presvedčiť, aby prišli učiť," dodal.

Jedným z dôvodov je podľa neho systém financovania vysokých škôl, ktorý nereflektuje na potreby trhu práce a spoločnosti. "Reflektuje len záujem o štúdium do asi jednej polovice, čím sa vytvára nerovnováha," uviedol Redhammer. Ako konštatoval, univerzita oslovila IT spoločnosti na priamu spoluprácu. "Musím pozitívne povedať, že mnohé spoločnosti v oblasti IT priemyslu pomáhajú pri vzdelávaní na vysokých školách, pomáhajú vybavovať laboratóriá, prichádzajú so spoločnými projektmi, ale to stále nie je dosť, aby sme vybalansovali nedostatok finančných zdrojov na kvalitné vzdelávanie v IT sektore," upozornil Redhammer.

Na jarnej konferencii sa zúčastnil aj podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh a bývalý estónsky premiér Andrus Ansip. Okrem iného načrtol tému úplného zrušenia roamingových poplatkov v EÚ, ktoré sa plánuje na 15. júla budúceho roka. Potrebná je však podľa neho reforma veľkopredaja. "Veríme v pozitívne riešenia. Od 15. júla budúceho roka už občania nebudú musieť platiť za roamingové služby," povedal.

Ansip počas konferencie rokoval aj s podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Petrom Pellegrinim. "Návšteva pána komisára je v kontexte našich intenzívnych príprav na prevzatie predsedníctva od 1. júla tohto roku," priblížil Pellegrini. Kľúčovou oblasťou nadchádzajúceho predsedníctva SR je okrem iného jednotný digitálny trh. "Pred 20 rokmi sa nám podarilo vytvoriť jednotný trh v Európe, ale iba jednotný fyzický trh. Jednotný digitálny trh ešte stále neexistuje, v realite tu máme mnoho miliónov zákazníkov, máme tu 28 relatívne malých, samostatných trhov. Našou úlohou je zvaliť tieto bariéry," poznamenal Ansip.

ITAPA je od roku 2002 značkou, ktorá zastrešuje všetko, čo súvisí s informatizáciou spoločnosti a eGovernmentom. Podľa organizátorov sa snaží spájať ľudí z verejného a privátneho sektora do konštruktívneho dialógu, z ktorého by mali vyjsť konkrétne riešenia.

Autor: SITA

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Biznis

PR: Cypherconf 2016

20.10.2016 00:08

IT konferencia o ochrane digitálnych informácií, hackingu a zneužívaní aplikačných zraniteľností sa uskutoční 3.11.2016 v Bratislave Prednášky pokrývajú aktuálne trendy vo webovej a mobilnej bezpečno ...

Biznis

VMworld 2016: Čo sa stane 29. 6. 2021 o 15:57?

19.10.2016 00:08

V Barcelone sa začalo jedno z najvýznamnejších podujatí zameraných na cloudové a virtualizačné technológie VMworld 2016. Viac než 10 000 účastníkov z 96 krajín si na prvej hlavnej prednáške okrem inéh ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá