Image
11.2.2015 0 Comments

Na Cannonlake si ešte počkáme. Intel uvedie 10 nm procesory až v roku 2017

intel_procesor.jpg Hoci Intel potvrdil vývoj 10 nm výrobného procesu a procesorov vyrábaných touto technológiou, nikdy neodhalil, kedy presne plánuje uviesť následníkov čipov s kódovým označením Skylake, vyrábaných 14 nm procesom. Pred pár týždňami zástupca spoločnosti oznámil, že prvý 10 nm čip bude k dispozícii na začiatku roka 2017.

„Dôsledne sme sa držali Moorovho zákona, čo bolo základom našich inovácií za posledných 40 rokov," povedal Taha Khalifa, generálny manažér v oblasti Blízkeho východu a severnej Afriky v rozhovore pre Gulf News. „Tieto 10 nm čipy by mali prísť začiatkom roka 2017."

Predpokladalo sa, že Intel začne hromadnú výrobu CPU s kódovým názvom Cannonlake pomocou 10 nm výrobnej technológie v druhej polovici roka 2016, teda rok po uvedení mikroprocesorov Skylake. Čipy Cannonlake budú mať rovnakú mikroarchitektúru ako CPU Skylake. Ak sa toto vyhlásenie potvrdí, Intel začne produkciu 10 nm čipov o niečo neskôr, ako sa očakávalo.

Žiaľ, minulý týždeň najväčší svetový výrobca procesorov oficiálne oznámil, že 10 nm procesory „sú vo vývoji", ale spoločnosť v súčasnosti nechce „z konkurenčných dôvodov" hovoriť o ich načasovaní.

Aj napriek tomu, že Intel nechce, aby sa rátalo s 1. kvartálom 2017 ako časovým rámcom na uvedenie procesorov Cannonlake, je vysoko pravdepodobné, že spoločnosť predstaví 10 nm čipy koncom roka 2016 alebo začiatkom roka 2017. Keďže ďalší výrobcovia, ako TSMC, Samsung či GlobalFoundries, chcú začať 10 nm výrobu v roku 2017, je logické očakávať, že Intel ich predbehne.

Už v septembri firma prezentovala prvé wafery spracované pomocou 10 nm technológie, no neodhalila nijaké podrobnosti o svojich plánoch. Jediné, čo v súčasnosti vieme o 10 nm výrobnej technológii Intelu, je to, že bude naďalej používať tranzistory FinFET a nebude sa spoliehať na EUV (extreme ultraviolet) litografiu.

Zdroj: kitguru.net


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá