Image
11.2.2015 0 Comments

Na Cannonlake si ešte počkáme. Intel uvedie 10 nm procesory až v roku 2017

intel_procesor.jpg Hoci Intel potvrdil vývoj 10 nm výrobného procesu a procesorov vyrábaných touto technológiou, nikdy neodhalil, kedy presne plánuje uviesť následníkov čipov s kódovým označením Skylake, vyrábaných 14 nm procesom. Pred pár týždňami zástupca spoločnosti oznámil, že prvý 10 nm čip bude k dispozícii na začiatku roka 2017.

„Dôsledne sme sa držali Moorovho zákona, čo bolo základom našich inovácií za posledných 40 rokov," povedal Taha Khalifa, generálny manažér v oblasti Blízkeho východu a severnej Afriky v rozhovore pre Gulf News. „Tieto 10 nm čipy by mali prísť začiatkom roka 2017."

Predpokladalo sa, že Intel začne hromadnú výrobu CPU s kódovým názvom Cannonlake pomocou 10 nm výrobnej technológie v druhej polovici roka 2016, teda rok po uvedení mikroprocesorov Skylake. Čipy Cannonlake budú mať rovnakú mikroarchitektúru ako CPU Skylake. Ak sa toto vyhlásenie potvrdí, Intel začne produkciu 10 nm čipov o niečo neskôr, ako sa očakávalo.

Žiaľ, minulý týždeň najväčší svetový výrobca procesorov oficiálne oznámil, že 10 nm procesory „sú vo vývoji", ale spoločnosť v súčasnosti nechce „z konkurenčných dôvodov" hovoriť o ich načasovaní.

Aj napriek tomu, že Intel nechce, aby sa rátalo s 1. kvartálom 2017 ako časovým rámcom na uvedenie procesorov Cannonlake, je vysoko pravdepodobné, že spoločnosť predstaví 10 nm čipy koncom roka 2016 alebo začiatkom roka 2017. Keďže ďalší výrobcovia, ako TSMC, Samsung či GlobalFoundries, chcú začať 10 nm výrobu v roku 2017, je logické očakávať, že Intel ich predbehne.

Už v septembri firma prezentovala prvé wafery spracované pomocou 10 nm technológie, no neodhalila nijaké podrobnosti o svojich plánoch. Jediné, čo v súčasnosti vieme o 10 nm výrobnej technológii Intelu, je to, že bude naďalej používať tranzistory FinFET a nebude sa spoliehať na EUV (extreme ultraviolet) litografiu.

Zdroj: kitguru.net


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá