Image
11.2.2015 0 Comments

Na Cannonlake si ešte počkáme. Intel uvedie 10 nm procesory až v roku 2017

intel_procesor.jpg Hoci Intel potvrdil vývoj 10 nm výrobného procesu a procesorov vyrábaných touto technológiou, nikdy neodhalil, kedy presne plánuje uviesť následníkov čipov s kódovým označením Skylake, vyrábaných 14 nm procesom. Pred pár týždňami zástupca spoločnosti oznámil, že prvý 10 nm čip bude k dispozícii na začiatku roka 2017.

„Dôsledne sme sa držali Moorovho zákona, čo bolo základom našich inovácií za posledných 40 rokov," povedal Taha Khalifa, generálny manažér v oblasti Blízkeho východu a severnej Afriky v rozhovore pre Gulf News. „Tieto 10 nm čipy by mali prísť začiatkom roka 2017."

Predpokladalo sa, že Intel začne hromadnú výrobu CPU s kódovým názvom Cannonlake pomocou 10 nm výrobnej technológie v druhej polovici roka 2016, teda rok po uvedení mikroprocesorov Skylake. Čipy Cannonlake budú mať rovnakú mikroarchitektúru ako CPU Skylake. Ak sa toto vyhlásenie potvrdí, Intel začne produkciu 10 nm čipov o niečo neskôr, ako sa očakávalo.

Žiaľ, minulý týždeň najväčší svetový výrobca procesorov oficiálne oznámil, že 10 nm procesory „sú vo vývoji", ale spoločnosť v súčasnosti nechce „z konkurenčných dôvodov" hovoriť o ich načasovaní.

Aj napriek tomu, že Intel nechce, aby sa rátalo s 1. kvartálom 2017 ako časovým rámcom na uvedenie procesorov Cannonlake, je vysoko pravdepodobné, že spoločnosť predstaví 10 nm čipy koncom roka 2016 alebo začiatkom roka 2017. Keďže ďalší výrobcovia, ako TSMC, Samsung či GlobalFoundries, chcú začať 10 nm výrobu v roku 2017, je logické očakávať, že Intel ich predbehne.

Už v septembri firma prezentovala prvé wafery spracované pomocou 10 nm technológie, no neodhalila nijaké podrobnosti o svojich plánoch. Jediné, čo v súčasnosti vieme o 10 nm výrobnej technológii Intelu, je to, že bude naďalej používať tranzistory FinFET a nebude sa spoliehať na EUV (extreme ultraviolet) litografiu.

Zdroj: kitguru.net


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá