Image
16.4.2014 0 Comments

NSA vedela o chybe Heartbleed a dlhodobo ju zneužívala na sliedenie

nsa.jpg Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) vedela o chybe Heartbleed najmenej dva roky a pravidelne ju využívala na získavanie citlivých informácií z mnohých webových stránok. Držala ju však v tajnosti vraj v záujme bezpečnosti USA, pretože chcela pomocou nej monitorovať potenciálne hrozby. Informovala o tom agentúra Bloomberg, ktorej to potvrdili dva zdroje oboznámené so záležitosťou.

Heartbleed je zrejme jedna z najväčších chýb v histórii internetu, má vplyv na základnú bezpečnosť asi dvoch tretín internetových stránok. NSA bola tak schopná získať heslá a ďalšie citlivé údaje, ktoré sú stavebnými kameňmi jej sofistikovaných hackerských operácií.

Odborníci tvrdia, že hľadanie takýchto chýb je ústredným poslaním NSA, hoci ide o spornú prax. Tajné služby si tak získali prístup k heslám umožňujúcim nabúrať sa do súkromných počítačov a zároveň vystavili milióny bežných používateľov možnosti útoku hackerov či zahraničných spravodajských agentúr.

Vedenie NSA túto prax oficiálne poprelo, no správa vyvolala novú debatu o činnosti amerických tajných služieb.

„Správy o tom, že NSA alebo akákoľvek iná vládna agentúra vedela o zraniteľnosti Hearbleed pred rokom 2014, sú mylné," uvádza sa v e-maile úradu riaditeľa NSA.

NSA a ďalšie spravodajské služby venujú milióny dolárov na vyhľadávanie bežných softvérových chýb, ktoré im umožňujú dostať sa k dátam na zabezpečených počítačoch. Open source protokoly ako OpenSSL, kde bola objavená chyba, sú ich primárne ciele.

Zatiaľ čo veľa internetových spoločností sa spolieha na open source kód, ktorého integrita je závislá od malého počtu slabo platených pracovníkov, NSA má viac ako 1000 odborníkov venujúcich sa hľadaniu chýb pomocou sofistikovaných techník analýzy.

Po úniku informácií o rozsiahlej elektronickej špionáži NSA prezident Barack Obama zostavil tím na preskúmanie tejto monitorovacej činnosti a návrh reforiem. Medzi desiatkami predložených odporúčaní bolo aj také, aby sa NSA radšej postarala o rýchlu opravu nájdených softvérových chýb namiesto toho, aby ich využívala. Využívať by ich mala len vo „výnimočných prípadoch a na krátky čas".

„Ak NSA vie o zraniteľnosti, potom aj iné štáty, ba aj zločinecké organizácie môžu využívať rovnakú chybu zabezpečenia," povedal Harley Geiger, senior poradca Centra pre demokraciu a technológie vo Washingtone (Center for Democracy & Technology). „Môže sa ukázať, že to, čo môže byť dobrý nástroj pre NSA, môže byť nástrojom aj pre organizácie, ktoré sú menej etické alebo nemajú vôbec žiadnu etiku."

V súčasnosti má NSA podľa oboznámených zdrojov v talóne tisícky takýchto chýb zabezpečenia, ktoré možno použiť na prienik do počítačov na celom svete. Podľa názoru šéfov spravodajstva môže byť výrazne znížená schopnosť pochopiť zámery teroristických vodcov, ak sa ich použitie zakáže.

Zdroj: bloomberg.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Bezpečnosť 2

Samsungu už vybuchujú aj práčky, problém je s abnormálnymi vibráciami

13.10.2016 00:10

Samsung po stiahnutí svojho smartfónu Galaxy Note 7 čelí ďalšiemu problému. Americká Komisia pre bezpečnosť produktov (Consumer Product Safety Commission – CPSC) vo svojom vyhlásení varuje spotrebiteľ ...

Bezpečnosť

Motion Code: Kreditná karta s displejom, ktorá každú hodinu mení bezpečnostný kód

12.10.2016 00:22

Embosované platobné karty majú síce výhody, keďže nimi možno platiť aj v prevádzkach nevybavených elektronickým platobným terminálom, no spájajú sa s nimi aj zvýšené bezpečnostné riziká, pretože sú na ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá