SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Molekula, ktorá porušuje fyzikálne zákony, by mohla viesť k zdroju neobmedzenej energie

2

Podľa novej štúdie uverejnenej v časopise American Chemical Society sa vedci hlbšie zaoberajú molekulou známou ako azulén, čo je molekula vyžarujúca modré svetlo, ktorá zrejme porušuje základné pravidlá fotochémie. Vedci dúfajú, že pochopenie toho, ako azulén a ďalšie jemu podobné molekuly premieňajú energiu prostredníctvom fluorescencie, nám umožní vytvoriť vlastné molekuly, ktoré budú účinnejšie premieňať fotóny zo Slnka na využiteľnú elektrickú energiu a vytvárať tak čistejšiu energiu.

Tento nápad je súčasťou bežného postupu, ktorým sa snažíme zvýšiť účinnosť solárnych článkov. Prvý solárny článok z roku 1883 dokázal premeniť menej ako jedno percento fotónov zo Slnka na využiteľnú elektrinu. A hoci dnes ešte nie sme na úrovni, ktorá by umožňovala vytvárať neobmedzenú energiu, máme solárne články, ktoré dokážu premeniť takmer 50 percent fotónov Slnka na elektrinu, a dokonca aj solárne panely, ktoré vyrábajú elektrinu potme.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Niektorí výskumníci sa nazdávajú, že pochopenie záhady, ako molekula ako azulén funguje, je v rozpore s fotochemickým princípom, ktorý poznáme ako Kashovo pravidlo. Toto pravidlo v podstate pomáha vysvetliť, ako molekuly vyžarujú svetlo, keď sú v rôznych stavoch. Na rozdiel od iných molekúl sa však zdá, že azulén sa Kashovým pravidlom neriadi. „Je to založené na aromatickosti a antiaromatickosti tejto molekuly v rôznych excitovaných stavoch,“ podelil sa o svoje poznatky v tlačovom vyhlásení hlavný autor štúdie Tomáš Slanina.

„Aromatickosť môžeme považovať za akúsi vnútornú stabilizáciu tejto molekuly. Keď je molekula aromatická, je spokojná, je stabilná. Keď je antiaromatická, zo všetkých síl sa snaží z tohto stavu nejako uniknúť.“ Azulén je však stabilný vo svojom základnom stave, ale nestabilný (antiaromatický) vo svojom prvom excitovanom stave. Je to zaujímavý objav, ktorý by mohol dopomôcť vedcom k prelomu pri využití zdroja neobmedzenej energie.  

Zdroj: bgr.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Molekulogenius. reakcia na: Molekula, ktorá porušuje fyzikálne zákony, by mohla viesť k zdroju neobmedzenej energie

6.10.2023 07:10
Energia je viazana na cas a priestor. Ale ako typicky provokativny clanok to nie je zasa az tak zle napisane. Iste je,ze mladi uz nemaju molekuly na rozmnozovanie , ci spravne libido,ale tie s neobmedzenou skrabkofonnou energiou . Bude treba asi vymenit traviace ustrojenstvo v labaku narodenych ,,ludi,, bez rodicov prave takymito ,,neobmedzenymi molekulami,, aby sme tu nasu ludsku,,obmedzenost,, spojenu s roznymi pudmi prekonali., Potom uz nam nebude vadit,ked nam mozgy vyberu z lebeni,natrepu do nadrze zo zivnym roztokom a budeme tak vsetci ,,stastni,, pokope . A fyzicky nech robia roboty. Ci?
Reagovať

Asi nie... reakcia na: Molekula, ktorá porušuje fyzikálne zákony, by mohla viesť k zdroju neobmedzenej energie

6.10.2023 00:10
To asi nie, pretože to zrejme pracuje na inom princípe...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať