Image
19.5.2015 0 Comments

Mobilní operátori v Európe chcú zablokovať reklamy. Pre Google by to bola pohroma

Financial-Times.jpg Európski mobilní operátori čoskoro začnú blokovať internetovú reklamu. Tvrdí sa to v článku uverejnenom vo Financial Times. Jeden nemenovaný európsky operátor vraj už inštaloval na svojej sieti blokujúci softvér a plánuje ho aktivovať do konca tohto roka.

Technológia vyvinutá izraelskou spoločnosťou Shine umožňuje odfiltrovať na mobilnej sieti reklamy poskytované Googlom a ďalšími firmami, ktoré spomaľujú internetovú prevádzku na sieti. Funkcia má byť voliteľná, ale uvažuje sa aj o jej plošnom zavedení priamo na internetových bránach operátorov.

„Desiatky miliónov mobilných používateľov na celom svete si do konca roku zapne voľbu na zablokovanie reklamy," tvrdí Roi Carthy, marketingový riaditeľ Shine v rozhovore pre Financial Times. Spoločnosť Shine už skôr potvrdila, že aspoň jeden z veľkých amerických operátorov takisto plánuje zaviesť jej technológiu, no Verizon, AT&T, Sprint aj T-Mobile odmietli vyjadriť sa k tejto téme.

Nie je teda jasné, ktorí americkí a európski operátori chcú aktívne blokovať internetovú reklamu. Na takéto opatrenie by však mohli mať viacero dôvodov, patrí medzi ne úspora šírky pásma, ale aj vyvinutie tlaku na Google a ďalšie internetové spoločnosti.

Blokovaním reklamy by totiž tieto spoločnosti boli nútené vzdať sa istej časti svojich príjmov. Mobilné reklamy predstavujú lukratívny biznis. Ich blokovanie by pravdepodobne vyústilo do diskusií o sieťovej neutralite. Operátori v Európe i USA totiž musia rovnako zaobchádzať so všetkými dátami vo svojich sieťach. Blokovanie reklamy by mohlo toto pravidlo porušovať. Riešiť by sa to dalo napríklad poskytovaním platených služieb na ich blokovanie, ale ani tak by sa zrejme nevyhli vyšetrovaniu zo strany regulačných úradov a nátlaku zo strany reklamného priemyslu.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá