Image
19.5.2015 0 Comments

Mobilní operátori v Európe chcú zablokovať reklamy. Pre Google by to bola pohroma

Financial-Times.jpg Európski mobilní operátori čoskoro začnú blokovať internetovú reklamu. Tvrdí sa to v článku uverejnenom vo Financial Times. Jeden nemenovaný európsky operátor vraj už inštaloval na svojej sieti blokujúci softvér a plánuje ho aktivovať do konca tohto roka.

Technológia vyvinutá izraelskou spoločnosťou Shine umožňuje odfiltrovať na mobilnej sieti reklamy poskytované Googlom a ďalšími firmami, ktoré spomaľujú internetovú prevádzku na sieti. Funkcia má byť voliteľná, ale uvažuje sa aj o jej plošnom zavedení priamo na internetových bránach operátorov.

„Desiatky miliónov mobilných používateľov na celom svete si do konca roku zapne voľbu na zablokovanie reklamy," tvrdí Roi Carthy, marketingový riaditeľ Shine v rozhovore pre Financial Times. Spoločnosť Shine už skôr potvrdila, že aspoň jeden z veľkých amerických operátorov takisto plánuje zaviesť jej technológiu, no Verizon, AT&T, Sprint aj T-Mobile odmietli vyjadriť sa k tejto téme.

Nie je teda jasné, ktorí americkí a európski operátori chcú aktívne blokovať internetovú reklamu. Na takéto opatrenie by však mohli mať viacero dôvodov, patrí medzi ne úspora šírky pásma, ale aj vyvinutie tlaku na Google a ďalšie internetové spoločnosti.

Blokovaním reklamy by totiž tieto spoločnosti boli nútené vzdať sa istej časti svojich príjmov. Mobilné reklamy predstavujú lukratívny biznis. Ich blokovanie by pravdepodobne vyústilo do diskusií o sieťovej neutralite. Operátori v Európe i USA totiž musia rovnako zaobchádzať so všetkými dátami vo svojich sieťach. Blokovanie reklamy by mohlo toto pravidlo porušovať. Riešiť by sa to dalo napríklad poskytovaním platených služieb na ich blokovanie, ale ani tak by sa zrejme nevyhli vyšetrovaniu zo strany regulačných úradov a nátlaku zo strany reklamného priemyslu.

Zdroj: theverge.com


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

ITAPA 2016: Make IT Easy – Príde Pellegrini, Mikloš z Ukrajiny, aj vynálezca patentov Cullis z Kanady

27.10.2016 00:07

Desiatky inšpiratívnych domácich aj zahraničných spíkrov a stovky lídrov a manažérov z verejnej správy, IT sektora, akademickej obce a NGO sa 14.-15. novembra stretnú na kongrese ITAPA v Bratislave, a ...

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá