Image
19.5.2015 0 Comments

Mobilní operátori v Európe chcú zablokovať reklamy. Pre Google by to bola pohroma

Financial-Times.jpg Európski mobilní operátori čoskoro začnú blokovať internetovú reklamu. Tvrdí sa to v článku uverejnenom vo Financial Times. Jeden nemenovaný európsky operátor vraj už inštaloval na svojej sieti blokujúci softvér a plánuje ho aktivovať do konca tohto roka.

Technológia vyvinutá izraelskou spoločnosťou Shine umožňuje odfiltrovať na mobilnej sieti reklamy poskytované Googlom a ďalšími firmami, ktoré spomaľujú internetovú prevádzku na sieti. Funkcia má byť voliteľná, ale uvažuje sa aj o jej plošnom zavedení priamo na internetových bránach operátorov.

„Desiatky miliónov mobilných používateľov na celom svete si do konca roku zapne voľbu na zablokovanie reklamy," tvrdí Roi Carthy, marketingový riaditeľ Shine v rozhovore pre Financial Times. Spoločnosť Shine už skôr potvrdila, že aspoň jeden z veľkých amerických operátorov takisto plánuje zaviesť jej technológiu, no Verizon, AT&T, Sprint aj T-Mobile odmietli vyjadriť sa k tejto téme.

Nie je teda jasné, ktorí americkí a európski operátori chcú aktívne blokovať internetovú reklamu. Na takéto opatrenie by však mohli mať viacero dôvodov, patrí medzi ne úspora šírky pásma, ale aj vyvinutie tlaku na Google a ďalšie internetové spoločnosti.

Blokovaním reklamy by totiž tieto spoločnosti boli nútené vzdať sa istej časti svojich príjmov. Mobilné reklamy predstavujú lukratívny biznis. Ich blokovanie by pravdepodobne vyústilo do diskusií o sieťovej neutralite. Operátori v Európe i USA totiž musia rovnako zaobchádzať so všetkými dátami vo svojich sieťach. Blokovanie reklamy by mohlo toto pravidlo porušovať. Riešiť by sa to dalo napríklad poskytovaním platených služieb na ich blokovanie, ale ani tak by sa zrejme nevyhli vyšetrovaniu zo strany regulačných úradov a nátlaku zo strany reklamného priemyslu.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 2

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá